2022. december 30., péntek

Tökéletes ismerkedés | Moskát Anita

A novellák rövidségükből adódóan tökéletes betekintést nyújtanak az író stílusába, amely alapján el tudod dönteni, hogy szeretnél-e más műveivel is megismerkedni vagy sem. Moskát Anitát egy ideje kerülgetem, pedig a Horgonyhely már itt ül a polcomon, de féltem belevágni. Instagramon aktívan követem az írónőt, ahol meg szokta osztani a megjelenő novelláit. Ezek közül már párat olvastam, és ezért is örültem meg A hazugság tézisei megjelenésének, amely kilenc novella mellett egy kisregényt is tartalmaz.

 

Eredeti megjelenés éve: 2022
Gabo Kiadó
fantasy, sci-fi
öt csillag

Mi történik, ha belenézel a fekete monitorba? Hogyan őrzik meg a hátországban maradó családtagjaikat a háborúba vonuló katonák? Milyen, ha a halott apa tudata az okosház rendszerébe költözik? Hazugságokból felépülő életek és világok jelennek meg ebben a novelláskötetben: fizikai törvényeket szerződésekkel manipuláló jogászok, fénylő istengyereket váró leányanyák, áldozatot követelő tavak és hazugságokból városokat emelő építészek. Moskát Anita olyan, mint a kötet kisregényének szerződéskötője: pontosan ismeri a valóságot, hogy aztán a paraméterek átírásával új valóságokat hozzon létre. Első regénye 2014-ben jelent meg, és az eltelt évek alatt a magyar fantasztikus irodalom egyik legeredetibb és legizgalmasabb írójává vált. A Horgonyhely, majd a Zsoldos Péter-díjat nyert Irha és bőr c. regényei mellett számos novellája jelent meg antológiákban, zsáner- és szépirodalmi magazinokban. A hazugság tézisei ezek legjobbjaiból és új írásokból válogat.

 

Nagy kedvencem lett a kötet, ahol mindegyik novella odaszegezett a lapokhoz. Egyedül a Rügyeid okozott nehézséget, de szerintem újraolvasásnál másképp fognak majd hatni a történetek. Tetszettek a világok, amelynek keretei között érdekes témákat jár körbe, görbe tükröt tartva a társadalmi problémáknak. Általánosságban nyugodt szituációkból indulunk, de mindig eljön egy pont a cselekményben, ahol megborítja a harmóniát. Szájtátva csodálkoztam a húzásain, amely a kisregényben még inkább megérintettek.

 

2022. december 26., hétfő

Karácsony a gázlámpák fényénél | Mimi Matthews – Olvassunk "in English"

Eddig még sosem kötöttem össze magamban a karácsonyt és a 19. században játszódó kosztümös drámákat, bár anno a Büszkeség és balítélet 1995-ös BBC adaptációját is két ünnep között láttam. Jelenleg Mimi Matthews A Holiday by Gaslight című kisregénye elindított egy olyan úton, hogy én márpedig kisasszonyos szívmelengető történeteket akarok olvasni.

 

Eredeti megjelenés éve: 2018
történelmi romantikus
öt csillag

A Courtship of Convenience


Sophie Appersett is quite willing to marry outside of her class to ensure the survival of her family. But the darkly handsome Mr. Edward Sharpe is no run-of-the-mill London merchant. He's grim and silent. A man of little emotion--or perhaps no emotion at all. After two months of courtship, she's ready to put an end to things.


A Last Chance for Love


But severing ties with her taciturn suitor isn't as straightforward as Sophie envisioned. Her parents are outraged. And then there's Charles Darwin, Prince Albert, and that dratted gaslight. What's a girl to do except invite Mr. Sharpe to Appersett House for Christmas and give him one last chance to win her? Only this time there'll be no false formality. This time they'll get to know each other for who they really are.

 

Végtelenül aranyos és bájos ez a történet, amire Avilda hívta fel a figyelmemet. Maga a cselekménye nem bonyolult. Adott egy férfiú, aki udvarol egy lánynak, aki azonban két hónap után kiadja az útját, mert ezidő alatt nem tudta rendesen megismerni. Végül adnak egymásnak még egy esélyt, hiszen úriemberünk hivatalos a hölgyemény családjának vidéki karácsonyozására, amelynek végén mindkettőjüknek dűlőre kell jutnia a másikkal kapcsolatban.

 

2022. december 25., vasárnap

Kettéválaszt, de el nem szakít | Nina Willner

Ha bárki ezek után megkérdezné, hogy milyen könyvet ajánlanék a kettéosztott Németország témájában, egyértelműen Nina Willner 40 ősze lesz a válaszom. Amit anno Anne C. Voorhoeve-nak nem sikerült megcselekednie a Lilly átmegy a falon című regényében, azt ez a könyv maradéktalanul bepótolta. Dokumentarista, de mégis érdekes és könnyen olvasható. Megismerjük a rendszert, a politikai helyzetet, de emellett egy család sorsát is követjük.

 

Eredeti megjelenés éve: 2016
Magyar megjelenés éve: 2017
Maxim Könyvkiadó
történelmi, memoár
öt csillag

Ez a memoárkötet egy keletnémet család megindító története: a világháborútól kezdve a vasfüggöny (és a berlini fal) leomlásáig kísérhetjük végig a sokgyerekes pedagóguscsalád viszontagságos sorsát. A mesélő nem akárki: egyrészt a család Nyugatra szökött gyermekének Amerikában született lánya, másrészt az első amerikai nő, akiből hírszerző tiszt lett Berlinben, aki átjárhatott a várost – meg a szovjet és az amerikai zónát – végzetesen megosztó határvonalon, ahol sok kétségbeesett menekülő lelte halálát.

A szerző német precizitással feldolgozott dokumentumokra és személyes beszámolókra építi fel a két szálon futó történetet. Az egyik szálon a népes keletnémet família hányattatásait és megalkuvásait, sikereit és kudarcait, nehéz hétköznapjait követhetjük nyomon, a másikon olyan mélységben ismerhetjük meg az egyre inkább bezáruló és börtönként funkcionáló Német Demokratikus Köztársaság működését a besúgói terrorhálózat kiépítésétől a hétvégi telkek éhínséget megelőző kiosztásán át a komédiába fulladó végjátékig, amilyen mélységbe a szocializmus idején nem volt módunk betekinteni nekünk, magyaroknak. Ezen felül még a hidegháború globális kihatású eseményei is beleszövődnek ebbe az érdekfeszítő, informatívan olvasmányos, fotókkal gazdagon illusztrált visszaemlékezésbe.

Kegyetlenség, terror, nélkülözés, unalmas szürkeség, gerinctelen megalkuvás és rengeteg küzdelem a mérleg egyik serpenyőjében – míg a másikban ott a szeretet, „Oma” családfenntartó optimizmusa, a régi világból átmentett tisztessége és az egyes családtagok többé-kevésbé becsületes túlélő taktikái, sőt: nyílt lázadása a lelkeket nyomorító rendszer ellen. Sokáig nem fogjuk elfelejteni ezt a csodálatos családtörténetet…

 

2022. december 23., péntek

Az élet túl rövid, hogy… | Bauer Barbara

A Réka névvel az életben elég gyakran találkozok, néha túl gyakran, ám a könyvekben elég ritkán botlok beléjük. Bauer Barbara azonban a Vakrepülésben pont egy Rékát emel ki főszereplőjének, ami miatt nem lehetek elég hálás neki. A kötet azóta már megérte az átdolgozását, és Fény a dombok mögött címmel is megjelent, amely változatot magam is olvastam. Teljesen elvarázsolt, és nem egyszer úgy éreztem, mintha nekem szólna ki a lapok közül.

 

Eredeti megjelenés éve: 2015/2022
Jaffa Kiadó
romantikus
öt csillag

A Fény a dombok mögött sokak előtt már ismert történet. A rendkívül tehetséges vak zongorista, az olasz Julietta és a patikus családba született, önmagával vívódó magyar lány, Réka története 2015-ben jelent meg Vakrepülés címmel. A két lány élete összefonódik, a kapocs pedig a múltban keresendő. Az eredeti regényben az ő sorsuk alakulását követheti nyomon az olvasó, miközben a múltban még kisfiúként, a jelenben már érett férfiként megjelenik Federico.

Juliettát a vaksága, Rékát a családi hagyomány szorítja korlátok közé. De vajon a sorsfeladatunk beteljesülése valóban másoktól, élethelyzetektől, vagy csak és kizárólag önmaguktól függ? A regény erre keresi a választ a két lány történetén keresztül, az ő szemszögükből.

Az új, bővített kiadásban Federico már nem csak egy szereplő, hanem kibontakozik az ő története is, az ő szemén keresztül is láthatjuk az összefonódó életek alakulását.

 

Nem minden témát lehet akármilyen íróra bízni, mert kell hozzá egy bizonyos fokú érzékenység. A vakság esetében Anthony Doerr finom ábrázolása után Bauer Barbara is bebizonyította a tehetségét. Nem korlátozza az írásban, hanem más aspektusait emeli ki a valóságérzékelésnek, ezáltal felnyitja az olvasók szemét. A hangok mellett nagy szerepet kaptak az illatok és az ízek, amelyek Julietta esetében egy másfajta „látást” eredményeznek.

 

2022. december 11., vasárnap

Szerelmek és regények | Catherine Bell

Syrie James Jane Austen naplója akkora hatást gyakorolt rám kiskamaszként, hogy azóta is azt emlegetem, és az ahhoz hasonló élményt keresem. Az írónő életének már számos feldolgozását olvastam, amelyek közül Catherine Bell Jane Austen és a szavak művészete hasonlított leginkább a vágyott érzésre. Könnyed kikapcsolódást nyújtott, amiről nem tudok elfogultság nélkül nyilatkozni, de ez így is van rendjén.

 

Eredeti megjelenés éve: 2021
Magyar megjelenés éve: 2022
Kossuth Kiadó
regényes életrajz, női sors
öt csillag

Jane Austen, az egyszerű, sokgyerekes vidéki anglikán pap lánya nem számíthat sem hozományra, sem előnyös házasságra. A rossz kilátások ellenére nem közömbös a fiatalemberek iránt, és bár vagyon nem teszi csábítóvá a bálokon, a társasági összejöveteleken, életvidámsága és műveltsége kiemeli a férjkereső lányok sorából. Ám ambíciói túlmutatnak a házasságkötés társadalmi elvárásán: minden gondolatát erős és intelligens nőkről szőtt történetei foglalják le, melyeket lemoshatatlanul tintafoltos kézzel vet papírra. Majd újra meg újra átírja a regényei kéziratait, és sikertelenül keres könyvkiadót. Az írói sikerek és az egyenrangú felek közötti szerelem is sokáig elkerüli, éppúgy, mint okos és szenvedélyes hősnőit, Emmát, a Dashwood nővéreket, Elizabeth Bennetet…

 

Ismert tények és kitalált elemek keverednek ebben a fikciós regényben, amely véleményem szerint jól megragadta Jane karakterét. Emellett a szerelmek bemutatása is tetszett, valamint az Austen regényeket is roppant ügyesen fűzi bele az írónő. Gyorsan olvastam, de mindezt azért, mert annyira szerettem.

 

Történetünk…

Jane Austen életének 20 évét öleli fel kezdve a Tom Lefroy-jal való megismerkedésével egészen az Értelem és érzelem megjelenésééig. Kiemeli a főbb eseményeket, megélünk magasságokat és mélységeket, ám nem fél nagyobb lépéseket tenni az időben. Nagy utat járunk be vele, ám valahogy mindig visszalyukadunk a legfőbb szenvedélyéhez, az íráshoz, hiszen nagy álma, hogy abból éljen meg.

 

2022. december 9., péntek

Útmutató introvertáltakhoz, párkapcsolathoz és könyvmolyokhoz – Olvassunk graphic novelt #25


Már több szerző tollából olvastam comic strip gyűjteményeket, amelyek közül Sarah Andersenéi kevésbé, Catana Chetwynd munkái viszont nagy kedvenceimmé váltak. Debbie Tung stílusa inkább utóbbihoz hasonlított, ezért is esett jól annyira.  Remélem, hogy egyszer a magyar olvasókhoz is eljut, így nagy pislogó szemekkel nézek a kiadók irányába, hátha felkarolják a köteteket.

 

2022. december 4., vasárnap

Az interneten is népszerű – Olvassunk graphic novelt #24

 

Mi a közös Sarah Andersenben és Rachel Smytheban? Először az interneten osztották meg a rajzaikat, amit az olvasóik annyira felkaptak és szerettek, hogy végül fizikai könyv formátumban is megjelentették őket. Előbbi esetébe a negyedik comic strip gyűjtemény már nemigen jött be, utóbbinál viszont a Lore Olympus története egyre inkább beszippant.

 

2022. december 3., szombat

A portréíró | Alessandro Baricco

Alessandro Baricco minden írásában feszegeti a határokat. Van egy megszokott stílusa, de mégis ahogy többet olvasok tőle, egyre inkább azt veszem észre, hogy állandóan kísérletezik – vagy az írásmódon csavar egyet, vagy a feldolgozott témán. A Mr. Gwyn című regénye a kiégés, az írás és az önmagunkról alkotott képet vizsgálja meg, és hoz minket abszurd helyzetekbe.

 

Eredeti megjelenés éve: 2011
Magyar megjelenés éve: 2012
Helikon Kiadó
kortárs fikció
négy csillag

Jasper Gwyn, az alkotói válságban szenvedő író egyik napról a másikra úgy dönt, hogy abbahagyja az írást. Mi ez? Kiüresedés? Kiégés? „Mérsékelten sikeres” szerzőként csupán néhány rövidebb elbeszéléssel és több tucat, a Guardian számára írt cikkel büszkélkedhet… azonban három regénye oly mértékben különbözik egymástól, hogy ha valaki nem tudná a tényt, nemigen jöhetne rá, hogy ugyanaz a kéz alkotta őket. A mesélő tehetségéhez nem férhet kétség, ugyanakkor zavarba ejtő az a könnyedség, ahogyan a szereplői érzelmeit megfogalmazza. Mintha valamennyiük gondolatait ismerné…

Jasper Gwyn tehát negyvenhárom éves korában megírja utolsó cikkét, melyben ötvenkét olyan dolgot sorol fel, amit attól a naptól kezdve soha többé nem tesz. És ezek közül a legutolsó a könyvírás. Alkotói karrierje ezennel véget is ér. Vagy mégsem?

 

Sokak számára a Selyem mellett ez A kedvenc regénye Bariccotól, amit teljesen meg tudok érteni. Nálam nagyon szerencsétlenül jött ki az olvasása, mert nem sikerült befejeznem egy vonatút alatt, pedig vitt magával és hihetetlenül élveztem. Aztán másnap egy számomra diszkomfortos helyzetben vettem kézbe az utolsó 30 oldalt, és már nem éreztem ugyanazt a bizsergést, pedig nagyon szép gondolatokkal zár a könyv. Mindenképpen újraolvasós lesz, hiszen akkor már nem is kell cselekményre koncentrálnom, hanem elmerülhetek a szavakban és a mondanivalóban.

 

2022. december 2., péntek

Egy rendszer átnevelő ereje | Katherine Kressmann Taylor – Betekintő #33

Számos történelmi fikciót olvastam már a második világháborúról és az azt megelőző időszakról, de ezek mind jóval később íródtak. Utólag könnyű okosnak lenni, ám Katherine Kressmann Taylor levélregényével nem ez a helyzet. A Címzett ismeretlen első kiadása 1938-ban jelent meg, azaz írónő itt a kor eseményeire reflektál, de nem sokkal rá eltűnt a süllyesztőben, pedig a mai napig is aktuális kérdéseket jár körbe ez a klasszikusnak számító mű.

 

Eredeti megjelenés éve: 1938
Magyar megjelenés éve: 2010/2022
21. Század Kiadó
levélregény, történelmi fikció
öt csillag

Az itt olvasható történet először az amerikai Story magazinban jelent meg 1938-ban, majd hamarosan átvette a Reader’s Digest, hogy aztán következő évben a Simon & Schuster könyv alakban is kiadja. A fiktív levélváltás azonnal irodalmi szenzáció lett, és társadalmi vitát váltott ki. A náci Németországban betiltották, az Egyesült Államokban és egy sor európai országban a legnagyobb dicséret hangjain méltatták.

A Címzett ismeretlen egy levélváltás egy San Franciscóban élő zsidó műkereskedő és korábbi üzleti partnere között, aki visszatért Németországba. Nyomasztó történet, amely hatása alá vonja az olvasót, és nem engedi el.

 

A kötetet rövid, lényegre törő és szemléletes, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen az írónő egy ideig reklámügynökségnél dolgozott. Bő egy éven keresztül követjük két férfi fiktív levelezését, amely a barátságuk mellett az országok – az USA és főképp Németország – helyzetét is bemutatja. Első kézből látjuk a változásokat és a rendszerek emberekre gyakorolt hatását. A végén lévő csavar pedig meglepett, mert egy ponton úgy hittem, rájöttem a megoldásra.

 

A borító első ránézésre idegen a kisregénytől, ugyanis se levelek nincsenek rajta, se a náci Németországra nincsen utalás. Az olvasás során azonban hamar kiderül, hogy a két főszereplőnk Max és Martin közös galériát üzemeltetnek San Franciscoban. Ezt az üzlettársi viszonyt utóbbi Németországba való visszaköltözését követően is fenntartják, mert az öreg kontinensen jóáron lehet műalkotásokhoz jutni, Amerikában pedig kapósak még a legcsúnyább festmények is.

 

2022. december 1., csütörtök

Havi zárás – November 2022


Szintén tevékenykedéssel teli hónapot zártam, ahol egy kicsit többször tudtam megpihenni a nagy munkálatok közepette. Célegyenesbe fordult a szakdolgozatom, amelyet ma (december 1.) végül sikerült leadnom. Nagy munka áll mögöttem, amely három féléven át kísért rendületlenül. Viszont megérte ennyit foglalkoznom vele, mert elégedett vagyok a végeredménnyel. Ugyan csak elektronikus formában kellett benyújtanom, de biztosan köttetek be egy példánnyal, ha már ennyit foglalkoztam vele.