2025. július 6., vasárnap

Homályba burkolózó női sorsok | Mörk Leonóra – Betekintő #43

Mörk Leonóra regényeihez kutatva számos elfeledett női sorsra bukkant, amelyet most a Saját utakon című könyvében foglal össze. Már A papagájos ablak során megállapíthattam, hogy számomra jobban fekszenek a fikciótól mentes művei, és így volt ezzel a kötettel is. Bár egy ponton túl már nem voltak annyira maradandók a bemutatott hölgyek, de belesimultak és kiegészítették a felépített komplex képet.

 

Eredeti megjelenés éve: 2024
Jaffa Kiadó
nonfiction
négy csillag

Lánynak születtek, de meg sem fordult a fejükben, hogy emiatt be kellene érniük a fiúkénál szűkebbre szabott lehetőségekkel. Ha kellett, elfogadták, hogy csak függöny mögé rejtve vehetnek részt az egyetemi előadásokon, hogy kigúnyolják őket a férfiak, hogy álruhába kell bújniuk, hogy megállás nélkül gyereket várnak, mégsem tévesztették szem elől a céljukat. Nem mindig jártak sikerrel, de soha nem adták fel. Tanítottak, írtak, festettek, muzsikáltak, gyógyítottak, dolgoztak. Valóban a saját útjukon jártak, rendíthetetlenül és bocsánatkérés nélkül.

A kötet lapjain tizenöt nő portréja bontakozik ki, az 1500-as évek elejétől az 1800-as évek közepéig. Olyan személyiségeké, mint Katharina von Bora, Luther felesége és a reformáció legtehetségesebb topmenedzsere; Anna Maria van Schurmann, a 17. századi Európa legokosabb asszonya; Maria Sibylla Merian, a rovartan tudományának megalapozója és lélegzetelállító illusztrációk alkotója; Johanna Schopenhauer, az első sikeres hivatásos írónő; a nőként született, de férfiként meghalt James Barry, a világtörténelem legelső transznemű orvosa,; vagy épp a rézrozsdazöld festéket termelő montpellier-i nők, akik a 18. században felszámolták a két nem fizetése közötti bérszakadékot.

Mörk Leonóra a tőle megszokott módon most is fordulatos kultúrtörténeti utazásra hív, ám ezúttal kitalált alakok helyett valós múltbeli személyiségekkel.

 

Tizenöt hölgy sorsába kapunk betekintést, de már a kötet hossza is indikálja azt, hogy a legtöbb esetben csak a felszínt fogjuk kapargatni. Ez azonban lendületet adhat további elmélyülésre, amely szerintem az írónő célja is volt. Azt viszont azért sajnálom, hogy helyenként tényleg alig foglalkozunk a női alakokkal, hanem sokkal inkább a körítésre fókuszálunk.

 

2025. július 5., szombat

Amikor egy írónak meg kellett volna állnia a rövidprózánál | P. Djèli Clark

P. Djèlí Clark A 015-ös villamos kísértetével hívta fel magára a figyelmemet, amely egy alternatív történelmi Egyiptomban játszódó, steampunk elemekkel ellátott fantasy kisregény. Mivel engem leginkább a kitalált világa vonzott, így izgatottan vártam, hogy egy teljes regényt kapjunk belőle. A Dzsinnek urában viszont sajnos csalódnom kellett.

 

Eredeti megjelenés éve: 2021
Magyar megjelenés éve: 2022
Főnix Könyvműhely
történelmi fantasy, steampunk
három csillag

1912., Kairó: Bár Fatma el-Sha’arawi a legfiatalabb nő Egyiptom Alkímia, Bűbáj és Természetfeletti Valóság Minisztériumánál, már egyáltalán nem számít zöldfülűnek, főleg miután az előző nyáron megakadályozta az univerzum pusztulását. Így amikor valaki lemészárolja az Al-Dzsáhiz Tetsvériséget, azt a misztikus társaságot, amely a történelem egyik leghíresebb személyiségének tiszteletére alakult, Fatma ügynököt bízzák meg a nyomozással.

Ötven évvel korábban al-Dzsáhiz megváltoztatta az egész világot azzal, hogy visszahozta a dzsinneket, és velük együtt a mágiát is a hétköznapokba, amikor áttörte a világok közti fátylat, majd nyomtalanul eltűnt. A gyilkos azt állítja magáról, hogy ő al-Dzsáhiz, és visszatért, hogy megbosszulja a modern világban tapasztalható társadalmi egyenlőtlenséget, és felemelje az elnyomottakat. Veszélyes mágikus képességeivel maga mellé állítja a város szegényebb rétegeit, és idővel már nemcsak Egyiptom nyugalmát veszélyezteti, hanem a világbékét is.

Minisztériumi kollégáival és egy régi ismerőssel az oldalán Fatma ügynök nekiáll, hogy megfejtse az imposztor rejtélyét, és visszaállítsa a rendet – ám számolnia kell azzal a lehetőséggel is, hogy a különös, maszkos alak esetleg az, akinek hirdeti magát…

 

Az írónak egyértelműen a rövidpróza az erőssége, amelyet egy regény, két kisregény és két novella után már teljes magabiztossággal állíthatok. Sokkal jobban ért a rövid szövegek dinamikai felépítéséhez, amely a Dzsinnek ura első fejezetében is pontosan megmutatkozott. Hatásos nyitányt ad és még az elbeszélője is szimpatikus, viszont teljesen elüt a kötet többi részétől. Olyan érzésem volt, mintha egy különálló novellát olvasnék, hiszen volt eleje, közepe és vége. Rendesen sokkolt a szektás élve elégetés, és megadta a kezdőlöketet, de ez a lufi elég hamar kidurrant.

 

2025. június 30., hétfő

Örömteli visszatérés a tett helyszínére – Könyvhét 2025

 

Sokáig lógott a levegőben, hogy részt tudok-e venni az idei Könyvhéten, viszont a tavalyi elmaradást pótolva idén két napra is ki tudtam látogatni. Illetve tanultam a Könyvfesztiválból is, hogy mennyivel jobb még úgy a standok között sétálni, hogy oda is férsz a kínálathoz, és nem kell megvívnod Az éhezők viadalát.

2025. június 1., vasárnap

Tavaszi zárás – 2025


Idén sokkal aktívabban követem a természet alakulását, így a tavasz rengeteg tapasztalással indult. Eleve belenyúlt még jócskán a metszés és a szőlő kötözés, de leginkább a növényvédelmi felelősségköröm miatt figyelem ennyire aktívan az időjárást. A hőösszegre alapozott előrejelzés még azért elég magas, de a különféle károsítókat már egész jól tudom.

 

2025. május 31., szombat

Tudomány és türelempróba | Ali Hazelwood

A szerelem képlete amellett, hogy az újdonság varázsával hatott, nagyon elkapott a humora, amelyet azonban Ali Hazelwoodnak sajnos nem sikerült megismételnie az Eszméletlen szerelemben. Ugyan már előre tudtam, hogy nem ér fel a korábbi sikerkönyvéhez, de egy könnyed szórakozást azért várhat tőle az ember. Helyette azonban leginkább csak a fejemet fogtam.

 

Eredeti megjelenés éve: 2022
Magyar megjelenés éve: 2023
Maxim Könyvkiadó
romantikus, new adult
három csillag

Mint egy lila hajú jedi, aki egyensúlyt hoz a férfiak uralta univerzumba, Bee Königswasser egyetlen egyszerű elvet követ az életében: mit tenne Marie Curie? Ha a NASA felajánlaná neki egy neuromérnöki projekt vezetését, Marie kérdés nélkül igent mondana. Csakhogy a modern fizika anyjának sosem kellett osztoznia a feladaton Levi Warddal.

Jó, persze, Levi vonzó a maga sötét hajú, magas, metsző tekintetű módján. És erős karjaival romantikus hősként megmenti Beet, amikor a lány szorult helyzetbe kerül a laborban töltött első napján. De már évekkel ezelőtt, még a doktori iskolában teljesen világossá tette, hogy mit érez a lány iránt.

Bee laborfelszerelése nem jött meg, a kollégák levegőnek nézik, ezért úgy érzi, hogy a karrierje megint megfeneklik. Talán a nyakszirti lebenye játszadozik vele, de Bee esküdni merne rá, hogy Levi szép lassan a szövetségesévé válik, támogatja az ötleteit, és… felfalja őt a szemével. A lány neuronjai pedig lángra lobbannak. De amikor eljön az idő, hogy lépjen, és kockára tegye a szívét, egyetlen dolog számít: mit tesz most Bee Königswasser?

 

A kötet központi eleme a STEM, azaz a nők a tudomány világában reprezencáiója, amely itt egy Twitter (ma már X) felhasználón keresztül jelenik meg. Igazi közösséget épített az évek alatt, ahol az egyes bejegyzések segítségével egymásra találnak a sorstársak. Egymás erősítése és támogatása a cél. Főszereplőnk mindezen tevékenységét kedvenc tudósa, Marie Currie álneve alá rejtve végzi, aki számomra is igazi példaképként szolgál.

 

2025. május 25., vasárnap

Manga kitérő – Olvassunk graphic novelt #39

 

Az utóbbi négy évben már sokkal bátrabban nyúltam a képregényekhez, de mindez a mangákra már nem igaz. Egészen 2024 év elejéig kerültem őket, hiszen nem tartom magam nagy anime rajongónak se, így az a vonzás sem volt még pluszban hozzá. Sajnos az első próbálkozásaim nem arattak sikert, de ez nem gátolt meg abban, hogy tovább kísérletezzek.

 

2025. május 18., vasárnap

Gésafikció | Arthur Golden

Az első könyvbéli élményem Japánról Alessandro Baricco Selyem című regénye, amely gimnazistaként nagy hatást gyakorolt rám. Ezen kívül azonban vajmi kevés kötődési pontom van az országhoz, ugyanis engem szinte teljes mértékben elkerültek az animék és a mangák, ennek következtében a felnőtteknek szóló irodalomban sem kerestem ezeket a köteteket. Az Egy gésa emlékiratai sokkal inkább a kollektív tudatban elfoglalt helye miatt érdekelt, és még a filmet sem volt szerencsém előzetesen látni. Végül egy kedves barátosnémtól kapott kölcsönpéldány adta meg a szükséges löketet, aki maga is nagyon szereti a könyvet.


Eredeti megjelenés éve: 1997
Magyar megjelenés éve: 1997
Trivium Kiadó
történelmi fikció
két csillag

Elbűvölő, lélegzetelállító történet egy titokzatos világról, amely egy letűnt kultúra rejtelmeibe, egy japán gésa életébe enged bepillantani. A történet egy szegény halászfaluból elkerülő 9 éves, kék szemű kislányról szól, akit eladnak egy gésa házba. A hű önéletrajzi leírásból tanúi lehetünk élete átalakulásának, miközben beletanul a gésák szigorú művészetébe, ahol a szerelem csak illúzió, ahol a szüzesség a legmagasabb áron kel el, ahol a nő feladata, hogy szolgáljon és tudásával elbűvölje a befolyásos férfiakat. Átélhetjük a háború okozta változást, amely egy új életforma kialakítására kényszeríti a gésákat, nem hoz szabadságot, csak kétségbeesést és vívódást.

 

Rengeteg bajom volt ezzel a regénnyel, amit a lassú olvasás mentett meg a félbehagyástól. A fáradtság egybeesett az idegességi küszöbömmel, így mindig tudtam rá aludni, és újult lendülettel belevetni magamat. Kellett is hozzá, mert a címben megjelenő emlékirat hosszadalmas és száraz leírásokban jelenik meg. A párbeszédek alkalmával ugyan jobban haladtam, ott viszont a szereplők viselkedésétől másztam a falnak. Kíváncsiságomban még olvasás közben a film előzetését is, hiszen leginkább az tette széleskörben ismertté, és az sokkal drámaibb hatású volt, mint a könyv valaha.

 

2025. május 15., csütörtök

Táltosgulyás | Kálmán Áron

Szeretek igazi gyöngyszemekre bukkanni, amelyet most Pontosvessző Nikinek köszönhetek, ugyanis az ő kívánságlistáján láttam meg először Kálmán Áron Ördögpörkölt című képregényét. A kötet a gördülékeny címe mellett a fülszövegében felvázolt témával fogott meg. Utóbbiról egyszerre Virág Emília Sárkánycsalogatója jutott az eszembe, és habár itt egy múltbéli kalandozást kapunk, a népi mondavilág központi szerepet játszik benne.

 

Eredeti megjelenés éve: 2025
Empyreum Kiadó
fantasy
öt csillag

 

1728 nyara. Kora tavasz óta egy csepp csapadék sem esett a szegedi határban, óriási pusztítást okozva ezzel a kiszáradt földeken. Az éhezés miatt felgyülemlett feszültséget a város vezetése bűnbakfaragással próbálja enyhíteni, ártatlanok vádolásával tovább sanyargatva a szegény népet. Ebben a feltüzelt helyzetben csak egy lentről érkező hős vehetne elégtételt a kialakult igazságtalanságért.

Vajon melyik daliáról szólnak majd a dalok? A rongyos viseletű garabonciás diák lesz az, aki móresre tanítja a hatalmával visszaélő megyéspüspököt? Vagy netalán egy felelősséget kerülő, törvényen kívüli rakja helyre a mohó főbírót?

A két alkalmatlan hősjelöltet mesebeli hátasállatok vezetik természetfeletti elemekkel átszőtt kalandos útjukon, mielőtt fellobbannának a boszorkányégetés máglyái.

 

Az Ördögpörkölt eszenciálisan magában foglalja mindazt, amit szeretek egy könyvben. Kaptam egy izgalmas kalandot, amelynél ugyan sejted a végkifejletet, de a módját és az oda vezető utat nem, így megvan a felfedezés öröme. A mesékhez hasonlóan a szereplők végletesek, azaz vagy jók, vagy rosszak. E két oldal szembenállása illetve a konfliktusuk feloldása kerül a kötet középpontjába. Végül pedig az elmaradhatatlan elem a humor, amely a képregény egészét átitatta és sokat tudtam kuncogni rajta.

 

2025. május 6., kedd

Zaklatások lelki hatásai | Bessenyei Gábor

Vannak azok a könyvek, amelyeket témájuk miatt kellemetlen olvasni, de mégis annyira fontosak, hogy semmiképpen sem szabad kihagyni őket. Ilyen Bessenyei Gábor Tested és lelkem című regénye is, amely iskolai zaklatásról és internetre kikerült magánjellegű képekről szól. Mindezt egy tinédzser fiú szemszögén keresztül látjuk, amellyel elég mélyre betalál. Lányok és fiúk esetében is felnyitja a szemeket, ezáltal egy olyan történetet alkotva, amit minden tinédzsernek olvasnia KELL. Mert az élet gyakran kegyetlen, amire nem árt időben felkészülni.

 

Eredeti megjelenés éve: 2021
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági
öt csillag

Semmi bajom a meztelenséggel.

Hogyan is lenne? Igazából nincs is annál jobb, mint eljutni oda a lánnyal, hogy meztelenül láthasd. De mi van akkor, ha nemcsak te láthatod? Hanem az összes haverod, az egész iskola, és hirtelen mindenki azt hiszi, hogy jár neki belőle egy darab. Ez nem lehet a valóság. Mert ha az, nem biztos, hogy el bírom viselni. De ha én nem bírom elviselni, mi lesz Lucával?

Kemenes Bálint élete boldog. Ő a focicsapat ünnepelt sztárja, egyre sikeresebb a YouTube-csatorna, amit a barátaival csinál, és még egy gyönyörű lánnyal is flörtöl. Igaz, az a lány a legjobb haverja barátnője… De hát miért nem szakít Luca Áronnal? Talán fél a fiú bosszújától?

Orosz Luca az egyik legvidámabb, legmagabiztosabb lány az osztályban. Szeret olvasni, szívesen bulizik a barátaival, jól tanul és másoknak is segít. Aztán egy nap megtörténik vele az elképzelhetetlen: olyan képek kerülnek fel róla az internetre, amiket csakis egyetlen embernek szánt.

Hogyan lehet ezután folytatni az életet? Ugyanaz az ember tud maradni, aki eddig volt? Kire számíthat, kibe kapaszkodhat?

Bálint és Luca közös kalandja éppen csak elkezdődik, de a képek mindent megváltoztatnak. Bimbózó szerelmüket letöri egy olyan bosszú, aminek talán sohasem lépnek túl a következményein.

Mit hajlandó Bálint feláldozni azért, hogy Luca mellett kiálljon? És vajon mennyit ér ez a szerelem?

Te kitartanál a végsőkig is? Tudnál ítélkezés nélkül segíteni?

Tarts Bálinttal ezen a különleges úton, és ismerd meg a fiúk lelkének mélységeit!

 

Az író számomra már az Első csók és egyéb démonokkal egy maradandó élményt nyújtott, amit a dedikáláskor ejtett beszélgetés is megkoronázott, de a fiatalabb korosztálynak írt regényei kevésbé vonzottak. Megjelenése után a Tested és lelkemet a kellemetlen témája miatt egy jó ideig kerülgettem, és csak most éreztem magam hozzá lelkileg is erősnek. Mert igen, ez nem egy könnyed olvasmány, nekem pedig az érzékenységem miatt kifejezetten nehezemre esett. Ugyan tinédzserek állnak a középpontban, de sohasem késő kézbe venni.

 

2025. május 2., péntek

Lecke a történelemről – Olvassunk graphic novelt #38

 

A történelmi ismeretbővítés szerintem egyik hatékony módja a regények mellett a képregények olvasása, hiszen tömörebb és vizuálisabb formátumban tanulhatunk egy-egy fontos eseményről. A múlt iránti fokozott érdeklődésem miatt előszeretettel csapok leg NetGalley-n is az ilyen típusú kötetekre, bár sajnos nem mindig járok velük sikerrel.

 

2025. április 19., szombat

Túlvilági káosz | Hannu Rajaniemi

Visszagondolva már nem is értem, hogy miért nem hagytam félbe Hannu Rajaniemitől az Öröknyárt, hiszen leginkább csak arra emlékszem belőle, hogy gyorsan olvastam. Azt tudom, hogy anno Zsófi keltette fel a figyelmemet a könyv iránt, illetve a fülszöveg is ígéretesnek tűnt, végül azonban nagyon nem feküdt.

 

Eredeti megjelenés éve: 2018
Magyar megjelenés éve: 2019
GABO Kiadó
urban fantasy, alternatív történelem
két csillag

A Brit Birodalom felfedezte és sikeresen gyarmatosította a túlvilágot, így az 1930-as évek Európájában a halál már régóta nem a rettegett vég. A britek éteri fővárosa, Öröknyár minden elhunyt alattvalót szívesen lát, azonban másvilági egyeduralmukat komolyan fenyegeti a bezárkózó, egyre erősebb Szovjetunió, amely saját istent teremtett.

A fokozatosan elvaduló konfliktus árnyékában két nagyhatalom kémei vívják háborújukat az élők és a holtak között. Amikor a brit hírszerzés egyik ügynöke, Rachel White rájön, hogy valaki a szervezetből a szovjeteknek dolgozik, mindent kockára kell tennie, ha le akarja fülelni a kémet. Apró bökkenő, hogy a gyanúsítottat nem pusztán befolyásos emberek védik, hanem valószínűleg már régen nem is él…

 

Az eseményeket két szemszögön keresztül ismerjük meg, amelyek ugyan gyökeresen eltérnek egymástól, de szövegileg jobb lett volna egy arany középút. Rachel kémként dolgozik, ám lefokozzák, viszont ez sem gátolja meg őt a szervezkedésben. Az ő részei voltak a lendületesebbek, itt éreztem azt, hogy haladunk a történettel. Ám amennyire ez elsőre vonzó tulajdonság volt, egy ponton túl számomra üressé vált a gyorsvonatként való száguldás, hiszen nem jutott időnk elmélyülni benne.

 

2025. április 14., hétfő

Kapukaland | Michael Walden

Michael Walden nevét először az Eshtar sorozatával kapcsolatban hallottam, emellett pedig tudtam róla, hogy a nyugati határszélről származik, így előjött belőlem a lokálpatriotizmus, hogy nekem márpedig mindenképpen kell majd tőle olvasnom. Ismerekedés gyanánt jó ötletnek tűnt A végtelen város, hiszen önálló kötetként nem kíván elköteleződést, illetve az időutazásos történeteknek nehezen tudok ellenállni, valamint a táncos főszereplő is hívószóként működött.

 

Eredeti megjelenés éve: 2023
Metropolis Media
sci-fi, thriller
három csillag

Egy táncos, egy révész és egy lovag elindul a tiltott városba. Céljuk, hogy rázárják a tízezer kaput a hódítóra, aki elsőként intézett sikeres támadást a Városlánc központja ellen. Egy titokzatos lény, az Árnyak Királynője üldözi őket, akihez talán több szálon kötődnek, mint ahogy sejtik. Útjuk a sötétség mélyére vezet, ahol a legyőzhetetlen kauzalitás az úr, és minden döntés a legnagyobb árat követeli.

Michael Walden rendhagyó sci-fije, a zsáner határait feszegetve, különleges utazásra hív a másodpercek közötti térbe.

Akit a végtelen város egyszer foglyul ejt, azt nem engedi el soha!

 

Ez egy roadtripnek induló regény, ahol sokkal inkább maga az utazás ténye fontos, minthogy milyen állomásokat keresnek fel a szereplőink. Mindezen út egy bosszúhadjáratba torkollik, viszont végig meglepően szűk marad annak ellenére, hogy egy durván szerteágazó univerzumról van benne szó. Ugyan a fordulatokon én is meglepődtem, de végig megmaradt a regény irányába érzett semlegességem.

 

Történetünk…

Seleináról, Gabrielről és Corvinról szól, akiket a káosz sodort össze, hogy megmentsék a világmindenséget. A végtelen városba tartanak, ugyanis azt mondják, hogy ott egy mesterkulcs segítségével egyöntetűen be lehet zárni kapukat, ezzel megvédve mindenkit egy hódító pusztításától. Az út során azonban megtapasztalják az elzárt világok sanyarú sorsát és mindegyikükben kezdenek átértékelődni a korábbi tapasztalatok.

 

2025. április 2., szerda

A természet egyensúlya | Maja Lunde

Maja Lunde és Lisa Aisato nagyon jól egymásra találtak az Évszakok tetralógiában, ugyanis a mély mondanivaló mellé csodaszép képi megvalósítás is társul, ami csak még több emberhez eljuttatja. Sorban másodikként A Nap őrzője a tavasszal játszódik, és a természet egyensúlyteremtő erejéről ad az olvasójának egy tanmesét, kiegészülve klímakatasztrófával és veszteséggel.

 

Eredeti megjelenés éve: 2020
Magyar megjelenés éve: 2022
Cser Kiadó
meseregény, cli-fi
öt csillag

Lilja a gyermekkor és a kamaszkor határán nagy változásokon megy keresztül, de körülötte a természet olyan eseménytelen, mint mindig. A lány csak halványan emlékszik a ragyogó Napra, az általa ismert világ esőtől nehéz és sötét. A vizes földben semmi sem nő, az örök félhomályban egyetlen növény sem érzi jól magát.

Lilja árva, a nagyapjával él, aki zöldségekkel látja el a falut. A nagypapa egy nap otthon felejti az uzsonnáját, és amikor Lilja utánaszalad az üvegházhoz, észrevesz valamit, ami mindent megváltoztat.

Titkos ösvényt pillant meg, amely az erdőbe vezet, ahová gyerekek nem mehetnek. A kíváncsi Lilja azonban a többi gyerekkel ellentétben elfojtja a félelmét, és egyedül elindul az ösvényen. Odabent, a sötét fatörzsek között egy másik, virágzó világot fedez fel, ahol hatalmas kaland vár rá. Szembe kell néznie legnagyobb félelmével, ugyanakkor szeretetet és boldogságot is talál ott – és nem utolsósorban a tavasz reményét.

A norvég Maja Lunde–Lisa Aisato szerzőpáros magyarul is nagy sikert aratott Hónővér c. könyve után az A Nap őrzője is csodálatos mese gyerekeknek és felnőtteknek.

 

Ez egy nagyon szomorúan és borúsan induló kötet, ami teljesen elüt a borítója által predesztináltaktól. Mindez a folyamatos esőzéseknek és sötétségnek köszönhető, amely időjárási körülmények a növények fejlődésének sem kedveznek, így éhínség sújtja a környéket. Ugyan vágynak az emberek a fény után, de jelenleg beletörődnek az egyhangúságba. Egy ponton azonban drasztikus változás üt be a színvilágban, ahol már az illusztrátor is be tudta mutatni igazi tehetségét.

 

2025. március 25., kedd

Rabszolgaság elsőkézből | Octavia E. Butler

Octavia E. Butler munkásságát már olvasatlanul is tiszteltem, hiszen a hetvenes évek végétől írt fekete nőként tudományos fikciót. Ezek külön-külön is nehezítő tényezőnek számítanak, ám mindez éleslátással és kritikai gondolkodással kiegészülve csak még inkább bizonyítja az írónő nagyságát. Bár sokáig gondolkodtam azon, hogy A magvető példázatával kellene kezdenem, végül azonban a Rokonság győzött. Sokkal inkább vonzott az időutazós vonala, különálló kötetként pedig kerek egészet is alkot. Emellett pedig Dóri is nagyon szerette, akivel utána jól meg is beszéltük a könyvet.

 

Eredeti megjelenés éve: 1979
Magyar megjelenés éve: 2024
Agave Könyvek Kiadó
történelmi fantasy, időutazás
öt csillag

1976-ban Dana arról álmodik, hogy író lesz.

1815-ben viszont rabszolgaként bánnak vele.

Amikor Dana és Rufus először találkoznak egymással egy marylandi ültetvény mellett, a fiú épp a folyó vizében fuldoklik. Dana megmenti őt – majd megteszi később újra és újra.

Egyikük sem érti, hogyan képes Rufus megidézni Danát a jövőből, valahányszor az élete veszélybe kerül, ahogy nincsenek tisztában azzal sem, milyen kötelékek fűzik őket egymáshoz.

Ám ahogy Dana egyre többet tér vissza a múltba, annál világosabb lesz számára, hogy az élete talán még azelőtt véget érhet, hogy egyáltalán elkezdődhetne.

Az 1979-ben megjelent Rokonság érzékenyen és eredeti módon vizsgálja a faji és nemi alapú identitás témáit. A könyv negyvenöt évvel később sem veszített semmit az értékéből, így méltán tartják a science fiction egyik meghatározó művének.

 

A borítóval egyértelműen meg kellett barátkoznom, ugyanis a szemem nem találta harmonikusnak a színkombinációt. A kukorica – ha jól értelmeztem a sematikus rajz alapján – ugyan nem számít a rabszolgaság tipikus jelképének, mert a legtöbben a gyapotot asszociálnánk, viszont jól passzolt a regényhez. A vércseppek pedig nagyon találók, hiszen jelzik előre a kötet keménységét.

 

2025. március 16., vasárnap

Bőrbe karcolt élet | Alice Broadway

Alice Broadway Ink című regénye tökéletes csapdát állít a gyanútlan könyvmolyoknak. A csillogó borító egyértelműen vonzza a tekintetet és még a fülszöveg is ígéretekkel hiteget, sajnos azonban ez a küllem egy harmatgyenge történetet rejt. És mindez nem is áll meg egy kötetnél, hanem az írónő egy egész trilógiát is írt hozzá. Nekem már ehhez az egyhez sem volt sok türelmem, de itt el is engedtem ezt a sorozatot, mert nem éri meg a szenvedést.


Eredeti megjelenés éve: 2017
Magyar megjelenés éve: 2018
Maxim Könyvkiadó
ifjúsági, fantasy
két csillag

Képzelj el egy világot, ahol minden tettedet és életed minden jelentősebb eseményét a bőrödre tetoválják!

Saintstone-ban nincsenek titkok: születésed pillanatától kezdve megörökítik a bőrödön az elért eredményeidet, kudarcaidat és életed minden fontos pillanatát. Vannak megbecsült jelek, amelyek azt üzenik a külvilág felé, hogy jó ember vagy. És vannak szégyenletes jelek, amelyek árulóként megbélyegeznek. Leora az apja halála után abban talál megnyugvást, hogy az apja bőre gyönyörű történeteket mesél. Ez egészen addig tart, amíg Leora föl nem fedez az apja tarkóján egy jelet… a jel a Saintstone-ban elkövethető legnagyobb bűnt szimbolizálja. Leora rádöbben, hogy nem ismerte a saját édesapját. Miközben próbálja az igazságot kideríteni, megismerkedik Oscarral, aki egy bűnöző fia. Ahogy a fiatalok lassan közelebb kerülnek egymáshoz, Leorában úgy erősödik a kérdés: a fiú jelenti majd számára a megoldást, vagy csak bajt hoz a fejére?

 

Már olvasás közben is mérges voltam erre a regényre, ami idővel távolodva tőle csak erősödött. Azt nem tudom elvenni tőle, hogy volt benne potenciál, viszont az írónő megragadt az elképzelésében, és nem tudta azt tettekre váltani. Én végigszenvedtem, hogy nektek ne kelljen, ha viszont mégis így tesztek, akkor szívetek joga.

 

2025. március 13., csütörtök

Vágyak a Vágy-lakban | Celia Rees

Celia Rees ugyan a történelmi ifjúsági regényeiről híres, mint a Kalózok! vagy a Bűbájos Mary, ám én mégis a Vágyak évadját olvastam el először tőle. Bár már moly.hu-n is érzékeltem, hogy nem ez a legkedveltebb regénye, ebben azonban biztos közrejátszanak a korábban említett regényei által keltett magas elvárások is. Örülök, hogy nekem ezek nélkül sikerült belemennem, és bár én is látom a hibáit, jó volt egyet nosztalgiázni a 2000-es évek irodalmával.

 

Eredeti megjelenés éve: 2005
Magyar megjelenés éve: 2005
Orlando Stúdió
ifjúsági, történelmi fikció
három csillag

1976 forró nyarán a 15 éves Richard élete gyökeres fordulatot vesz, mikor Jay Dalton, a híres művész ódon villájában találkozik a festő lányával és egyben múzsájával az érzéki Clióval. A visszahúzódó kamaszfiú a gátlásait könnyedén levetkőző, szenvedélyes lány oldalán éli át az első szerelmet és esik át az első csalódáson. Titkokkal teli, modern hangvételű, izgalmas szerelmi történet a nagysikerű Bűbájos Mary írónőjétől.

 

Kezdjük a címmel, amivel csak félig vagyok megelégedve. A „wishing” vágyra fordítása sokkal jobban tükrözi a beltartalmat, mintha szó szerint vették volna. De az „évadja”… Nem tudom, hogy ez honnan jött. Értem én, hogy utal az események limitációjára, de magában a regényben egy szép szójátékkal oldották meg, amit simán át lehetett volna ide is venni. Vágy-lak. Hát nem mennyivel jobb?

 

Történetünk…

Richard egy nyári kalandját meséli el, amely a szokásos keretfeltételekből indul ki, de sokkal különlegesebbé válik. Családjával egy lakókocsiparkban nyaralnak, amelynek szomszédságában egy elhagyatott ház áll, ahol rendszeresen játszanak a tulaj fiával. Idén azonban minden más, ugyanis Dylan megkomolyodott, a házba pedig visszatértek művészlelkű lakói, akik örömmel látják Richardot. A festő lánya, Clio közelebbi kapcsolatba is kerül vele, de a vágy-laki élet sokkal bonyolultabb, mint az elő ránézésre tűnik.

 

2025. március 5., szerda

Téli zárás – 2024/2025

 

Jöjjön egy jól ismert bejegyzés átdolgozott változata, ugyanis ezentúl nem havonta fogok számadást készíteni, hanem áttérek az évszakos formátumra. Úgy éreztem, hogy erre szükségem lesz, mert szeretném megadni magamnak a szabadságot, és nem görcsösen ragaszkodni olyanhoz, amin igazából csak pluszban stresszelek. Emellett pedig mostanában még olvasni is sokkal kevesebb időm van, nemhogy friss bejegyzéseket írni, így muszáj az optimális időbeosztásra törekednem.

 

2025. február 21., péntek

Luther nyomában | Mörk Leonóra

Végre! Eddig is nagyon szerettem volna szeretni Mörk Leonóra regényeit, de valamiért a fikciós alkotásaival nem tudtam zöld ágra vergődni. A papagájos ablak azonban egy nonfiction könyve, ahol mesterkéltségtől mentesen mesél egy németországi útjáról. Ez a személyes hangvétel visszavezeti őt a gyökereihez, hiszen újságíróként kezdte pályafutását.

 

Eredeti megjelenés éve: 2017
Jaffa Kiadó
nonfiction, útinapló
öt csillag

Olykor szabadságra kell mennünk a saját életünkből. Amikor fordulóponthoz érkezünk, és rádöbbenünk, hogy már régóta nem azzal töltjük a napjainkat, amivel szeretnénk. Amikor végre meghalljuk, mit mond addig makacsul elnémított belső hangunk. Amikor megértjük, hogy ki kell lépnünk a megszokott környezetünkből, mert csak így láthatunk rá önmagunkra, és találhatjuk meg a hitelesebb élet felé vezető utat.

Sokan ilyenkor felülnek egy Spanyolországba tartó repülőre, és meg sem állnak az El Caminóig. A papagájos ablak szerzője másfelé indult, Németországba, ahol szintén vezet egy zarándokútvonal, összekötve Luther életének legfontosabb színhelyeit. Utazott hajóval az Elbán és szamárháton fel Wartburg várába, lakott romantikus panzióban és gótikus kolostorban, sétált girbegurba középkori utcákon és tévedt el őserdőben, s eközben megtanulta újraértelmezni legfontosabb élményeit, emlékeit. Hiszen egy régi történelmi alak és egy mai, modern átlagember is könnyen találhatja magát hasonló helyzetekben, nézhet szembe hasonló kihívásokkal, és tapasztalhat meg hasonló érzéseket.

A papagájos ablak egy szökés történetével indul, és egy megérkezéssel fejeződik be. De ahogy a mondás tartja: ahol egy út véget ér, ott elkezdődik egy másik.

 

A korábbi tapasztalatok miatt vonakodtam kézbe venni, de beleolvasva egyszerre elkapott a stílusa, és azt vettem észre, hogy az eredetileg csak kísérő olvasmánynak szánt kötetet sokkal szívesebben veszem kézbe. Nagyon érdekesen mesél a németországi útjáról, annak állomásairól, a környék történelméről, valamint személyes múltjáról. Kombinálódnak a megfigyelések és a kutatómunka gyümölcsei, amelynek segítségével én is rengeteget tanulhattam Németország közepének egy szeletéről.

 

2025. február 10., hétfő

Boszorkányos újrakezdés | Sangu Mandanna

Réka barátnőm ajánlására vettem kézbe Sangu Mandanna Rendkívüli Boszorkák Igen Titkos Társasága című regényét, amely számára egy hatalmas kedvenc volt a komfortos fantasyk között. Azonban hiába minden pozitív vélemény és Ház az égszínkék tengerhez hasonlóság, még az sem segített neki, hogy egy ponton újrakezdtem angolul.

 

Eredeti megjelenés éve: 2022
Magyar megjelenés éve: 2024
Ventus Libro Kiadó
cozy fantasy, 
romantikus
három csillag

Mika Moon, a kevés britanniai boszorkák egyike pontosan tudja, hogy titkolnia kell a varázserejét, fejét leszegve kell élnie, távol tartva magát boszorkánytársaitól, nehogy keveredjen az erejük, és ne vonják magukra a figyelmet. Mivel árva, akit idegenek neveltek föl, hozzászokott az egyedülléthez, és hajlandó követni a szabályokat, egy kivétellel: online-fiókot nyit, és videókat posztol, amelyeken „úgy tesz”, mintha boszorkány lenne. Úgy gondolja, senki nem veszi komolyan.

De aztán valaki mégis. Egyszer csak üzenetet kap, amelyben kérve kérik, utazzon el a távoli és rejtélyes Sehol-házba, hogy megtanítson három ifjú boszorkányt varázserejük féken tartására. Noha ezzel minden szabályt áthág, Mika mégis eleget tesz a kérésnek, és megérkezve nyomban belebonyolódik nemcsak három gyámolítottja, hanem egy távollévő régész, egy nyugalmazott színész, két sokat szenvedett gondnok és… Jamie életébe és titkaiba is. A Sehol-ház jóképű és mogorva könytárosa, Jamie bármit megtenne, hogy megvédje a gyermekeket, és a maga részéről egy idegent, mint Mika, veszélynek tart. Bosszantóan vonzó veszélynek.

Ahogy Mika kezdi megtalálni a helyét a Sehol-házban, lassan megismeri a valahová tartozás érzését. Ám a varázserő nem az egyetlen fenyegető dolog a világon, és a vész közeledtével Mikának döntenie kell, hogy mindent kockára tesz-e újonnan talált családjáért, amelyről korábban azt se tudta, hogy keresi egyáltalán…

 

Négy fejezetig bírtam magyarul. Már az elejétől kezdve egy furcsa érzés kerülgetett, és nem bírtam eldönteni, hogy a történettel van bajom vagy a fordítással. Mivel munkámból adódóan magam is szoktam idegen nyelvből átültetett szövegekkel foglalkozni, így a magyartalan szórendű mondatokon mindig megakadt a szemem. Nekem, aki előszeretettel használ germanizmusokat. Hezitálás nélkül abbahagytam, és kezdtem újra eredeti nyelven, hiszen megérdemli a második esélyt.

 

2025. január 31., péntek

(Kép)regényes női sorsok – Olvassunk graphic novelt #37


NetGalleys aktivitásom alatt egy csokorra való nőkkel foglalkozó képregényre bukkantam, amely sorsokat összetettségük miatt inkább regényekben kapnak helyet. Ezen történeteknek viszont jól állt a rövidebb formátum, hiszen a vizualitással kiegészülve kellő mélységet érnek el. Találkozunk itt többek között generációs traumával, szorongással vagy épp gyászfeldolgozással. A szerzők sokszínűsége (argentin, spanyol, indonéz) pedig izgalmas lencsét ad az olvasó szemüvegére.

 

2025. január 25., szombat

Vakmerésből jeles | Gwenda Bond

Ha cirkusz és könyvek, akkor mindenkinek egyszerre a híres Caraval sorozat vagy az Éjszakai cirkusz jut az eszébe, én azonban ezt sokkal inkább a Leányrablás Budapesten Gerlicéjéhez és Kugler Tónijához kötöm. Ezt a témát ragadja meg Gwenda Bond Lány a kötélen című regénye is, amely itthon az Athenaeum Kiadó kevésbé sikeres fantasy kikacsintásának gyümölcseként jelent meg – bezzeg ha manapság tennék ezt, akkor sokkal jobb esélyeik lennének. A tenger házához hasonlóan itt is Könyvutca Zsófi ajánlása volt anno mérvadó, de végül egy könyves forgóállvány szponzorálta a tényleges olvasást.

 

Eredeti megjelenés éve: 2014
Magyar megjelenés éve: 2015
Athenaeum Kiadó
ifjúsági fantasy
két csillag

„Üdvözli nézőit a Cirque American!

A tizenhat éves Jules Maroni álma, hogy kötéltáncos édesapja nyomdokaiba léphessen a magasban. A Repülő Garciák jelenléte azonban könnyen keresztülhúzhatja a lány számításait. A rivális Maronik és a Garciák ugyanis hosszú évtizedek óta esküdt ellenségként kerülik egymást…

Jules azonban nem hajlandó tudomásul venni a családi drámát, és csakis a drótkötélre összpontosít. De amikor felfedez egy pávatollat – egy hírhedt, balszerencsét hozó tárgyat – a jelmezén, Jules kis híján elveszíti az egyensúlyát. Miközben egyre több titokzatos, balszerencsét hordozó talizmán bukkan fel a színen, Jules rájön, nincs más választása: segítséget kell elfogadnia, mégpedig a legváratlanabb forrásból: Remy Garciától, aki mellesleg a Cirque legjobb légtornásza.

De mitől óvja annyira nagyanyja a lányt? Mit tartogatnak Jules számára a Nagy Arkánum lapjai? Meg lehet-e változtatni előre megírt sorsunkat?”

 

Sokmindent ígért a regény, de egyedül a cirkusz-hangulatot tudta valamilyen szinten hozni. A benne szereplő trapézos légtornászok felültettek a Kaleido Star nosztalgiavonatra, de látunk még lóidomár gyakorlatokat, illetve rengeteg kötéltáncot. A mozgalmas élet is átjött a lapokról, hiszen a kötet során bejárjuk az USA egy szegletét.

 

2025. január 18., szombat

Évnyitó 2025 – Összegzés és kitekintés


2024 egy végtelenül hosszú, és annál keményebb év volt. Nem is csoda, hogy a végére a fáradtságnak egy eddig ismeretlen szintjét ütöttem meg. Gyakran visszahúzódtam a csigaházamba, és sajnos arra is rá kellett jönnöm, hogy nem vagyok szuperhős. Viszont az új évnek újult erővel és számos felismeréssel ill. elhatározással vágok neki.

 

2025. január 17., péntek

A titokzatos Seregélylak | Alix E. Harrow

Alix E. Harrow a hangulatteremtéshez ért a leginkább. Már a Tízezer ajtónak is inkább ez az aspektusa kapott el, mint a cselekménye vagy a karakterei, és A Starling-háznál sem volt ez másképpen. Sajnos azonban ez itt most nem bizonyult elégnek ahhoz, hogy végig zónában tartson. Ugyan a nyomozás izgalmas volt, de a szereplők és a döntéseik zavartak.

 

Eredeti megjelenés éve: 2023
Magyar megjelenés éve: 2024
Agave Könyvek Kiadó
dark fantasy
három csillag

Néha egy olyan házról álmodom, amit még soha nem láttam…

Opalról sok mindent el lehet mondani – árván maradt, kibukott a középiskolából, főállásban űzi a cinizmust, részmunkaidőben pénztáros –, de az számára a legfontosabb, hogy jobb életet teremtsen az öccsének, Jaspernek. Egy olyat, ami mindkettejüket kijuttatja Edenből. Ez a Kentucky államban található kisváros két dologról híres: a balszerencséjéről és E. Starlingról, Az Alvidék tizenkilencedik századi írójáról, akinek több mint száz éve nyoma veszett.

A remeteként élt író semmi mást nem hagyott maga után, csak baljós pletykákat és az otthonát. Mindenki úgy gondolja, legjobb tudomást sem venni a hátborzongató házról és annak emberkerülő örököséről, Arthurról. Vagy majdnem mindenki.

Félnem kellene, de álmomban nem tétovázom.

Opal gyerekkora óta Az Alvidék megszállottja. Amikor esélye nyílik belépni a Starling-házba – és pénzt szerezni az öccse jövőjének megalapozásához –, nem tud ellenállni a kísértésnek.

Ám gonosz erők egyre mélyebbre ásnak a Starling-ház eltemetett titkaiban, és Arthur rémálmai túlságosan valóságossá válnak. Miközben Eden a saját szellemei között fulladozik, Opal rádöbben arra, hogy végre talán lesz oka a városban maradni.

Álmomban otthon vagyok.

És most harcolnia kell.

Üdv a Starling-házban: belépés csak saját felelősségre.

 

Sokan úgy népszerűsítették A Starling-házat, mint olyan regényt, ami a Gallant szeretett volna lenni. Elemeiben látom a hasonlóságot, mint az átokverte ház, a másvilágra nyíló portál és a borongós hangulat, viszont nekem nem nyújtott sokkal jobb élményt. Ugyan kidolgozottságban messze lekörözi, de cserébe helyenként több okom volt a morgolódásra.

 

2025. január 12., vasárnap

Hebridák sellőinek legendája | Elisabeth Gifford

Elisabeth Gifford A tenger háza című regényével először a Könyvutca blogon találkoztam, ahol Zsófi olyan sikeresen promotálta a könyvet, hogy az alacsony molyos százalékra is fittyet hányva szereztem be. Az idő múlásával ezt a döntésemet már inkább megkérdőjeleztem, viszont utólag egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam. Ugyan vannak hibái, de rengeteget tanultam a Hebridák számomra ismeretlen térségről és a selkie legendákról.

 

Eredeti megjelenés éve: 2013
Magyar megjelenés éve: 2015
Genera Press Könyvkiadó
történelmi fikció
három csillag

Egy mítosz, amely évszázadokon át él tovább, egy ősi titok, amely megoldásra vár, és egy magával ragadó utazás a skót szigetvilágba, amely kapcsot teremt múlt és jelen, ember és ember között.

Tigh na Mara, a tenger háza hosszú évtizedek óta sötét titkokat rejt. A fiatal Ruth és férje, Michael az egykori parókia falai között szeretne új életet kezdeni. A felújítások közepette azonban nem mindennapi maradványokra bukkannak, amelyek mintha mitikus lények létezését igazolnák. A megrendítő felfedezés miatt a maga démonaival és megrázó örökségével küzdő Ruth úgy érzi, nyomába kell erednie a rejtélynek, hogy megnyugvásra leljen. Kétségbeesett nyomozásba kezd, amelynek során megismeri az egykori tiszteletes, Alexander Ferguson életét és munkásságát, aki maga is megannyi titok tudója. Az asszonynak miközben rétegről rétegre hámozza le a talányt borító héjakat, nemcsak a sziget múltjának, hanem saját életének mozaikdarabkáit is a helyükre kell illesztenie.

Elisabeth Gifford olyan, akár egy jó mesemondó: meglep, meghökkent, elgondolkodtat, múlt és jelen édes-bús hullámain ringat, valódi gyógyírt nyújtva minden megtört szívnek.

 

Leginkább a helyszín és a hangulat fogott meg. A Hebridákkal egy zárt és rejtélyes világba csöppenhettem bele, amely már akkor is nagyon hasonlított a Rekviem egy gyilkos asszonyért kopár Izlandjára, mikor még nem tudtam elhelyezni az eseményeket. Emiatt pedig sokat tanulhattam erről a térségről, ahol az emberek a kelta nyelvek családjába tartozó gael-t beszélik. A történelmükhöz hozzátartozik az is, hogy a földesuraik előszeretettel költöztették el őket a lakhelyükről legtöbbször Kanadába, de az oda vezető utat nem mindenki élte túl. Csak úgy szívtam be magamba az információkat, és örülök, hogy ennyivel is gazdagabb lettem.