2025. április 2., szerda

A természet egyensúlya | Maja Lunde

Maja Lunde és Lisa Aisato nagyon jól egymásra találtak az Évszakok tetralógiában, ugyanis a mély mondanivaló mellé csodaszép képi megvalósítás is társul, ami csak még több emberhez eljuttatja. Sorban másodikként A Nap őrzője a tavasszal játszódik, és a természet egyensúlyteremtő erejéről ad az olvasójának egy tanmesét, kiegészülve klímakatasztrófával és veszteséggel.

 

Eredeti megjelenés éve: 2020
Magyar megjelenés éve: 2022
Cser Kiadó
meseregény, cli-fi
öt csillag

Lilja a gyermekkor és a kamaszkor határán nagy változásokon megy keresztül, de körülötte a természet olyan eseménytelen, mint mindig. A lány csak halványan emlékszik a ragyogó Napra, az általa ismert világ esőtől nehéz és sötét. A vizes földben semmi sem nő, az örök félhomályban egyetlen növény sem érzi jól magát.

Lilja árva, a nagyapjával él, aki zöldségekkel látja el a falut. A nagypapa egy nap otthon felejti az uzsonnáját, és amikor Lilja utánaszalad az üvegházhoz, észrevesz valamit, ami mindent megváltoztat.

Titkos ösvényt pillant meg, amely az erdőbe vezet, ahová gyerekek nem mehetnek. A kíváncsi Lilja azonban a többi gyerekkel ellentétben elfojtja a félelmét, és egyedül elindul az ösvényen. Odabent, a sötét fatörzsek között egy másik, virágzó világot fedez fel, ahol hatalmas kaland vár rá. Szembe kell néznie legnagyobb félelmével, ugyanakkor szeretetet és boldogságot is talál ott – és nem utolsósorban a tavasz reményét.

A norvég Maja Lunde–Lisa Aisato szerzőpáros magyarul is nagy sikert aratott Hónővér c. könyve után az A Nap őrzője is csodálatos mese gyerekeknek és felnőtteknek.

 

Ez egy nagyon szomorúan és borúsan induló kötet, ami teljesen elüt a borítója által predesztináltaktól. Mindez a folyamatos esőzéseknek és sötétségnek köszönhető, amely időjárási körülmények a növények fejlődésének sem kedveznek, így éhínség sújtja a környéket. Ugyan vágynak az emberek a fény után, de jelenleg beletörődnek az egyhangúságba. Egy ponton azonban drasztikus változás üt be a színvilágban, ahol már az illusztrátor is be tudta mutatni igazi tehetségét.

 

A történet a végletességek elkerülésére tanít, ahol a globális felmelegedést veszi alapul. A jól ismert képletet fordítja meg egy csipetnyi fantasztikummal fűszerezve, miközben vizsgálja az emberek beleavatkozásának hatását a természet egyensúlyra törekvő rendjére. Emellett a gyerek főszereplő által érzékelteti a felnövési környezet világnézetre gyakorolt hatását, valamint az osztozkodás fontosságát.

 

Mindezen magasröptű gondolatok mellett azért mégis hű marad a célcsoportjához, és Lilja kíváncsiságán keresztül vezet minket el Lunde a megoldáshoz. Mesél többek között a növényekről, a színekről, az eső és a napfény egyidejű fontosságáról. Egyaránt kapunk bolondos és komoly pillanatokat, láttatja a veszteséget és az újrakezdést. És a legjobb, hogy minden korosztály megtalálja benne a saját mondanivalóját.

 

Forrás: Lisa Aisato Facebook oldala

 

Összességében

Lunde érzékletesen dolgozza fel ebben a könyvében a globális felmelegedés és a természet egyensúlyra való törekvésének témakörét, amelynek hatását Aisato képei csak még inkább fokoznak.

 

„– Melyik krumpli ízlik a legjobban? A pimpernel, az amandine vagy az oleva? Ezek krumplifajták.

– Ja! Nem tudom. A krumpli az krumpli, nem?

Szigorúan nézett rám. – A krumpli NEM krumpli.”

 

A sorozat további részei:

Hónővér (#1)

Vindmakeren (#3)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése