2021. március 7., vasárnap

Sorsok hálójában – Olvassunk graphic novelt #4


Az idegen kultúrákat az ott élő embereken keresztül ismerhedet meg a legjobban. A különbségek azonosítása mellett arra is rádöbbenhetsz, hogy nem feltétlenül különbözünk oly nagyon, hisz rengeteg közös téma foglalkoztat minket. Marjane Satrapi a Persepolis után további képregényeket írt az iráni kultúra szélesebb körű megismertetéséhez, amihez ezúttal a rokonságából merít.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Eredeti megjelenés éve: 2003
Magyar megjelenés éve: 2010
Nyitott Könyvműhely
női sors
négy csillag

Marjane Satrapi: Embroiders

[Asszonybeszéd]


A nagysikerű Persepolis alkotójának legújabb képregénye könnyed, mégis elgondolkodtató stílusban mutatja be az iráni nők szexuális életét. Márzsi szókimondó nagyanyja, excentrikus nagynénje, sztoikus anyja, valamint barátnői társalgását követhetjük nyomon egy szokásos délutáni teázás alkalmával.

A szó természetesen hamar a szerelemre, a szexre és a férfiak hóbortjaira terelődik. Nem mindennapi történeteikből megtudhatjuk, hogyan veszítheti el valaki akár többször is a szüzességét, hogyan kerülhető el egy kényszerházasság, milyen előnyökkel jár a plasztikai beavatkozás, és miért kényelmes házas férfival kezdeni. Az Asszonybeszéd valójában annak a története, meddig képes egy nő elmenni, hogy megszerezze és megtartsa a választott férfit, valamint hogy eltüntesse az idő múlásának látható, fizikai jeleit. Az Asszonybeszéd karaktereinek sorsában – a kulturális környezet különbözősége ellenére is – bárhol a világon bármelyik nő magára ismerhet.

 

A Persepolis nagy sikere után további műveket szerettem volna olvasni a szerzőtől, hogy jobban elmélyedjek az iráni kultúrába. Az Asszonybeszéd egy teadélutánról szól, ahol a nagyi összehívja a rokon- és ismerős hölgyeket, akik mesélnek a saját életükről. Természetesen Marji mint fő teafőző is részt vesz az eseményen, akit a hölgyek nem győznek okítani és az életre tanítani különböző tapasztalataikkal.


Már a nagyi is nagy férfifalónak bizonyul, hisz három férjet fogyasztott el. Volt itt szüzességet imitálni akaró hölgy, aki egy borotvával akarta megoldani a helyzetet, de végül a férjét vágta meg. Egy másik pedig mindig sötétben volt együtt a férjével, így sosem látott élőben férfi testet. Emellett volt itt még érdek- és szerelmi házasság is, de egyiknek sem lett jó vége. Beszélgetnek még plasztikai műtétekről, ami csak a felvilágosultságukat igazolja.


Attól függetlenül tetszett, hogy nincs különösebb cselekménye, hanem csak az egyes történetek vannak összefűzve. Ezáltal is jobban megismerhettem az iráni nők felfogását. Akinek tetszett a Persepolis stílusa, annak ez is fog.


Forrás: Pinterest


Don’t marry with your heart but with your brain.

 ~~~

That’s life! Somtimes you’re on the horse back, and sometimes it’s the horse that’s on your back.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Eredeti megjelenés éve: 2004
memoár
négy csillag

Marjane Satrapi: Chicken with Plums


Acclaimed graphic artist Marjane Satrapi brings what has become her signature humor and insight, her keen eye and ear, to the heartrending story of a celebrated Iranian musician who gives up his life for music and love.

When Nasser Ali Khan, the author’s great-uncle, discovers that his beloved instrument is irreparably damaged, he takes to his bed, renouncing the world and all its pleasures. Over the course of the week that follows, we are treated to vivid scenes of his encounters with family and friends, flashbacks to his childhood, and flash-forwards to his children’s future. And as the pieces of his story fall into place, we begin to understand the breadth of his decision to let go of life.

The poignant story of one man, it is also stunningly universal—a luminous tale of life and death, and the courage and passion both require of us.

 

Az írónő szintén a családjából merít, amikor egy zenész tragikus halálát írja le. Ez nem különösebb spoiler, hiszen az már az elején kiderül, hogy mindezt a törött hangszere miatt teszi. Az ehhez vezető napokat írja le, amelyben bemutatja depresszív hősünk múltját, és az életében szereplő emberek jövőjét. Egy ilyenben tűnik fel Marji is.


Bizonyos helyeken kevésbé volt kidolgozva, mint a korábbi képregényei, így csak az árnyékok formájából tudtam következtetni a szereplőkre. Egyáltalán nem zavaró, csak feltűnő, és talán ezzel is próbálja bemutatni főhősünk látásmódját. Előkerül itt testvéri, gyerekekkel és feleséggel való kapcsolat, de mindegyiket elszúrja, hiszen már feladta az életét. Egyedül az amerikaiak ábrázolásmódja nem tetszett, mert túlságosan tipizálva volt, hisz nem mindegyik kövér. Ami viszont kifejezetten megdobogtatta a szívemet, az az elefántos tanmese, amely a 9-es német irodalom könyvünkben volt benn, és nem tudtam róla, hogy iráni származású. 


Satrapi ért ahhoz, hogy elgondolkozzak az olvasottakon. Retrospektíven meséli el a férfi életét, ami szomorú és egyben ütős is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése