2021. december 31., péntek

Havi zárás – December 2021


Meglátszott rajtam az év végi hajtás, pedig igyekeztem kevésbé stresszelni decemberben, ám mindenki most akart még mindent az utolsó pillanatban elintézni, és a Kamarásoknál is elég nagy káosz alakult ki a személyi változások miatt. Valamint készülünk egy rendezvényre, aminek előkészületében én is nagy százalékban benne voltam.

2021. december 23., csütörtök

Mert ő az én testvérem | Lene Kaaberbøl

Lene Kaaberbøl neve korosztályomnak a W.I.T.C.H. nevű sorozat alapján írt könyvek miatt lehet ismerős, ám engem ez akkoriban elkerült, és csak a mesét láttam. De azt nagyon szerettem. Aztán a Metropolis Media tavaly megjelentette az Igazlátó krónikák első részét, amelynek sárga borítója azonnal szemet szúrt. A sárkány hívásához egy kicsit idősnek éreztem magamat, de semmiképp sem akartam abbahagyni. Ezért mindenképp folytatni akartam Az amulett-tel, ami egy nagyon jó döntésnek bizonyult.


Eredeti megjelenés éve: 2000
Magyar megjelenés éve: 2021
Metropolis Media Kiadó
gyerek, fantasy
négy csillag

Egyetlen pillantás elegendő, és a Szégyenlátó meglátja a legsötétebb titkaidat is!

Aki belenéz Dina szemébe, annak a bűnei napvilágra kerülnek. Még saját bátyja is tart tőle. Ám amikor húgát elrabolják, és arra akarják kényszeríteni, hogy ártatlan emberek ellen fordítsa tehetségét, csak ő segíthet kiszabadítani a fogságba került lányt. Vajon képes lesz rá?

A Sárkányfejedelem távollétében Vardracu nagyúr tartja rettegésben Magasföldet. A gyerekeknek folyton menekülniük kell, útjuk során felbukkan egy szellem-Anya, aki vízbe fúlt lányát keresi, ráadásul egy családok közötti viszály is nehezíti a hazatérést.

Az Igazlátó Krónikák második kötete!

 

Sokkal inkább berántott és jobban is élveztem ezt a részt. Izgalmasabb volt az állandó útonlevéssel és meneküléssel. Dina mellett a bátyja, Davin szemszöge is szélesítette a látásunkat, és ezáltal egyszerre több helyen lehettünk. Emellett pedig a kettejük testvéri kapcsolatába is bepillanthattunk. A szégyenlátás ugyan ismét központi szerepet kap, de mellette beemel mást is, így komplexebb, és idősebbek által is értékelhetőbb részekkel bővül. Viszont mégis egy gyerekkönyv marad, és ez így volt jó.

 

Történetünk…

az első kötet után veszi fel a fonalát, mikor is Dina családja menekülni kényszerül. Befogadja őket egy Magasföldi klán, de a település lakói kinézik őket a gyüttmentségük miatt. Élnék mindennapi életüket, de egyszer csak egy konfliktus közepén találják magukat, amelyről ők is tehetnek meg nem is. Valamint a szégyenlátás továbbra is egy birtokolni vágyott dolog, amiért a vezetőség bármit képesek megtenni.

2021. december 17., péntek

Vallással az elnyomással szemben | Éric Vuillard

Éric Vuillard nevével először Napirend című regénye kapcsán találkoztam, melyben a második világháborúhoz vezető eseményeket vázolta fel. Már ott tudtam, hogy bármi fog megjelenni tőle magyarul, nekem azt olvasnom kell, hiszen annyira magával ragadott a stílusa. Nem mellesleg érződik mögötte a kutatómunka, de ezeket a tényeket élményszerűen tárja elénk, mintsem dokumentaristán. A Szegények háborúja című köteténél is hasonló érzéseim támadtak, mely ugyan rövidebb, mint a másik kötet, mégis hasonló súllyal rendelkezik.


Eredeti megjelenés éve: 2019
Magyar megjelenés éve: 2021
21. Század Kiadó
történelmi regény
négy csillag

A tizenhatodik században a reformáció, a protestantizmus támadást indított a kivételezettek, a katolikus egyház ellen, de maguk is gyorsan beérkezett, jómódú hatalmi tényezővé váltak. A vidéki napszámosok és a városi szegények, akik számára a mennyországban egyenlőséget ígértek, egyre kevésbé értették, miért ne valósulhatna meg az egyenlőség már itt, az e világi életben.

A kényelemben élő protestánsok és a többiek, a nyomorgók közötti küzdelem elmérgesedett. Több teológus is a nincstelenek oldalára állt, így például Münzer Tamás is, aki eltökéltségével és fáradhatatlanságával tűnt ki, és aki ténykedésével maradandó nyomot hagyott maga után. Ő volt az, aki lángra lobbantotta Németországot. A Szegények háborúja az ő története: egy lázadásé, amely az igét akarta terjeszteni. Az 1525-26-ban lezajlott parasztháborúé.

Éric Vuillard jellegzetes stílusban, filmszerű jelenetekkel idézi meg a majd’ ötszáz éve játszódott eseménysort, amely nem tudja nem eszünkbe juttatni azt az egyenlőtlenséget, amelyet napjainkban látunk magunk körül.

 

Meglepően szellős oldalak fogadtak a könyv kinyitásánál, de ez nem gátolt meg abban, hogy elmélyedjek a történetben. Nagyrészt Münzer Tamást követjük, aki Németországban kirobbantott egy parasztfelkelést, de emellett még a kor számos valláskritikusának nézeteibe is betekintünk. Luther csak említés szinten került bele, sokkal inkább a radikálisokra fekteti a hangsúlyt.

2021. december 12., vasárnap

A múmiák földjén | Gail Carriger

Véget ért számomra is Gail Carriger Napernyő protektorátus sorozata. Az első rész meghökkentő, ámde érdekes nyitánya után folyamatos lejtmenet volt számomra, aminek sebét majd az idő begyógyítja. Engem nem kapott el a humora, és a főszereplőkért sem tudtam izgulni. A végén pedig sokkal nagyobb csavarra számítottam, mint amit kaptam.


Eredeti megjelenés éve: 2012
Magyar megjelenés éve: 2020
Könyvmolyképző Kiadó
történelmi romantikus, urban fantasy
két csillag

#5 Időtlen

 

ALEXIA TARABOTTI, AZAZ LADY MACCON BOLDOG HÁZASÉLETET ÉL.

Persze, mivel Alexiáról van szó, ennek a boldogságnak része, hogy a farkasembereket bevezesse a londoni társaság krémjébe, miközben egy vámpír második legjobb ruhaszobájában él, és egy koraérett totyogóssal birkózik, aki lépten-nyomon alakítgatja a természetfelettieket.

Alexia annyira élvezi új londoni életét, hogy még Ivy Tunstell társulatának legújabb előadása (nem mondtunk sokat, ha katasztrofálisnak nevezzük) sem tudja kedvét szegni.

Ám egy este olyan meghívást kap Alexandriából, melyet nem hagyhat fi gyelmen kívül. Férjével, gyermekével és a Tunstell házaspárral súlyosbítva gőzhajóra száll, hogy átkeljen

a Földközi-tengeren. Egyiptom azonban talán több rejtélyt tartogat, mint amennyivel a megfélemlíthetetlen Lady Maccon elbír.

Mit akar tőle az alexandriai bolykirálynő valójában? Miért támad újra az Istenölő Átok? És hogyan lett Ivy Tunstell egyszerre a Brit Birodalom legnépszerűbb színésznője?

A NÉPSZERŰ SOROZAT RÉGEN VÁRT BEFEJEZŐ RÉSZE.

 

Húztam vontam a Napernyő Protektorátus befejezését, mert a negyedik részig kész lejtmenet volt a sorozat. Ez a szünet jót is tett, hiszem az Időtlen 2 évvel a Szívtelen után játszódik, ami miatt változtak a szereplők. Nagyon hosszan készíti elő az eseményeket, sokat tartózkodunk Angliában, holott jobban örültem volna a teljes Egyiptomi fókusznak. Ugyan megkaptam az ottani kalandokat, de sokkal szövevényesebbre számítottam. Olyan érzésem volt, mintha elfáradt volna az írónő, és csak le akarta tudni ezt a lezárást, hogy végre foglalkozhasson az univerzumban játszódó többi kötettel.

2021. december 11., szombat

Négy lány Ámerikában, avagy tanmese a szorgosságról és a szeretetről | Louisa May Alcott

Louisa May Alcott nevével először könyvmolyságom hajnalán, a Lazi Kiadós könyvek elején található megjelent köteteknél találkoztam, de valószínűleg sosem veszem kezembe, ha nem jött volna ki belőle 2019-ben egy könyvadaptáció. Az írónő még L. M. Montgomerynél is kevesebb figyelmet kap, pedig a Kiasszonyok van olyan jó, mint az Anne otthonra talál. Sőt nekem még jobban is tetszett ez a testvéri szeretetről, a szorgosságról és a szűkös körülmények elfogadásáról szóló tanmese.


Eredeti megjelenés éve: 1868
Magyar megjelenés éve: 1923
klasszikus, családregény
öt csillag

Louisa May Alcott bőségesen merített gyermekkorának emlékeiből, amikor megírta minden idők egyik legnépszerűbb romantikus regényét a négy March lányról, akik egy New-England-i kisvárosban élnek.

Meg, a legidősebb csinos, és igazi hölgy szeretne lenni; a tizenöt éves Jo, az esetlen lázadó, írói ambíciókat dédelget; az érzékeny, törékeny, tizenhárom éves Beth a muzsikát szereti; Amy tizenkét éves, szőke és gyönyörű.

Otthoni kalandjaik, igyekezetük, amellyel a család jövedelmét próbálják növelni, barátságuk a szomszéd Laurence családdal és későbbi szerelmeik ma is lebilincselik üdeségükkel, fordulatos és izgalmas történetükkel az olvasót.

 

Majd 100 évvel az első magyar megjelenés után vettem kezembe a Kisasszonyokat, amely 1923-ban még Négy leány címen jelent meg. Nagyon meglepődtem, hogy ennek ellenére kevésbé ismert ez a regény, amihez az amerikai polgárháborús helyszín közrejátszott. Viszont a Lazi 2004-ben felkarolta ezt a klasszikust, és azóta is érkeznek a kiadások belőle. Talán ezért is jutott el hozzám ilyen későn, hiszen a 19. századi regényekkel édesanyám ismertetett meg, aki azokat még fiatalkorában olvasta. A Kisasszonyok pedig teljes mértékben megbújt a Brontë és az Austen regények árnyékában.

2021. december 4., szombat

Második esély | Jane Austen

Jane Austen Büszkeség és balítéletének olvasása után már alig vártam, hogy kézbe vegyem az írónőtől a másik kedvenc kötetemet, a Meggyőző érveket. Elég régen olvastam először, de tudom, hogy nagyon megszólított. Az ebből készült 2007-es BBC adaptációt azóta már többször láttam, és szintén nagyon szeretem. A regény ezen újraolvasása során azonban messze alulteljesített, amit magam sem értek. Ennyit változhattam?


Eredeti megjelenés éve: 1818
Magyar megjelenés éve: 1980
klasszikus, női sors
Első olvasás: öt csillag
Második olvasás: három csillag

A Meggyőző érvek nem pusztán az utolsó, hanem a legérettebb, és számtalan kritikusa és olvasója által a legjobbnak tartott Austen-regény.

A történet főleg egy szerelmi szál körül forog. Sir Walter Elliot somersetshire-i kastélyában él három lányával. Ő maga özvegyember, a lányok közül csak Mary, a legkisebbik ment férjhez egy környékbeli nemesúrhoz, a legidősebb, Elisabeth, gőgjében hiába várt rangos házasságra, Anne-t pedig (a regény érzékeny, eszes és jószívű hősnőjét) lebeszélték arról, hogy hozzámenjen szerelméhez, egy fiatal, vagyontalan, bizonytalan jövőjű tengerésztiszthez. Anne lassan bele is törődik, hogy körülményei a vénlányok sorsára kárhoztatják, ám nyolc év után a kikosarazott udvarló előkerül, mint sikeres, vagyonos tengerészkapitány, aki végleg le akar telepedni és családot alapítani. Leendő feleségével szemben pedig mindössze egy követelményt támaszt: bárki lehet, csak Anne Elliot nem.

Kaphat-e a sorstól újabb esélyt Anne, s ha valóban révbe érhet, vajon az egyszer már elutasított Wentworth kapitány oldalán találja meg a boldogságot és harmóniát, vagy annak az elragadó idegennek a párjaként, akivel a legváratlanabb helyzetekben találkozik újra meg újra?

Austen írói erényei töretlenek, a jellemzés, az elemző lélekrajz, az irónia, a remek helyszínleírások és a feszes szerkesztés teszik a regényt maradandó élménnyé.

 

Olvasás közben nem értettem magamat. Az élményhez talán az is közrejátszott, hogy friss volt a Büszkeség és balítélet, ami az abszolút kedvencem. Azt viszont nem tudom, hogy miért tetszhetett anno ennyire? A mai napig reménytelenül romantikus vagyok, de akkoriban elég magányos lehettem. Reményt kaptam, hogy végül mindenkinek jár a boldog befejezés. Most azonban leginkább a mellékszereplők zavartak és a kommunikáció hiánya.

2021. december 3., péntek

Mert ők jelentik a jövőt... | Meg Waite Clayton

A gyerekek általában nem tehetnek semmiről, mégis ők szenvedik el a történelem viszontagságait. A náci uralom alatt a zsidó gyerekeket is ugyanúgy gettóba zárták és deportálták, mint a szüleiket. Ám volt néhány szerencsés, aki jótevők által kijutott a Birodalom fennhatósága alól. Nekik állít emléket Meg Waite Clayton Az utolsó vonat Londonba című regénye, amely ugyan kitalált történet, de teljes mértékben a valóságon alapszik.


Eredeti megjelenés éve: 2019
Magyar megjelenítés éve: 2020
21. Század Kiadó
történelmi fikció
négy csillag

Stephan Neumann kezdő drámaíró, befolyásos, jómódú bécsi család sarja. 1936-ban még úgy véli, a nácik nem sok vizet zavarnak: hangoskodnak, primitívek, de ártalmatlanok. Legjobb barátja Zofie-Helene, a keresztény lány, akinek édesanyja egy náciellenes lapot szerkeszt. Amikor a nácik uralomra jutnak, összeomlik a két kamasz gondtalan világa.

A sötétségben megcsillan egy reménysugár: Truus Wijsmuller, a holland ellenállás egyik vezéralakja zsidó gyerekeket csempész ki a náci Németországból. Miután Hitler elfoglalta Ausztriát, ez a vállalkozás egyre veszélyesebbé válik. Európa-szerte lezárják az országhatárokat, és nem engedik be a menekültek tömegeit.

Wijsmuller igyekszik minél több gyereket megmenteni. Versenyre kel az idővel: vajon ki lehet hozni Bécsből Zofie-Helene-t, Stephant és Stephan kisöccsét, Waltert, meg a hozzájuk hasonló ifjakat? Elérhető még London? Veszélyes és bizonytalan élet vár rájuk.

 

Hosszú egy regény és nehezen indul be. Ugrálunk a rövid fejezetek és azok nézőpontkarakterei között, így az elején nemigen tudtam belemerülni. A széttöredezettség miatt a kötődés is lassan alakult ki. Meg se tudom számolni, hány szemszöget kaptunk hirtelen, amelyek közül egyértelműen Truus emelkedett ki a legelején. Zofija kedves volt a matematikus lelkemnek, Stephant viszont még nagyon nem éreztem, Eichmann pedig zsigerből utáltam, de ez így volt rendjén, hiszen ő az ellenséghez tartozik. Az epizodikusság miatt könnyen le tudtam rakni, de egy idő után viszont pont ez hajtott előre.

2021. november 30., kedd

Havi zárás – November 2021

Ma még mondhatom, hogy ősz van. Hiába havazott már a héten, az őszi lelkem nem akarja feldolgozni, hogy szakállát rázogatja a tél. Egyáltalán nincsen sem téli, sem karácsonyi hangulatom, holott már Mindenszentek óta több helyen láttam a lázas készülődést. Én viszont novemberi gyerek vagyok, és nem szeretem, amikor ezt a hónapot el akarják venni tőlem. Mert nekem ilyenkor is szép a természet, hiszen az első fagyokkal színesednek be igazán a levelek, peregnek az avarba. De ne feledkezzünk el a ködös reggelekről és nappalokról sem, mikor minden szürke. Ugye milyen jó utána napsütésre ébredni, amely megcirógatja az ember arcát?

2021. november 27., szombat

Klasszikusok új köntösben – Témázás bloggerekkel

A klasszikusokról egyszerre édesanyám könyvespolca jut eszembe, akinek magyartanár lévén rengeteg könyve van. Mivel a kilencvenes évek elején végzett, így nagyrészt ekkortájt megjelent kiadásai vannak. A Világirodalom Remekei kiadásokat már csak antikváriumokban lehetett beszerezni, helyüket felváltották a jóval kevesebb címmel operáló A világirodalom klasszikusai sorozat, valamint a furcsábbnál furcsább kompozíciójú kötetek, amelyek ma már kevésbé vonzzák a tekintetet.

2021. november 26., péntek

Leszámolás és ami utána van | Alessandro Baricco

Lassan, de biztosan haladok Alessandro Baricco életművének megszerzésével és elolvasásával. A 2012 és 2016 között megjelent kiadások a szívem csücskei az egyszerű, ámde nagyszerű borítóival. A Vértelenült is sikerült így megszereznem, ami teljesen véletlenül került hozzám. Nem pont ez a kötete áll a legmagasabban a prioritási listán, de ő szeretett volna hozzám kerülni.


Eredeti megjelenés éve: 2002
Magyar megjelenés éve: 2003
Helikon Kiadó
kortárs fikció
négy csillag

Alessandro Baricco olasz író harmadik könyvét tartja „kezében” a magyar olvasó. A Selyem és a Tengeróceán után itt a Vértelenül. Hasonlít is, meg nem is az elődeire. Romantikus történet olyan szikáran előadva, hogy hihetetlen feszültséget tud kelteni. Ez ad a látszólag egyszerű kijelentő mondatoknak szivárványos ragyogást. Nagy-nagy emberi szomorúság árad a romantikus történetből, ami több az emberek iránti sajnálatnál – az emberiség iránti sajnálat süt a regényből. Minden szereplőt valami determináltság mozgat. Nem akarja csinálni, amit csinál, mégis csinálja. Íme az ember. Ecce homo.

 

Tipikus Baricco kötet, amivel nálam már egyértelműn befutó. A daloló mondatokat összefűző szöveg zene volt füleimnek. Nem használ bonyolult szerkezeteket, egyszerű kijelentésekre törekszik, mégis él az egész kötet. Helyenként azzal játszik, hogy végtelen hosszúságú mondatot alkalmaz, ezzel is hangsúlyozva az épp szóhoz jutó beszédének dinamikáját, de a pontok mellőzése mellett bekezdéseket viszont használ, ha valamit épp hangsúlyozni szeretne a gondolatfolyamban. Salinas monológja egyszerűen mesteri.

 

Történetünk…

egy brutális leszámolásról és annak következményéről szól. Főszereplőnk egy kislány, akit édesapja elrejt a padló alatt, mielőtt még a gonosz férfiak megérkeznek. És később is az ő szemszöge meséli el az eseményeket, akkor már idősebb, ősz hajú hölgyként.

2021. november 21., vasárnap

Szőlőcsék és körték | On Sai

Az Apa, randizhatok egy lovaggal? és a Calderon sorozat után úgy gondoltam, hogy On Sai regényeit ezentúl mind szeretni fogom, de sajnos csalódnom kellett. Már a Szivárgó sötétségnél is csökkent a részek előrehaladtával a kezdeti lelkesedésem, de ezt az Álruhában-nak sikerült egy köteten belül elérnie. Pedig maga a kötet nagyon szép, László Maya ismét csodás munkát végzett.


Eredeti megjelenés éve: 2019
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági, fantasy
két csillag

Lehet barátság férfi és nő között?

Szépvölgyi Rianna egy eldugott völgy grófkisasszonya, aki bogaras atyjával és zenész ikeröccsével él. Rianna férfiruhában van, amikor balszerencséjére találkozik Ras parancsnokkal, aki a hazaérkező hírhedt Kartal hercegnek gyűjt katonákat.

Riannát összecseréli az ikertestvérével, és magával viszi.

Ha rájönnek, hogy Rianna lány, kiirthatják felségárulásért a családját.

Vajon sikerül visszacserélnie magát, mielőtt lelepleződik?

De mit tegyen addig a férfiasan vonzó Ras, a magát mutogató jóképű Mort és a vad Lidérc közelében, ha a mágiája csalogatja a férfiakat?

Míg a hercegre várnak, valaki vadászni kezd a csapatra.

Rianna nem számíthat másra, csak az eszére, és egy hajmeresztő szövetségesre, miközben őket lesi a természet, ami hol a halálukat akarja, hol pedig illetlenül valami mást.

 

Úgy éreztem az olvasás közben, hogy engem becsaptak. Nincs bajom az olyan könyvekkel, ha egy lány fiúnak adja ki magát, és úgy próbál meg érvényesülni, de itt valamiért kiverte a biztosítékot. Talán azért, mert a fülszöveg erősen hangsúlyozza a fiú-lány barátságot, holott erről szó sincsen, hiszen hősnőnket végig fiúnak hiszik. Aztán a mágiát sem szerettem, de ez betudható a mostani prűdségemnek is. De legalább hamar ledaráltam, így nem szenvedtem sokat vele.

2021. november 19., péntek

Dél rejtőzködő ellenállói | Jennifer Chiaverini

Múltidéző Májusra egy halom könyvet összeválogattam, hogy majd jól elmerülök a történelem habjaiban. Aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy véget ért a hónap, és én még mindig Jennifer Chiaverini A kémnő című regényét olvasom. Ez egyrészt az írásmód miatt következett be, másrészt meg a vizsgáim miatt. Egyszerűen nem tudtam semmivel sem úgy haladni, mint szerettem volna.


Eredeti megjelenés éve: 2013
Magyar megjelenés éve: 2015
General Press Könyvkiadó
történelmi fikció
három csillag

Egy polgárháború, amely egy nemzetet szakít ketté, és egy nő, aki az életét és a jó hírnevét is kockára teszi egy nemes, a hazája sorsát alakító cél érdekében.

A virginiai Richmondban, a rabszolgatartó Dél fővárosában élő Elizabeth van Lew és családja más, mint a legtöbb helybéli. Meggyőződésük ugyanis, hogy minden ember egyenlőnek teremtetett, és mélyen ellenzik a rabszolgaságot. Amikor szülő államuk, Virginia 1861-ben az elszakadás, egyben a rabszolgaság intézményének megtartása mellett dönt, és kitör a polgárháború, Elizabeth nem várt lépésre szánja el magát: a maga eszközeivel az Unió ügyének meg segítését és a Konföderáció mihamarabbi bukását igyekszik segíteni.

De mit tehet egy törékeny nő az ádáz, véres harcok közepette? Elizabeth úgy dönt, női mivoltát, eszét és befolyását felhasználva megpróbál az ellenség soraiba férkőzni. Attól sem riad vissza, hogy kémkedéssel felbecsülhetetlen értékű információt szerezzen az Uniónak – ha kell, egyenesen a Konföderáció elnöke, Jefferson Davis irodájából…

Jennifer Chiaverini, a nagy sikerű Mrs. Lincoln varrónője című könyv írója, a New York Times bestsellerszerzője lebilincselő regényében egy nem mindennapi nő igaz történetét tárja elénk, emléket állítva egy olyan asszonynak, aki bátorsága, hazafiassága és embersége révén méltán vált az amerikai polgárháború nagy hősnőjének egyikévé.

 

Ha jól emlékszem, a Könyvutca blogon találkoztam először a regénnyel még egy örökkévalósággal ezelőtt. Ott az Elfújta a szél említése birizgálta a fantáziámat, mert amennyire kedvelem azt a regényt, annyira nem olvastam még mást az amerikai polgárháború időszakából. Pedig nagyon érdekes párhuzamosan látni a világot, mert míg Nagy-Britanniában ilyentájt a viktoriánus kor dúlt, addig az új kontinensen Észak és Dél hadban állt.

2021. november 13., szombat

Útravaló | J. K. Rowling – Olvassunk "in English"

J. K. Rowling az utóbbi időben eléggé vitatott írónővé vált főleg a megnyilvánulásai miatt, de tény és való, hogy a Harry Potterrel nagy hatással volt generációk olvasóvá nevelésére. Illetve egy generációnyi fiatal nőnek is példát mutatott, hogy minden magánéleti nehézség mellett is követhetők az álmok és lehet valaki sikeres. Ma nem egy regényéről lesz szó, hanem a Very Good Lives [Az élet dolgai] címet viselő kötetéről, amely egy egyetemi diplomaosztóra írt beszédét tartalmazza igényes kivitelben.


Eredeti megjelenés éve: 2015
Magyar megjelenés éve: 2018
Animus Kiadó
nonfiction
öt csillag

J. K. Rowling humorral és mély empátiával átszőtt beszédét – amelyet eredetileg a Harvard Egyetem végzős diákjaihoz intézett – nemcsak azoknak ajánljuk, akik most kezdik felnőttéletüket, hanem bárkinek, aki úgy érzi, fordulóponthoz ért, és szeretne kicsit szebben, bátrabban, szabadabban élni.

„Köszönöm – ezzel szeretném kezdeni. Nemcsak azért, mert a Harvard kivételes megtiszteltetésben részesített, hanem mert a gondolattól, hogy itt avatási beszédet kell mondanom, heteken át összeszorult a gyomrom, így sikerült fogynom egy kicsit. Duplán jól jártam! Most már nincs más hátr a, mint mélyeket lélegeznem, a piros zászlókra hunyorognom, és meggyőzni magam, hogy a világ legnagyobb griffendéles találkozóján vagyok.”

 

A felkéréskor eléggé izgult az akkor már sikeres író, ami az idealizált szerzők képének megy ellen. Sokáig nem láthattunk bele olvasóként az alkotási folyamatokba, csak a kész termékeket látva kaptunk képet a munkájukról. A közösségi médiának hála azonban rájöhetünk, hogy ők is ugyanolyan emberek, mint mi – tele aggodalommal, kétséggel, örömmel vagy épp bánattal.

2021. november 12., péntek

Bigottság és vértenger | Alexis Henderson

Bizonyos műfajoknál aktívan figyelem a külföldi megjelenéseket, ilyenek például az új fantasy vagy törtélemi címek. Alexis Henderson A boszorkányság éve című regényénél is ezek voltak a hívószavak, ám hamar rá kellett jönnöm, hogy paranormálisnak paranormális, de hogy semmi történelmi nincsen benne, az hót ziher. Egy kitalált világban játszódik, amivel nem lett volna bajom, ha nem folyik annyi vér, vagy nem akasztott volna ki a férfi vezető viselkedése.


Eredeti megjelenés éve: 2020
Magyar megjelenés éve: 2021
Metropolis Media
dark fantasy, horror, ifjúsági
két csillag

Négy boszorkány. Négy figyelmeztetés. Négy veszedelem.

Bethel földjén, ahol a próféta szava a törvény, Immanuelle Moore puszta létezése is istenkáromlás, hiszen idegen földről jött apját máglyán égették el, anyja pedig boszorkányokkal kötött szövetséget, mielőtt meghalt.

Immanuelle-t nagyanyja neveli puritán szellemben, így a lány mindent megtesz azért, hogy kövesse a Szent könyv parancsolatait, tisztelje az Atyát, alázatos és odaadó életet éljen, hasonlóan a település összes nőjéhez. Egy véletlen szerencsétlenség azonban a Bethelt övező, tiltott Sötét Erdőbe csábítja, ahol az első próféta által hajdanán üldözött és megölt négy hatalmas erejű boszorkány lakik. Szellemük még mindig ott kísért, sőt, egy ajándékot is átnyújtanak Immanuelle-nek: halott édesanyja naplóját. Nyomozni kezd, hogy kiderítse, mi áll a családját és népét sújtó szörnyű átkok mögött, ám egyre komorabb titkokra bukkan az Atya és az egyház múltjában. Ha Immanuelle meg akarja változtatni saját-, és népe sorsát, a változásnak vele, a boszorkány lányával kell kezdődnie. . .

 

Leginkább az elején szenvedtem sokat a könyvvel, mert taszított, így lassan is haladtam vele. De aztán szerencsére jött egy hosszabb vonatút, ahol meg kellett emberelnem magamat, mert csak ezt olvashattam. Be kell valljam, hogy ezen a ponton túl meglepően gyorsan haladtam vele, és két napon belül be is fejeztem. Szóval elég könnyen csúszik, ha érdekel a téma vagy a szereplők, de a lényeg, hogy szánj rá időt.

2021. november 7., vasárnap

Visszatérések – Olvassunk graphic novelt #16

Catana Chetwynd képregényei a szívemhez szólnak, egyszerűen olyan helyzeteket jelenít meg, amelyek bárkivel megtörténhetnek. A stílusa is aranyos, kevésbé agresszív mint a Sarah’s Scribble-é. A Szerelmes pillanatok után nem volt kérdéses, hogy a többi kötetét is kézbe veszem majd.

2021. november 6., szombat

Forgatókönyvek forgataga | J. K. Rowling – Olvassunk "in English"

Kissé megkésve csöppentem bele a Harry Potter világába, de mint utólag tapasztalhattam, ennek a világnak sokkal nagyobb az utóélete, mint akkor sejtettem. Mindenki szerette volna, ha Rowling továbbfűzi kedvenc karaktereink életét, amit meg is tett a nyolcadik résszel, de ezt vagy szeret valaki, vagy nem. Ennél sokkal jobb fogadtatása volt a híres tankönyvet író Göthe Salamander kalandjait bemutató filmeknek, amelynek forgatókönyvét ki is adták. A Legendás állatok és megfigyelésük szerintem nagyon jól sikerült és önállóan is megállná a helyét, de mindenképp ki szerették volna bővíteni. Bár ne tették volna, vagy akkor legalább csinálták volna jobban.


Eredeti megjelenés éve: 2016
Magyar megjelenés éve: 2017
Animus Kiadó
fantasy
négy csillag

#1 Fantastic Beasts and Where to Find Them [Legendás állatok és megfigyelésük]

 

1926-ot írunk. Amikor az ifjú magizoológus, Göthe Salmander megérkezik New Yorkba, még csak nem is sejti, hogy az eseményeknek milyen különös láncolatát indítja el. Mágikus bőröndjéből ugyanis kiszökik néhány varázslény, akiknek üldözése közben ő és újdonsült barátai sokkal nagyobb veszedelmekkel is szembekerülnek, mint amekkorát egy szerelmes randalór vagy egy aranytól megrészegült orrontó furkász jelent.

A Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola könyvtárának népszerű darabja, a Göthe Salmander által írt Legendás állatok és megfigyelésük adott ihletet J.K. Rowlingnak, a Harry Potter-könyvek szerzőjének e forgatókönyv megírásához. Rowling csodálatos világának rajongói lapról lapra élvezhetik az írónő megkapó humorát, varázsvilág-építő fantáziájának működését és mély, megértő szeretetét úgy a pálcaforgató, mint a varázstalan emberek iránt.

Lebilincselő olvasmány és igazi kuriózum minden gyűjtő számára.

 

Ezek a könyvek forgatókönyvek, szóval így is kellett kezelnem őket. Olyanok mint a drámák, csak sokkal dinamikusabbak és nagy hangsúlyt helyeznek a látványra is. Mivel láttam mindkét filmet, így nem adott volna új élményt, de angolul olvastam, így kihívás volt. Egyrészt azért, mert Tóth Tamás Boldizsár nagyszerű fordítása miatt a mágikus kifejezések egészen másképp éltek a fejemben. Másrészt Rowling választékos szókinccsel rendelkezik, ami meg is csillogtat ebben műben is. Rengeteget szótáraztam, holott nem volt sok szöveg az oldalakon.


Nagyon tetszettek az illusztrációk, a legendás állatok voltak az egyes részek elválasztói. Mivel az első filmet is szerettem, így ezt a könyvet is – mind a szereplőket, mind a lények utáni hajszát. Göthe humorát és élethez való hozzáállását külön is kiemelném, mert elég közel került hozzám az olvasás során. Sokkal inkább emlékeztem a filmre, mint szerettem volna, a képkockák is peregtek előttem, de ettől még egy jó olvasás volt.


„See, they’re currently in alien terrain surrounded by the millions of the most vicious creatures ont he planet.

Humans.

~~~

„My philosophy is that worrying means you suffer twice.

 

Forrás: Pinterest

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Eredeti megjelenés éve: 2018
Magyar megjelenés éve: 2019
Animus Kiadó
fantasy
három csillag

#2 The Crimes of Grindelwald [Grindelwald bűntettei]

 

A Legendás állatok és megfigyelésük végén Göthe Salmander közreműködésével sikerül New Yorkban letartóztatni Gellert Grindelwaldot, de a nagy hatalmú sötét varázsló megszökik a fogságból. Nekiáll híveket toborozni, ám előttük sem fedi fel igazi célját, azaz hogy az aranyvérű varázslókat fellázítva megszerezze az uralmat a világ varázstalan lakói fölött.

Albus Dumbledore e terv meghiúsítása érdekében volt roxforti tanítványa, Göthe segítségét kéri. A magizoológus ezúttal is igent mond, nem sejtve, milyen veszélyes vállalkozás részese lesz. A mind megosztottabb varázsvilágban zajló események a legközelebbi barátok és családtagok egymás iránti hűségét és szeretetét is próbára teszik.

J.K. Rowling második eredeti forgatókönyve olyan meglepő adalékokkal szolgál a Harry Potter-történetekhez, amelyek minden bizonnyal nagy örömet szereznek úgy a könyvek, mint filmek rajongóinak.

 

Az a film… Már ott kezdődött, hogy túl kevés benne a legendás lény, mint szeretném és sokkal több Grindelwald. A cím ugyan utal a fókuszeltolódásra, de nekem egyáltalán nem jött át. Aztán a vége meg mintha félbe lett volna vágva. Emlékszem, hogy csak kamilláztam azon, hogy ez most mi volt.


Sokkal sötétebb ez a rész Grindelwald mesterkedései miatt, mint az első, és emiatt kevésbé is szerethető. Kevesebb a cukiság, több a keresgélés és a kutakodás – érdekes titkok derülnek ki Göthéről és Credenceről. A szerelmi vágyódások is megjelennek, ki láthatóbban, ki csendesebben végzi. Ellátogatunk a Roxfortba is, ahol találkozunk Dumbledoreral és McGalagonnyal, aminek nagyon örültem a sok komor rész közepette. Quinie összetörte a szívemet, és bár értem az indíttatását, mégis szomorú vagyok miatta. Sokat kell megjavítania a következő részre, amelyről még csak pletykák keringenek.

 

Hogy kinek ajánlom?

Harry Potter rajongók már rég olvasták, de ha nem, akkor öreg hiba.

Ha láttad a filmet, de majd szeretnél felkészülni az újra, és nem feltétlenül ülnél le őket megint megnézni.

Nyelvgyakorlásnak, hiszen úgyis ismered a történetet.


Forrás: Pinterest

2021. október 31., vasárnap

Havi zárás – Október 2021

Az október olyan sebességgel szaladt el, mintha muszáj lenne neki. Olybá tűnik, hogy hajtja a török vagy a tatár, hogy minél hamarabb év vége legyen. Pedig addig még sok dolgom lesz, nem csak munka, hanem egyetem fronton is.

2021. október 30., szombat

Füredi lábvíz | Tóth Gábor Ákos

Már nem az első Balaton és Balatonfüred témájú regényt olvasom, sőt a századforduló sem jelent már újdonságot. Ezt a kettőt ötvözi Tóth Gábor Ákos Balatoni futár című könyve, amelyről jó véleményeket olvastam a megjelenése környékén, így a fülszöveg által kínált kaland mellett emiatt is el szerettem volna olvasni. Sajnos azonban hatalmasat kellett csalódnom benne, mert alig volt története, amelyet léhűtő főhősünk sem tett elviselhetőbbé. Pedig az alapelgondolás sok lehetőséget rejtett, csak az a baj, hogy ezek rejtve is maradtak.


Eredeti megjelenés éve: 2021
21. Század Kiadó
történelmi fikció
két csillag

Három évvel vagyunk az utolsó magyarországi kolerajárvány után. Egy évvel az egész országot (sőt még a császárt is) megmozgató millenniumi ünnepségek előtt. Egy fiatal újságírót a rossz magaviselete miatt úgymond száműznek Balaton-Füredre…

Az országos történésektől mentes kis település lakói, de a fővárosi zaj elől idemenekülő nyaralóvendégek is csak egy különc, fura szerzetet látnak benne… Ám vannak, akik mégis kíváncsiak az ő belső világára: a Jókai villát felépítő mester, a füredi társaságot elkápráztató szakácsnő, a szeretetotthont igazgató „svájci” fantaszta, az egyik első hazai női fotós, az egyik utolsó bakonyi betyár, és nem utolsósorban Eötvös Károly, a Balatoni utazás című könyv szerzője…

Mindez akár idilli végkifejletet is jelenthetne, ha… a Balatoni Futár alapító-főszerkesztője nem botlana bele abba az eltűntnek hitt szerelmi levelezésbe, amelyet a házas Jókai folytatott a tizennyolc éves gyámleányával…

Az Édesvízi mediterrán sorozat szerzője ezúttal a 19. század végi Balaton partra kalauzolja el az Olvasót, ahol együtt talán felfedezhetjük azokat az ízeket, illatokat, mámorokat, amik után titkon mindig is vágyakoztunk…

 

Még nem olvastam az írótól az eddig megjelent regényeit, de már találkoztam velük korábban. Nagyrészt a kíváncsiság vezérelt, pedig a borító is kellemes hangulatot áraszt. Elkezdve azonban hamar rádöbbentem, hogy nem leszek jóban a hősünkkel, hacsaknem a fejlődés útjára lép. A helyszín tetszett, ám egy idő után a semmittevés már kevésbé volt érdekes, és mindezt 380 oldalon keresztül kellett elviselnem.