2017. december 31., vasárnap

Havi zárás – December 2017


Ha december, akkor advent, karácsonyi készülődés és egyetemi hajrá.
E hármas eszenciája hatotta át az én hónapomat is, mely az ünnepekhez közeledvén fokozatosan lassult. Szerencsére nem csak beestem a fa alá, hanem volt időm hangolódni és sütni. Készítettem idén is bejglit és mézeskalácsot, melyek közül mindegyik jobban sikerült, mint tavaly. Egy kis cukrot még elbírt volna a gesztenyetöltelék, de jövőre majd okosabb leszek.
A szorgalmi időszakból csak egy hét nyúlt bele decemberre, melyen szerencsére csak prezentálnom kellett, meg egy beadandót összeállítanom. A vizsgaidőszakra is csak kettő tárgyam maradt, elég jónak mondható ez az összeállítás. Ebből kifolyólag megfogadtam, hogy az óévben nem fogom elővenni a jegyzeteimet. Egy kicsit besokalltam, és kell a pihenés.
Újra nekiálltam dolgozni, és ezúttal a 'front office manager' munkakört töltöm be. Akik nem járatosak a vállalatok működésében, azoknak elmondanám, hogy ez nem mást takar, mint a Kasszás Rékát. Egész nap állhatok, emberek között vagyok, jártathatom a számat és gyakorolhatom a nyomás alatti teljesítést.
Karácsonykor az új egyesületemnél is rendeznek táncgálát, amin kicsi és nagy bemutatja a fél év alatt megtanult tudását. Az ideinek a Diótörő volt a témája. Annyira megszerettem magát a darabot, hogy jelenleg is a Csajkovskij mű megy a háttérben, míg ezt a bejegyzést írom. Nekem csak egy patkányszerep jutott, de ennek is nagyon örültem. A táncokban odatettem magamat, mert felspannolt az érés, hogy újra színpadon állhatok. Akik látták, azok is csak jókat mondtak az előadásról. Már csak vissza kéne néznem, hogy megnézzem, hogy tényleg igazuk van-e.


Decemberben olvastam: (2714 oldal)
- Lissa Evans: Stuart Horten talányos trükkjei (Stuart Horten #2)
- Charlie N. Holmberg: A papírmágus (A papírmágus trilógia #1)
- Böszörményi Gyula: Nász és téboly (Ambrózy báróesetei #4)
- Julianne Donaldson: Edenbrooke örököse (Edenbrooke #0.5)

A hónap kedvence: Nász és téboly
A hónap csalódása: A papírmágus


Mentsük meg Miát! | Kerstin Gier

Kezdek rájönni, miért is szeretem annyira Kerstin Giert. Lehet az is közrejátszik, hogy német, de nem ez a fő indok. Könnyed és humoros stílusa a legstatikusabb cselekményt is színessé teszi. Már pedig Az álmok második könyvében nemigen volt mocorgás.

Magyar megjelenés éve: 2016
Könyvmolyképző Kiadó
imfjúsági, romantikus, kaland
három csillag
Liv meg van rökönyödve: Secrecy ismeri a legféltettebb titkait! De hogyan tudhatta meg? És mit rejteget előle Henry? Vajon miféle sötét alak garázdálkodik éjjelente az álomvilág végtelen folyosóin? És miért kezdett el Liv húga, Mia hirtelen alva járni?
A rémálmok, a rejtélyes találkozások és a vad üldözés nem épp a pihentető alvás velejárói, ráadásul Livnek napközben is meg kell küzdenie egy újdonsült patchwork család minden problémájával, beleértve az intrikus nagymamát is.

Történetünk…
Folytatódik. Felveszi minden eseményszál a fonalát és tovább gombolyítja. Az elit fiúcsapat immár külön-külön járja útjait, mintha sosem lettek volna barátok. Livéknél a családi kapcsolatok mélyülnek, bár ő nem repes ennek. Mia egyszer csak elkezd alva járni, evvel nem csak magát, hanem másokat is veszélyeztet. Livnek ki kell derítenie, hogy ki állhat emögött, illetve Henryvel is akadnak problémái, csakhogy ne legyen unalmas az élete. 

2017. december 30., szombat

Minden megoldásra jut egy probléma | Kerstin Gier - Olvassunk "auf Deutsch"

Kerstin Gier nem az ifjúsági regényeivel indította be írói karrierét. Női irodalommal foglalkozott, és csak később írta meg az Időtlen szerelem trilógiát, ami aztán elhozta neki a hírnevet. Stílusa könnyed még magyarul is, de kíváncsi voltam, milyen eredetiben. A Für jede Lösung ein Problem már régebben megjelent magyarul Halálom után felbontandó címmel, így ha ismerős a történet, akkor innen, vagy ha el akarod olvasni, akkor még nyelvi akadály sincsen.

Eredeti megjelenés éve: 2006
Magyar megjelenés éve: 2007
chick litnégy csillag
Történetünk
Gerri Thaler, egy depressziós és elégedetlen hölgy életébe enged bepillantani, pontosabban hogyan is akar annak véget vetni. Huszonéves, nincs pasija és ponyvaregényeket ír, amiért lenézi a családja. Gyógyszertúladagolást tervez, melyre levelekkel készül fel. Megírja mindenkinek az őszinte véleményét, és el is postázza őket. Megadja a módját, kibérel egy hotelszobát és vesz egy csinos ruhát is. Ám azon az estén semmi sem akar neki összejönni. Egyik barátja felesége hűtlensége miatt lerészegedik, és mindezt pont abban a hotelnek a bárjában, ahol Gerri is tartózkodik. A gyógyszerek elgurulnak, és a barátjának is nagyobb szüksége van rá élve, mint holtan. A levelek azonban kimentek, ezért Gerri kénytelen egy időre meghúzni magát, és számolni a következményekkel.

2017. december 25., hétfő

„Kedves Karácsony apó!” | J.R.R. Tolkien

Én is írtam levelet a karácsonyi készülődésben, amit kiraktam a szobám ablakába. Arra sajnos nem jött válasz, de milyen jó is lett volna. Tolkien azonban megcsinálta a saját gyerekeinek azt, amit csak író szülő képes. Leveleket írt a gyerekeinek Karácsony apó nevében. Történetekkel él élményekkel tölti meg a sorokat, nem csak unalmas helyzetjelentéseket ír az Északi Sarkról.

Magyar kiadás éve: 2016
Cartaphilius Könyvkiadó
mese, levélregény
öt csillag
Tolkien gyermekei számára nem csupán az ajándékok miatt volt fontos és érdekes Karácsony apó, ők ugyanis minden évben képekkel illusztrált levelet is kaptak tőle: mesélt nekik a házáról, a barátairól és az északi-sarki eseményekről, mulatságosakról és ijesztőekről egyaránt. A havas borítékot – amelyen persze északi-sarki postabélyegző volt – néha a házban találták meg a gyerekek, máskor a postás hozta.
Az idő előrehaladtával Karácsony apó háztartása egyre nagyobb lett. Eleinte csak a Jegesmedvéről esett szó, ám később felbukkannak Hómanók, Vörös Törpék, Hóemberek is, no meg Jegesmedve unokaöccsei, akik látogatóba érkeztek, de aztán ott ragadtak. Mindvégig Jegesmedve maradt Karácsony apó legfőbb segítőtársa, ugyanakkor a legfőbb okozója az ajándékok körül időnként keletkező zűrzavarnak. Végül Karácsony apó maga mellé vett egy manót, aki titkárként sokat segített neki. 
A szívmelengetően kedves kötet bemutatja Karácsony apó reszketeg kézírását, egyúttal a levelekhez mellékelt szinte valamennyi képet is. Nem marad ki persze az ábécé sem, amelyet Jegesmedve szerkesztett a koboldrajzok alapján, ahogy az a levél sem, amelyet ezzel a különleges írással küldött a gyerekeknek.

~~~

Nagyon szép és igényes kiadásban jelent meg Magyarországon a kötet. Nem gondoltam volna, hogy az illusztrált jelző azt takarja, hogy olvashatjuk eredetiben is a leveleket, ha akarjuk. Természetesen mindet lefordították, de a mellette található cirkalmas betűket is öröm volt bogarászni. Igazából ez egy „kettő az egyben” könyv, jó angolosoknak a magyar szöveg csak biztosíték arra az esetre, ha túlságosan összefolynak a szavak. A rövid leveleket én is csak eredetiben olvastam, de a hosszabbakat és a remegő kézírás miatt nehezebben kisilabizálható soroknál inkább nem vesződtem.
A rajzok bájosak. Szívét-lelkét beletette Tolkien. És nem maradhatott el a rá oly jellemző új nyelv és annak írásmódjának bemutatása sem. Található benne egy levél, amit a Jegesmedve írt goblin nyelven. El is kezdtem bogarászni, mert oldalakkal később megtaláltam a feloldásához szükséges abc-t is, de kifogott rajtam.
Minden korosztálynak ajánlom, akár felolvassák neki, akár önállóan merülnek el benne!

Forrás Forrás Forrás

2017. december 24., vasárnap

De hol vannak az ÉN kalózaim?! | Emily Diamand

Lehet, hogy túlságosan romantikus elképzelés él bennem a kalózokról, és ezért lepődtem meg annyira Emily Diamand Kalózok nyomában című regényén. A cím azt sugallta nekem, hogy itten bőven lesznek a tenger lovasaiból, de csak helyenként tűntek fel és emellett még előnytelen szögben. Legalábbis számomra, de ízlések és pofonok.

Magyar megjelenés éve: 2009
Agave Könyvek Kiadó
gyerek, disztópia
egy csillag
A jövő kalózai, egy beszélő ékszer, egy eltökélt kislány – és egy vízimacska… A kaland elkezdődött.
A 22. században Anglia nagy részét elöntötte a víz. A klímaváltozás miatt az angolok elvesztették a technológiájuk nagy részét, és szegénységben élnek. Eközben a továbbra is fejlett Skócia egyre erősebb lesz, tágítva határait, növelve hatalmát. Ám a skótoknak és az angoloknak is fel kell venniük a küzdelmet a Kalózok Családjaival, amelynek tagjai a part menti településeket fosztogatják.
Lilly Melkun egy angol halászlány, aki éppen tengeri macskájával hajózik ki, amikor a vérszomjas kalózok megjelennek a falujában, és elrabolják a miniszterelnök lányát. A falut árulással vádolják, mire Lilly elindul, hogy megkeresse az elrabolt kislányt. Kihajózik a haragos tengerre, és magával viszi a csodálatos, hihetetlen váltságdíjat, egy titokzatos beszélő ékszert, ami még a számítógépek korából származik, és nemcsak a kalózok fenik rá a fogukat – hanem mindenki más is.

Nem értem, miért lett díjnyertes. Lehet, hogy angolul magával ragadó, de hogy magyarul nem, az biztos. Nem is akarótam sokszor kézbe venni, pedig egész gyorsan olvasható. Legalábbis akkor, ha az interakcióra koncentrálok. 

2017. december 23., szombat

Nippon gyöngyszemei - Betekintő #16 | Cucui Jaszutaka

Nem olvastam még japán irodalmat. Az én életemből kimaradtak mangák és az ahhoz kapcsolódó lázas rajongás is. De szeretnék nyitott lenni más nemzetek irodalmára, így esett a választásom Cucui Jaszutaka Az idő felett járó lány regényére. Miért ne bővítsem tudásom az időutazásban egy ismerős téma más szemszögből megközelítve.

Magyar megjelenés éve: 2015
Trivium Kiadó
ifjúsági, sci-fi
három csillag
A világhírű japán író mindmáig legnépszerűbb regényének hőse egy tizenöt éves, középiskolás lány. Kazuko egy napon megdöbbenve tapasztalja, hogy képes visszamenni az időben. A fiatal lány életét egy csapásra felborítja ez a megdöbbentő felfedezés. Csupán a legjobb barátai hiszik el, mikor beszámol hátborzongató kalandjairól. Kazuko úgy dönt, megpróbálja kideríteni, hogyan tett szert erre a szuperképességre. Ehhez azonban vissza kell mennie az időben. Az iskola sötét fizikaszertárban akarja tetten érni azt a titokzatos árnyalakot, akivel ez az egész hátborzongató kaland elkezdődött. Időugrásai során nemcsak a tér és az idő korlátjait szakítja át, de egy olyan világban mozog, ahol nincs éles határvonal az álmok és a valóság között.
A kötetben található második kisregény, A rémálmok fogságában főszereplőnője számos dologtól fél. Maszako nem mert átmenni a régi hidakon, viszont habozás nélkül felmászik az iskolai óratorony tetejére, ha úgy gondolja, hogy ezzel legyőzheti félelmeit. Legjobb barátja segítségével megpróbál rájönni, hogy mitől vannak visszatérő rémálmai. Egyre inkább úgy érzi, hogy múltjában egy nagyon sötét titok rejtőzik. A bátor lány útra kel, hogy szülőfaluja határán, a zubogó hegyi folyó fölött áthidaló hídon szembeszálljon a rémálmokkal.
Cucui Jaszutaka világhírű művét most olvashatják először magyarul a hazai olvasók. A szerzőt nem véletlenül tartják napjaink legnépszerűbb japán tudományos-fantasztikus írójának. Kisregényei azoknak is tetszeni fognak, akik kedvelik a száraz humort és szeretnének többet megtudni a japán középiskolások különös világáról. 

2017. december 17., vasárnap

Tél vs. Nyár, avagy ki szereti jobban a másikat | Julie Kagawa

Élveztem a Vaskirályt, ezért is fogtam bele olyan hamar a folytatásába. Jó, ehhez nagyban hozzájárult az is, hogy hamarabb befejeztem az előző olvasmányomat, mint vártam, így kénytelen voltam az otthon lévő repertoáromból választani. Julie Kagawa Vashercegnőjének csodálatos lila gerince megfogott, pedig a kollégiumi várólistám itt tornyosul előttem.

Magyar megjelenés éve: 2012
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági, fantasy
három csillga
Félig ember, félig a Nyártündér-király leánya; Meghan sosem találta a helyét a világban. Azt hitte, a Téli Udvar hercege szereti, ám ő elhagyta, és Meghan most a Téltündér-királynő foglya. A Nyár és a Tél háborújának közepette Meghan tudja, hogy a valódi veszélyt a Vastündérek jelentik – azok a vasból született tündérek, akiket csak ő és a távol lévő herceg látott. Azonban senki sem hisz neki.
Ami még rosszabb, Meghan tündérereje eltűnt. Csak a saját eszére hagyatkozva kell boldogulnia Tündérföldön, ahol megbízni bárkiben is ostobaság, egy árulóban halálos hiba. De hiába válik végül Meghan maga is vaskeménnyé, mégsem szűnik emberszívében a vágyakozó suttogás.

~~~

Nem a legjobb, de azért élvezhető folytatás. Kicsit úgy éreztem, mintha visszafogta volna magát az írónő a világbővítésben, holott biztos ezernyi lehetőség cikázott a fejében. Inkább a karakterekre fókuszált, azon belül is a szerelmes triónkra. Hogy mennyi bizonytalanság volt bennük. Nemigazán boncolt ki semmit, csak történetek az események. Egyedül nem állja meg a helyét, de a cselekmény szempontjából kellett a sorozatnak. 

2017. december 10., vasárnap

Langdon professzor színre lép - Betekintő #15 | Dan Brown

Nem tudok ellenállni a régi könyveknek, mert ad egy:  befogadásra várnak. Ki az aki nem könyörül meg egy doboz leselejtezésre váró regényen. És ad kettő: olcsóbbak mintha boltban venném meg. Bár lehet, hogy kinézetre viharvertebbek, mint újonnan nyomott társaik, de a beltartalmuk ugyanaz, ami a regényeknél a legfontosabb dolog.
Már megértem, hogy miért kavart Dan Brown A Da Vinci-kód című regénye akkora port a maga idejében. Nem is annyira a könyv megjelenésekor, hanem a filmadaptáció elkészültekor. Mert van min elhűlni rajta, az biztos.

Magyar megjelenés éve: 2003
GABO Kiadó
thriller
négy csillag
A tanulmányi úton Párizsban tartózkodó Robert Langdon szimbólumkutatót telefonon riasztják egy késő esti órán. A Louvre idős kurátorát meggyilkolták a múzeumban, és érthetetlen kódot találtak a holtteste mellett. Miközben Langdon és Sophie Neveu, a tehetséges francia titkosírás-szakértő a rejtvény megoldásán dolgozik, elképedten fedezik fel a rejtett utalások nyomát Leonardo da Vinci műveiben – noha ezeket az utalásokat mindenki láthatja, a festő zseniálisan álcázta őket. A hagyományos thrillerregények kliséiből A Da Vinci-kód egyszerre villámgyors, intelligens és többrétegű; részletek sokasága és alapos kutatások hitelesítik. Az első oldalaktól a váratlan és elképesztő végkifejletig Dan Brown bestsellerszerző már megint mesterien bonyolítja a történetet.

Egyházi témához nyúl, valós alapot és létező és létező szervezetek vázol fel. Hipotézist állít be valóságként, mert nem lehet igaz. Ugye? Hitmegrengető megállapításokat tesz. Elgondolkodtatott, és megkérdőjelezett bennem dolgokat. Mert azt tudom, hogy Nyugat-Európában volt már történelemmódosítás, miért ne lehetne ez az egyházaknál is. Ameddig nem tudunk az időben utazni, addig ki ellenőrzi le, hogy vajon mi történt 2000 évvel ezelőtt.

2017. december 3., vasárnap

Agymosottak bandája | Lucia Troisi

Az Üvegtrón előtt is léteztek bérgyilkos hősnők, de nem olvasták őket akkora lelkesedéssel. Lucia Troisi Gyilkosok szektája című regénye is több figyelmet kapott volna, ha később jelenik meg, bár ki tudja… Brutális, érzéketlen és helyenként gyomorforgató. És mind egy a csalogató külsőbe van becsomagolva.

Magyar megjelenés éve: 2009
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági, fantasy
kettő csillag
Egy lány. Egy sors. Egy átok.
Árnyéknak hívják, ő a tolvajok legjobbika.
Az erdőben bujkál évek óta. Korán megtapasztalta a világ borzalmait. 16 éves, a neve Dubhe. A rettegett Testület szerint kiválasztott, egyike a Halál Gyermekeinek, akiknek tökéletesen el kell sajátítaniuk az ölés művészetét. Gyermekkora óta menekül végzete és a gyilkosok szektája elől, mígnem egy éjjel borzalmas átok pecsételi meg a sorsát. Úgy tűnik, az átok feltörhetetlen, gyógyíthatatlan. Orvosságot és enyhülést a Gyilkosok szektája kínál a lánynak.
Cserébe azonban a lelkét akarják.
És Dubhe elindul Éjföldre, a Fekete Isten Templomába, a Testület titkos székhelyére, hogy időt – és talán életet – nyerjen.

2017. november 30., csütörtök

Havi zárás – November 2017


Leesett az első hó. Gondolom ezt nem kell senkinek sem külön bejelenteni, mert elég ha kinézünk az ablakon. Szembetűnő egy jelenség, meg kell hagyni. Tökéletes idő, hogy bekucorodjak egy könyv mögé. Ezt is tenném, ha nem lenne ezer más dolgom. Már nem áll annyira szét a fejem, mint mondjuk két napja, de van egy hetem a szorgalmi időszakból, amit túl kéne élnem.
Hamar elszállt ez a hónap. Utólag visszatekintve mintha tegnap lett volna, hogy indulunk Interkollra, amire holnap szintén megyünk. Tevékenyen és tanulósan telt az idő, viszont nem sikerült az előre készülés. Elterveztem, hogy én most előre jól megcsinálok és megtanulok mindent, de túlságosan tevékeny vagyok. Annyi mindent csinálok egyszerre, hogy a tudatosság sínylette meg. 
Érzelmileg kevésbé labilis időszakomat éltem. Vagy nagyon jól éreztem magam, és szerencsémre ez volt a jellemzőbb, vagy nagyon kiakadtam. Csalódtam, reméltem, meglepődtem, vágytam és emellett kívülre kiegyensúlyozottságot sugároztam, amikor tudtam. De ez a sokminden biza meglátszódik az olvasási teljesítményemen. 

2017. november 25., szombat

Mágia | Trudi Canavan - Olvassunk "auf Deutsch"

Szeretek németül olvasni. Hozzászoktattak gimnáziumi tanulmányaim alatt, és hiányérzet tör rám, ha nem kerülnek ilyen könyvek a kezembe. Eddig nem éreztem késztetést arra, hogy megosszam veletek ezeket az élményeimet. Angol nyelvű könyvekről készülnek értékelések és videók, miért ne írhatnék németekről is. Szeretnék elindítani egy projektet aminek címe Olvassunk "auf Deutsch", melyben a német nyelven elolvasott regényeket veszem górcső alá. Elsőnek következzen Trudi Canavan Magie című regénye, mely Vorgeschichtéhez, azaz előzménytörténethez képest méretes féltégla. Simán nézhető önálló kötetnek, ha csak az oldalszámot és a kerekséget nézzük.

Eredeti megjelenés éve: 2009
high fantasy
! Amit tudni kell
- The Black Magician Trilogy nulladik része.
- Eredeti címe The Magician's Apprentice.
- Írónője ausztrál. 
- Még nem jelent meg tőle magyar nyelven regény.
- Eddig megjelent művei mind high fantasy besorolást kaptak.

Tessia a falusi gyógyító lányaként nevelkedik Kyraliaban és másra sem vágyik, mint hogy ő is azzá váljon - anyja nagy bosszúságára, aki legszívesebben minél hamarabb férjhez adná. Egy nagy köszönt be a lány életében, mikor is egy sebesülthöz hívják az Ura, a mágus Lord Dakon várába. Meg kell védenie magát egy sachakai varázslótól, aki brutálisan közeledik felé és mindezt ösztönös mágiával. 
Egy szempillantás alatt új távlatok nyílnak meg előtte mint Lord Dakon tanonca. Minden lelkesedés és büszkeség mellett Tessia hamar rájön, hogy a mágikus adottság veszéllyel jár. Kyralia és Sachaka között háború készül kitörni, és Tessianak gyorsabban kell elsajátítania a képességeit, mint előtte bárkinek.

2017. november 19., vasárnap

The Tea Break Award – A teaszünet díj


Hogy milyen régen is kaptam díjat...
Emlékszem, mikor vezetni kezdtem a blogot, minden alkalmat megragadtam arra, hogy kitörjek az ismeretlenség homályából. Ehhez voltak jók a book tagekre való kihívások és a díjakra való nevezések. Ezekkel fel lehet hívni a másikra a figyelmet, illetve fordítva is népszerűsíti az oldalt.
Mostanában viszont inkább magammal és a kis olvasótáborommal foglalkozom. Lehet akármilyen apró, megvan mindenkinek az oka, hogy miért éppen engem követ a tengernyi blog közül. A Varázstintára és ezáltal Csengére is a véletlen folyamán bukkantam rá, de azóta is lelkes olvasója és bloggertársa vagyok. Hasonló az ízlésünk, és bár én korban már előrébb haladok, mégis jól megértjük egymást. Ezúton is szeretném megköszönni neki, hogy rám is gondolt a díj szétosztásánál. Ez egy elismerés, hogy valamit jól csinálok, és ez jól esett.
Az ő bejegyzését ITT olvashatjátok el.

Először is jöjjenek a szabályok, mert bőven van belőlük.
1. Köszönd meg a jelölést annak, akitől kaptad a díjat, említsd meg és linkeld be a blogját. Másold be a szabályokat a bejegyzésedbe te is.
2. Mielőtt megválaszolnád a kérdéseket, illesz be egy idézetet, amiről azt gondolod, hogy a legjobban illik hozzád, jellemez téged.
3. Válaszold meg a 8 kérdést, amiket a téged díjazó blogger tett fel.
4. Írj újabb 8 kérdést, amiket majd a te jelöltjeid fognak megválaszolni.
5. Jelöld meg azokat a bloggereket a blogjaikkal együtt, akiket megjutalmazol a díjjal, s magyarázd meg pár szóval, miért pont rájuk esett a választásod.
+1. Kívánj valami szépet az általad díjazott bloggereknek.


„Az embernek hinnie kell, hogy valamihez tehetsége van,
és azt a valamit el kell érnie, kerüljön bármibe…” 
Marie Curie

2017. november 11., szombat

Szétszakít a kegyetlenség | Erika Johansen

Már régóta tudom, hogy miért szeretek sorozatokat maratonnal letudni. Mert úgy igazából olyan, mintha egy extrahosszú regény olvasnék. Van időm belemerülni a cselekménybe, képben vagyok a szereplőkkel és látom a történet ívét. Több mint másfél év kihagyás után rendesen meggyűlt a bajom Erika Johansen Tear ostroma című könyvével. Élt bennem egy kép az első részről, de ahogy elkezdtem, egyáltalán nem az köszönt vissza. No de lássuk, hogy miért.

Magyar megjelenés éve: 2017
Agave Könyvek
high fantasy, disztópia
három csillag
A Tear királynője című nemzetközi bestseller lebilincselő folytatásában Mortmesne gonosz királysága ostroma alá veszi a birodalmat.

Tear királynője, Kelsea Glynn napról napra egyre többet tanul az új kötelességeiről. A szomszédos Mortmesne királyságának járó rabszolgaszállítmányok leállításával magára vonta a Vörös Királynő haragját, a félelmetes zsarnokét, aki sötét mágiával táplálja hatalmát. Rettegett és megállíthatatlan serege megindul Tear felé, hogy visszavegye, ami az övé.
Miközben közeledik a morti sereg, Kelsea rejtélyes kapcsolatba lép az Átkelés előtti időkkel, és rádöbben, hogy csak egy furcsa és valószínűleg veszélyes szövetségesre számíthat: egy Lily nevű nőre, aki egy olyan világban küzd az életéért, ahol nőnek lenni már-már főbenjáró bűn. Tear sorsa – és ezzel együtt Kelsea lelke – múlhat Lilyn és az ő történetén, ráadásul Kelsea-t egyre jobban szorítja az idő, hogy válaszokat találjon.

Erika Johansen tovább szövi az első kötetben megismert kedvenc szereplők, köztük Buzogány és a Vörös Királynő történetét, és izgalmas, új szálakkal gazdagítja hajthatatlan ifjú hősnőjének időn átívelő, mágiával és rejtélyekkel teli sorsát. 

2017. november 4., szombat

A Rosignol nővérek | Kristin Hannah

Az érzelmekkel teli könyvek nem biztos, hogy megfelelőek egy érzelmektől labilis időszakban. Éppen elég az embernek a maga baja, nem kell még itten a másét is a nyakába vennie. Talán ezért is olvastam olyan sokáig Kristin Hannah Fülemüle című regényét. Heves reakciókat váltott ki belőlem ez a csodálatos könyv. Valami ilyet vártam volna el a Veritytől.

Magyar megjelenés éve: 2016
Park Kiadó
történelmi fikció, női sors
öt csillag
Franciaország, 1939
Carriveau csendes kis falujában Vianne Mauriac férjétől, a frontra induló Antoine-tól búcsúzik. Nem hiszi, hogy a nácik megszállhatják Franciaországot, ám ez mégis bekövetkezik: menekülő franciák hordái érkeznek, teherautó-konvojok, tankok, az égboltot elsötétítik a repülőgépek, és bombák hullanak az ártatlan áldozatokra. Amikor egy német parancsnok rekvirálja a házát, Vianne a kislányával együtt rákényszerül, hogy egy fedél alatt éljen az ellenséggel. Élelem, pénz és remény nélkül, az egyre növekvő veszélyek közepette kénytelen egyik nehéz döntést hozni a másik után.
Vianne húga, Isabelle lázadó tizennyolc éves, aki az ifjúság nyughatatlan szenvedélyével keres értelmet az életének. Miközben párizsiak ezrei menetelnek a háború ismeretlen borzalmai elől, Isabelle találkozik a partizán Gaëtannal aki hisz abban, hogy a franciák az országhatárokon belül szembeszállhatnak a nácikkal, és szenvedélyesen egymásba habarodnak. Ám amikor a fiú elárulja, Isabelle csatlakozik az Ellenálláshoz, és többé hátra se néz: újra és újra az életét kockáztatja mások megmentéséért.
Kristin Hannah érzékenyen tárja elénk hogyan harcoltak a második világháborúban a nők. A Fülemüle két nővér története, akiket tapasztalataik, ideáljaik, vérmérsékletük és körülményeik elválasztanak egymástól, és mindketten saját veszélyes útjukon indulnak el a túlélés, a szerelem és a szabadság felé a németek által megszállt, háborútól szétszabdalt Franciaországban. E szívszorító regény a lélek erejének és a nők állhatatosságának dicsérete. Olyan könyv, amely mindenkihez szól, és egy életre szóló élményt nyújt.

~~~

Egy bő és részletes fülszöveg bevágása után nem tudnám olyan jól összefoglalni a cselekményt, mert annyi minden történik benne, hogy az megérne egy külön misét. Meg félek, hogy kihagynék belőle valamit vagy túl sokat árulnék el. Kísérőtöknek viszont szívesen jelentkezem a második világháborús hátországi túrán. Mert nem csak a fronton történnek borzalmak, mint azt A könyvolvajból és az Árnyalatnyi reményből már megtanultuk.
„Ha e hosszú élet során megtanultam valamit, az így szól: a szerelemben felfedezzük azt, akivé válni akarunk, a háborúban felfedezzük azt, akik vagyunk.”

2017. november 2., csütörtök

Havi zárás – Október 2017


Már szeptemberben beharangoztam, hogy váratlan dolgok forgatták fel fenekestül az életemet, és ezt értsétek teljesen szó szerint. Néhány dologban egyáltalán nem ismerek magamra, mert tudtam eddig is, hogy eszméletlenül be tudom osztani az időmet, de hogy ilyen könnyen ki tudom engedni a kezem közül az irányítást... Na ezt azért nem.  
Szeretem az őszt, ez az én tavaszom. Itt érzem igazán jól magam, sálba-sapkába bugyolálva. Mikor elrejthetem az egyre csak karcsúsodó alakomat, és tényleg különleges az az ember, aki mögé lát. Érzelmi hullámvasutat jártam be, egyszer fenn voltam, másszor lenn, és ez nagyon meg is látszódott az olvasási teljesítményemen. Akkor van nálam gond, ha nem tudom a rutinszerű dolgokat nyugodtan végezni. Ha nem tudok kézbe venni egy könyvet, vagy addig húzom-halasztom, míg három hétig tart elolvasni. 
Nem könnyű az élet. A könyvek se ezt sugallják, de ott minden egyszerűbben és gyorsabban oldódik meg. Vagy csak a főhős töprengését és rágódását arányaiban lerövidíti az író. Sok órát töltöttem azzal, hogy újra összerakjam magamban a dolgokat, aztán egy hirtelen fordulat megint visszalökött a folyamat elejére. 

De hogy ne csak a nyavajgásomat kelljen olvasnotok, rá is térek a mókás dolgokra, már amennyire egy Interkoll az lehet. Megbízott alelnökként részt kell vennem ilyen végeláthatatlan hosszúságú diskurzuson, ahol megtanulhattam, hogy ha jogásszal vitatkozol, úgyis alul maradsz, hiszen ő még az élő fába is beleköt. Viszont volt egy jó utam a székesfővárosba, jártam a hírhedt BME-n és aludtam a tizenharmadik emeleten. És ez még csak a kezdet. További szakkollégiumos kalandok várnak rám, amiből nem maradhat ki a sushi. Sikeresen megkedveltették velem, és már alig várom, hogy mikor ehetek újra. A Monarchiának nem csak ebben a szegletében jártam, hanem tegnapelőtt sikeresen bevettük barátnőmmel a bécsi udvart. Neki ez már a harmadik éve, hogy ott tanul, nekem még mindig tud meglepetést okozni. Egy angol nyelvű filmeket vetítő moziban néztük meg a Thor: Ragnarök-öt, ami határozottan a legjobb Thor film. Elborult a rendező agya, mikor megálmodta koncepciót, és ahogy azt megvalósította. Lazára vették a figurát, sorakoztak a poénok, amik a nyelvi nehézségek miatt nem mindig ütöttek, de majd magyarul. Nem volt olyan vicces, mint a Galaxis őrzői, de nem volt rossz. Talán azért vagyok már kritikusabb, mert annyi Marvel film megvalósítást láttam már.

2017. október 28., szombat

Az Abhorsen, nagybetűvel, névelővel | Garth Nix

Sok idő kellett, mire tudatosult bennem, hogy a Trónok harcában vannak zombik. Másnak vagy élőhalottnak nevezve bele se gondoltam a húscafatoktól díszített pofájukba. Meg inkább apokaliptikus művekbe képzelem bele őket, nem egy fantasyba. Garth Nix Sabriel című regénye rendesen meglepett, mert egyáltalán nem számítottam a szétesés szélén álló csont-bőr kreatúrákra. Utazó és fejlődésregény egy végzettel.

A vándor választja az ösvényt, vagy az ösvény a vándort?

Magyar megjelenés éve: 2015
GABO Kiadó
dark fantasy, ifjúsági
három csillag
Sabriel, akit gyerekkorában küldtek Ancelstierre egyik bentlakásos iskolájába, nem sokat tud a zabolátlan mágiáról vagy a holtakról, akik a Régi Királyságban nem hajlandók halottak maradni. Utolsó tanévében azonban apjának, Abhorsennek nyoma vész, és Sabrielnek be kell lépnie a Régi Királyságba, hogy megkeresse. Hamarosan társául szegődik Mogget, a macska, akiben komisz lélek lakozik, és Harlekin, egy fiatal chartamágus. Ahogy egyre mélyebbre hatolnak a birodalomba, úgy növekszik a fenyegetés, amely a halál kapuin túlnyúlva már az élők világát veszélyezteti.
Sabrielnek szembe kell néznie végzetével egy olyan világban, ahol az élők és holtak közti határvonal néha nehezen látható – és időnként el is tűnik.

A nagy ifjúsági fantasy robbanás előtt csak a nagy művek szolgálhattak példaképnek, mint a tolkieni világ és A tűz és jég dala. Eme a két monumentális világnak nagyon érezhető hatása megtalálható a Sabrielben. Ezek mellett azonban egyedit is tartalmaz, nem csak az adott elemekről szorítkozik.

~~~

Történetünk kezdetén…
Sabriel egy bentlakásos iskola kiemelkedő diákja, aki szokásos látogatásra várja édesapját, helyette egy kard és egy harangokkal teli szíj érkezik meg. Egyszerű életét maga mögött hagyva felkerekedik, hogy kiderítse, mi is történt vele. Nem hiszi, hogy meghalt volna, mert azt érezné. Ehhez azonban át kell kelnie a Falon a Régi Királyságba, ahol utoljára ötéves korában járt és halvány emlékei vannak csak a helyről. A családi menedékházba érve rászakad a sors, hiszen ő a vérvonalának utolsó tagja. Nekromantaként fontos képessége van, ugyanis ő egy Abhorsen, akinek neve alatt több is rejtőzik egyszerű mágusnál. Muggettel, a macskával felkerekednek, vagyis inkább elüldöződnek a biztonságos menedékről. Országon keresztül tart az útjuk, és csak édesapja emléken vezeti Sabrielt.

Egy hős. Egy küldetés. Egy út. Csekély számú segítő. Ez jellemezte A hobbitot is, mert lehetett akármennyi külön nevű törpe, alig voltak egyéniségek, és ez jellemzi ezt a regényt is. Nem bővelkedik párbeszédekben sem, sok leírást tartalmaz, és elmélkedést tartalmaz. Főleg az eleje, mikor végig Sabriellel vagyunk. Minden kommunikációnak örültem, mert színt vitt a monologizálásba.
Azt hittem, hogy a bentlakásos iskola többet fog szerepelni, de nem vitték túlzásba. A normál tantárgyakon kívül a kiválasztottaknak mágiát is tanítanak. Én biztosan örültem volna egy matek és töri között egy kis varázslásnak.


Már maga a normál világ is kitalált, mert nem emlékszem Ancelstierre nevű településre, ott van a chartamágia, ami azért nem hétköznapi dolog. A Falon túli Régi Királyság teljesen Trónok harcát idézett. Hófödte vidék, szabadon kószáló szörnyek és elpusztult városok. Fokozatosan derül ki, hogy mi is történt arrafelé kétszáz éve, így én sem könnyíteném meg a helyzeteteket. Érdekes várakozás volt, míg összeszedtem a részleteket és még így sem tudok mindent. Sok kibontatlan lehetőség rejlik benne, végig megőrizte a titokzatosságát. 
Szerettem a mágiáját, mely különleges jeleken, úgy nevezett chartaglifákon alapul. Bár nem sikerült egyikét sem vizualizálnom rajzok és pontos leírások hiányában, mégis mintha ott lebegtek volna előttem. És ezeket nem csak rajzolni lehetett, hanem gondolat és hang útján is terjed. Képzett chartamágusok tudják ezeket használni. Egy különleges fajtájuk a nekromanták, azaz halálhozók. Ők sokkal erősebbek és rossz útra térve ennek beláthatatlan következményei lehetnek. Általuk teremtett lények a chartalidércek, akik chartákból állnak. Csodáltam ezeket a „betűlényeket”, akiknek felszíne állandóan változik, de tartják alakjukat. Némák és hűségen szolgálják az Abhorsneket. Sabriel is egy ilyen Abhorsen, bár ő ezt az elnevezést édesapjára használja. Ezek a fajta mágusok harangokat használnak arra, hogy lelkeknek megnyugvást adjanak és a gonosz szellemeknek pedig örök kárhozatot. Dallamokat játszanak, a különböző hang magasságú csengettyűvel. Zene füleimnek.
 Csókold meg – motyogta Mogget álmosan. – Tulajdonképpen egy lehellet is megtenné, de úgy vélem valamikor el kell kezdened a csókolózást.”

Sabriel koravén, nem találhatóak meg nála a korosztályára oly jellemző könnyedség és vidámság. A halál közelsége rendesen rányomja az életére a bélyegét. Korán jár már Holtak birodalmában és harcol a pokoli lények ellen. Felelősségteljes, kitartó, de olyan dolgokban, mint a szerelem, esetlen. Mintha nem is lány lenne. Furák voltak a reakciói.
Mogget egy nagy talány volt számomra. A macskabőrbe bújt lény hű társa, humoros megjegyzéseivel könnyítik a hangnemet. Sokat tud, de annál kevesebbet képes csak elmondani. Tejfelszájú cimborát egészen megkedveltem.

Összességében
Többet kaptam, mint vártam a Sabrieltől. Érződik rajta a múlt évtized pora, de ezt nem róhatom fel neki, mert nem tehet róla. Érdekes és még kifejtetlen világ, melynek szívesen elmerülnék a mélységében. Látványos mágia, szép színérzékeltetés és kalandos utazás. Jó példája, hogy a modern és a középkori jól megfér egymás mellett. És zombik!

Hogy kinek ajánlom?
Aki szereti a külső utazással egybekötött belső fejlődést.
Ha szereted a sokat monologizáló hősöket.
Esetleg olvasnál egy zombis regényt, de nem szeretnél kilépni a fantasy berkeiből.
Zenekedvelőknek, fiúknak és lányoknak egyaránt.

2017. október 22., vasárnap

Ezek megőrültek! - Szuszogók és pöfögők #3 | Scott Westerfeld

Amikor ránézek egy könyvre, először a méretével ismerkedem. Az oldalszámot leolvasva besaccolom, hogy hány napig fog tartani. De Scott Westerfeld Leviatán című sorozatánál ezt nem vehettem figyelembe. Annyira magával ragadtak az események, hogy csak úgy faltam az oldalakat. A befejező résznél, a Góliátnál meg még a vártnál is jobban haladtam. Mit ne mondjak, a jó társaságban csak úgy repül az idő.

Magyar megjelenés éve: 2014
Ciceró Könyvstúdió
steampunk, történelmi fikció, kaland, gyerek
öt csillag
Sándor herceg és Deryn a Leviatánon utazik kelet felé, amikor léghajójukat utasítják, hogy Szibériában vegyen fel egy szokatlan utast, a feltaláló Nikola Teslát. Az őrült géniusz azt állítja, hogy fegyvere, Góliát véget tud vetni a háborúnak, de vajon kinek az oldalán áll?
Titkos küldetésük során Sándor végre megismeri barátja legmélyebb titkait: Deryn nemcsak hogy fiúnak öltözött lány, de szereti is őt.
A korona sorsa, egy nagyváros pusztulása és egy közrendű lány szerelme is Sándor következő lépéstől függ.

Még, még, MÉG! Bár kedvemre való a sorozat zárása, úgy olvasnék róluk többet. Gyengém a történelem, és ha még annak egy alternatív változatát mutatják be. Új kedvencet avattam. Nem tudom ezeket a tökkelütötteket nem szereti.

2017. október 21., szombat

Írjunk szépen! - Betekintő #14

A kézírás szeretete nálam igen hamar elkezdődött. Nem is igazán akkor szerettem meg írni, mikor megtanultam, hanem amikor harmadik osztályban kezembe adták édesapám töltőtollát. Mert tudni kell, hogy az ausztriai alsó tagozatokban azt használják. Rájöttem, hogy milyen könnyen csúszik a lapon, és hogy nem fáj tőle a kezem. És ez hogyan kapcsolódik a mai könyvhöz? A Kreatív szépírás és kalligráfia című kötet ezt a szeretetet erősítette meg bennem. A gyakorlataival és ötleteivel tökéletes útmutatónak bizonyult.

Magyar megjelenés éve: 2017
Kossuth Kiadó
hobbi
öt csillag
Mikor megláttam a könyvet, azonnal felcsillant a szemem. Az interneten csak csodált, viszont kellő késztetés hiányában mindig csak elnapoltam. Fizikai jelenléte, viszont késztetett arra, hogy kézbe vegyem, gyakoroljak és foglalkozzam vele. Az ára borsos, ezért önszántamból sosem vettem volna meg, de akkor talán sosem kezdem el evvel foglalkozni.
A könyv négy részből áll, melyek közül az első kettővel szöszmötöltem sokat. A vége inkább amolyan ötlettár, de inspirálódásra első osztályú. Bemutatja a modern kalligráfiát, elkalauzol az illusztrációk és a krétabetűk világába, és mindezek kézműves felhasználására is hoz példát.

2017. október 15., vasárnap

Omni fine initium novum | Deborah Harkness

Alexadráék nagyon jól értenek a sorozatok elkaszálásához. Ez még nem olyan gáz, ha mindezt a nyitókötet után csinálják meg, de a második rész után kifejezetten idegesítő. Deborah Harkness Mindenszentek trilógiája így járt. Az éjszaka árnyaiban folytatódik A boszorkányok elveszett könyvének cselekménye. Diana és Matthew a jelen veszélyei miatt a múltba kényszerül kutakodni. Vámpírok, démonok, boszorkányok és időutazás. Fénypompás angliai udvar és szűk utcácskáiról híres prágai Óváros. Helyenként lassú volt, de ennek ellenére élveztem.

Magyar megjelenés éve: 2014
Cartaphilius Könyvkiadó
urban fantasy
négy csillag
A boszorkányok elveszett könyvéből megismert Diana Bishop és Matthew Clairmont szerelme továbbra is izzik, kalandos történetük egyre újabb fordulatokat vesz térben és időben. Diana ugyanis nemcsak történész, hanem boszorkány is, a vonzó Matthew pedig vámpír. Mivel az oxfordi könyvtárban őrzött rejtélyes kézirat eltűnése nem hagyja őket nyugodni, a nyomába erednek, de nincsenek egyedül: démonok, vámpírok, boszorkányok akadályozzák őket. Elhatározzák hát, hogy visszautaznak az időben a kézirat keletkezésének korába, így próbálják megszerezni. Diana korábban tudomást sem akart venni őseitől örökölt képességeiről, most viszont sürgető vágyat érez, hogy elsajátítsa a boszorkánymesterséget. Amikor ott találják magukat az 1590-es évben, Londonban, körülöttük nyüzsögnek a költők, színműírók, udvaroncok – és persze a természetfeletti lények. Ők megérzik, hogy Diana közülük való, ő pedig lassan tudatára ébred a hatalmának. Amire nagy szüksége is lesz, mivel hanyatlóban a vámpírok népe, és az okok kiderítése rájuk vár. Nemsokára már a prágai császári udvarban fürkészik a kézirat titkát…
Az éjszaka árnyai nem pusztán borzongatóan szenvedélyes szerelmi történet és kalandos időutazás, hanem egyszersmind a játékos kedvű író megelevenedő fantáziája az Erzsébet-korról: találkozunk a szerzőtársától ötleteket kunyeráló Will Shakespeare-rel, nagy hatalmú államférfiakkal – és persze magával a szűz királynővel is. A szerző valósággal lubickol a korabeli környezetben, s így az olvasó is nagy örömét leli abban, hogy az elbűvölő hősnőt elkísérheti a múltba. Varázslatos íráskészségével Deborah Harkness ismét lenyűgözi rajongóit: ahogy a mágia és az intrika szövevényéből letehetetlen történetet kerekít, az csakugyan boszorkányos.

~~~

Az első rész után még levegőt sem vesz, máris beledob a mély vízbe. Csak kamillázni tudtam, annyi szereplő jelenik meg egyszerre. Bemutatásuk híján úgy tűnt, hogy nekem már mindegyiket ismernem kéne, de csak nem akart eszembe jutni, hogy honnan is. Kétség kívül élvezetesebb a kezdés, ha közvetlenül az első rész után olvasod. De nálam talán a fáradtság is közrejátszott. Nem voltam kész a bonyodalmakra.