2021. május 31., hétfő

Havi zárás – Május 2021


Gyorsan elment az ősz... akarom mondani a május. Az időjárás rendesen bezavart, pedig én jobban szeretem a hűvöset, mert jobban megy a tanulás. A májust teljes mértékben kitöltötte az egyetem, mert ha nem dolgoztam, akkor beadandót írtam vagy épp vizsgára tanultam. Már nagyon szeretném, hogy vége legyen ennek a félévnek, hosszú volt. Szombaton lesz az utolsó vizsgám, és végre kezdődhet a nyugalom.

2021. május 29., szombat

Mire jó a távolság – Ellenségből szerelmesek #2 | Mary E. Pearson

Már második kötete nem értem a Mary E. Pearson Tolvajok tánca című duológia iránti felhajtást. Mindenhol csak jókat olvastam róla, én pedig már a második kötete küzdök vele. A Tolvajok esküje ugyan kevésbé idegesített, mint az előző rész, de a végtelenségig húzták, és mivel a karakterek nem nőttek a szívemhez, alig vártam, hogy megoldódjon a konfliktus.


Eredeti megjelenés éve: 2019
Magyar megjelenés éve: 2020
GABO Kiadó
ifjúsági, fantasy
három csillag

Kazi és Jase túlélték a megpróbáltatásokat, és szerelmük erősebb, mint valaha. Új élet vár rájuk: a Ballenger család száműzetése véget ér, Tor Őrhelyéből királyság lesz, és ők végre együtt nézhetnek szembe minden kihívással.

Baljós üzenetet kapnak, és amikor Tor Őrhelyére sietnek, a Ballenger család otthonát feldúlva találják, őket pedig egy támadás szakítja el egymástól. Kazi és Jase megjárják a saját poklukat, és új ellenségekkel és furcsa szövetségesekkel találkoznak. A halál pedig türelmesen várja új prédáját…

 

Nagyon szenvedtem vele az elején, mert próbálja az előző kötet karakterábrázolási hiányosságait bepótolni. Az viszont mindenképp jót tett a regénynek, hogy főhőseink sokat tartózkodnak külön. Nem izgultam miattuk, amolyan kipipálandó tétel lett, és ez meg is látszott az olvasási kedvemen. De innentől sokkal többet fogok mesélni, mint a fülszövegben megtalálható, szóval csak óvatosan a továbbolvasással.

 

Történetünk…

Jase és Kazi Vendából való hazatérésével kezdődik, amikor is támadás éri őket. Kazi fogságba esik, és Jaseről is hamar kiderül, hogy nem halt meg, hanem az előző kötetben felépített vendai faluban bujkál. Kazi túlélése érdekében színjátékra kényszerül Jégföld királyával szemben, miközben tervet forral a menekülésre. Emellett Jase is országa visszaszerzésén ügyködik.

2021. május 28., péntek

Szellemek és a régmúlt istenei | P. Djèlí Clark


P. Djèlí Clark nevét először talán Fruzsinál hallottam, aki A 015-ös villamos kísértetét emlegette vagy talán meg is volt neki és úgy láttam nála? Erre már nemigen emlékszem, de azt tudom, hogy a kötetnek utánaolvasva eléggé megfogott a steampunk kairói helyszín, illetve nem is hosszú, emellett pedig az író trinidad és tobagói szülők gyermeke, aki arab dzsinnekről ír. Emellett idén jelent meg magyarul a következő kisregénye, A fekete isten dobjai, ami New Orleans gengszterei és istenei közé visz el minket. Különösen hangzó mixek, de nekem nagyon bejöttek. 

2021. május 22., szombat

Slussz az Anschlussal, avagy az apró mozzanatok történelemformáló ereje | Éric Vuillard

Eddig leginkább a második világháború hátországaiban játszódó és holokauszttal kapcsolatos könyveket olvastam, a tényleges frontvonal és az hozzá vezető hatalmi csatározás elkerült. Éric Viullard Napirend című regénye apró, elsőre jelentéktelen mozzanatokat mutat be német történelemből, amelyek hozzájárultak a Harmadik Birodalom térhódításához. Rövid és információdús, mégis regényes alkotás.


Eredeti megjelenés éve: 2017
Magyar megjelenés éve: 2021
21. Század Kiadó
történelmi
négy csillag

A Napirend című Goncourt-díjas regény igazi fekete komédia, amely a második világháborúhoz vezető sorsdöntő tárgyalásokat beszéli el. Diplomáciai kudarcok, megszakadó emberi kapcsolatok, katasztrofális irányt vevő események előzték meg a fegyveres konfliktus kirobbanását.

A német ipar óriásai – akik számára a náci uralom alatt virágzik az üzlet – egybegyűlnek, hogy Adolf Hitlert támogatásukról biztosítsák. Az osztrák kancellár túl későn eszmél, hogy csapdába sétált, amikor Hitler ultimátumot ad neki, ezzel előkészítve Ausztria annektálását. Winston Churchill is megjelenik a rendezvényen, ahol Neville Chamberlain búcsúztatja Joachim von Ribbentropot, Németország addigi londoni nagykövetét, akit hamarosan a náci kormány külügyminiszterévé neveznek ki, hogy aztán később a nürnbergi per vádlottai között lássuk viszont.

Vuillard regényének minden sorát drámai feszültség hatja át – feledhetetlen története bemutatja a tragédiát, amelynek során maroknyi nagyhatalmú férfiú a háború küszöbére sodorta az egész világot.

 

Már az eleje teljesen megvett magának, a gazdaság és történelem iránt érdeklődő emberként szerettem a nyitójelenetet és annak jelentőségét. A további jelenetek is pörögtek, de aztán lelassultunk Ausztriánál, ami miatt egy kisebb mélypontot éltem meg. Teljesen azt hittem, hogy követni fogjuk a korábban felvázolt dinamikát. Ezzel egy idő után megbékéltem, és újra nagy lendülettel vetettem bele magamat. A vége pedig szívszorító, főleg a keretes szerkezet része.

2021. május 21., péntek

Ellenségből szerelmesek | Mary E. Pearson

Mary E. Pearson tavaly rendesen meglepett A Fennmaradottak krónikájának lezárásával, amely felhasználja az előző részek jó tulajdonságait, és összegyúrja őket, és teljesen levett a lábamról. Ezért sem volt kérdéses, hogy szeretném olvasni az utózmányduológiát, amelynek első kötete, a Tolvajok tánca szintén meglepett, de itt most negatív értelemben. Hatalmasat csalódtam benne, mert egyáltalán nem tetszett. Nem rossz könyv, csak van egy fordulata már viszonylag az elején, ami elrontotta számomra az egészet.


Eredeti megjelenés: 2018
Magyar megjelenés éve: 2019
GABO Kiadó
ifjúsági, fantasy
három csillag

A Ballengerek családja nemzedékek óta él a törvényen kívül, azt állítva, hogy az ő nemzetségük a legősibb a Fennmaradottak közül. Az új családfő hatalmát azonban belső hatalmi harcok és külső fenyegetések kezdik ki.

A vendai királynő három ifjú nőt, elit testőrsége tagjait küldi a Ballengerek fészkébe, hogy színe elé hurcoljanak egy árulót. A kis csapatot egy legendás tolvaj vezeti, aki élete legnehezebb feladatára készül.

Amikor a törvényen kívüli vezér és a tolvaj találkoznak, macska-egér játék veszi kezdetét, amelyben mindketten titkokat őriznek és próbálnak feltárni – mit sem tudva arról, hogy a legsötétebb titok mind közül az egész kontinens jövőjét veszélyezteti.

A Fennmaradottak krónikája, mely Az árulás csókjával vette kezdetét, most a kontinens új szegletébe vezet el, már megszeretett régi és lebilincselően izgalmas új szereplők közé.

 

Küzdelmes olvasás volt. Sokáig alig akartam kézbe venni, ami eléggé egy olvasási válság felé lökhetett volna, és viszonylag keveset is haladtam vele, mikor végre nekiveselkedtem. Aztán egy ponton túl már jobban vitt magával, mert történtek az események és megjelentek a mellékszereplők is. De addig szenvedtem, illetve a lezárás sem tetszett.

 

Történetünkről…

a fülszöveg szinte semmit sem árul el, ezért én is igyekszem a minimálisra szorítkozni. Hat évvel a nagy csata után az országok békében élnek, ám a szökevényekből szerveződött csoport már tervezi a hatalomátvételt. Ezt megelőzvén Jezelia királynő egy elit csapatot küld a Ballenger család által felügyelt vidékre, mert hírek érkeztek arról, hogy arrafelé látták a legfőbb felbújtót. A keresést azonban semmiképp se folytathatják nyíltan, mert a család fennhatósága alá eső részek semleges területnek számítanak. Egyik főszereplőnk, Kazi így kénytelen beférkőzni a családfő udvarába, hogy belülről nézzen szét. Ám a látszólag neutrális Ballengerek füle mögött is vaj van.

2021. május 15., szombat

Ez a jazzkorszak, Öregfiú | F. Scott Fitzgerald – Betekintő #23

Mr. Gatsby történetével a 2013-as Leonardo DiCaprio főszereplésével készült film kapcsán ismerkedtem meg. Már első alkalommal is lenyűgözött a jazzkorszak csillogása, amely élmény az évek alatt sem kopott meg, ahányszor újra megnéztem. Tudtam, hogy ez egy F. Scott Fitzgerald klasszikus regényén alapszik, így mindenképp sort akart keríteni A nagy Gatsbyre, aminek most jött el az ideje. Engem teljesen elvarázsolt a könyv a drámai szerelmi történetével és a kor ábrázolásával, úgy is, hogy pontosan tudtam, hova fog kifutni. Fontos helyet fog elfoglalni a szívemben.


Eredeti megjelenés éve: 1925
Magyar megjelenés éve: 1971
klasszikus
öt csillag

Jay Gatsby, a titokzatos milliomos felemelkedésének, tündöklésének és bukásának története sosem volt még ennyire aktuális. A 20. század egyik kiemelkedő világirodalmi alkotása művészi tökéllyel jeleníti meg az amerikai álom olyan örök témáit, mint a pénz és a hatalom bűvölete, az ambíció, a lehetetlen megkísértése és az újrakezdés lehetősége, miközben érzékletes képet fest a húszas évek túlhabzó dzsesszkorszakáról is. A szegény sorból származó Gatsby beleszeret egy gazdag lányba, Daisybe, de a háború elsodorja őket egymástól, s míg a fiatalember a tengerentúlon harcol, a lány férjhez megy egy faragatlan, ám dúsgazdag emberhez, Tom Buchananhez. Hazatérése után Gatsby fanatikus akarással, az eszközökben sem válogatva vagyont szerez, hogy "méltó" legyen Daisyhez, és hogy a világítótorony reményt adó zöld fényét követve újrateremthesse a múltat és visszahódíthassa a fiatal asszonyt. A gazdasági összeomlás előszobájában zajló szerelmi háromszög, a fényűző partik, a politikusok és filmsztárok, a luxusautók és hidroplánok ma is ismerős színfalai mögött azonban végül a boldogtalan házasságok és beteljesületlen szerelmek, a szegénység és az elnyomás, a reménytelenség, a kiábrándultság és a magány világát találjuk.

 

Sokáig hangoskönyvként akartam elolvasni, hisz a kimaradt klasszikusokat könnyebb így pótolnom, mert jobban csúsznak. Itt azonban kivételt tettem, mert megtaláltam karácsonykor a könyvesboltban mint egyetlen Helikonos példány. Ezt jelnek vettem, és mivel már olyan hosszan görgettem magam előtt, hazajött velem.

2021. május 14., péntek

Szocialista meseország | Catherynne M. Valente

Szeretem az orosz nyelvet, ellenben az orosz világlátással még barátkoznom kell. Catherynne M. Valente Marija Morevna és a Halhatatlan sokkal sötétebb és elborultabb volt, mint számítottam rá, viszont voltak elemei, amik kifejezetten tetszettek, főleg a két világháború közti valóság és a meseország párhuzamos létezése.


Eredeti megjelenés éve: 2011
Magyar megjelenés éve: 2012
Ad Astra Kiadó
mágikus realizmus, mesefeldolgozás
három csillag

Marija Morevna gyerekkorában tanúja lesz annak, ahogy madárból emberré változott jóképű fiatalemberek feleségül veszik a nővéreit. Amikor pedig lassan feltárul előtte az orosz mítoszok láthatatlan világa, érte is eljön Halhatatlan Koscsej – hogy nagy hatalmú mesebeli lények és törékeny emberek játszmájának, sodró lendületű történetének részese legyen.


Ez egy nehezen emészthető regény, ami nem tetszhet mindenkinek. Engem sem nyűgözött le, mégis végigolvastam, és egyáltalán nem bántam meg. Lassan haladtam vele, aminek következtében hagytam érni a mondanivalókat. Mert ezen a regényen nem lehet csak úgy keresztülszáguldani.

 

Történetünk…

Marija Morevnáról szól, aki egy gazdag Szentpétervári család legkisebb lánya. Nővérei kérőit az ablakból figyelte, és arról álmodozott, hogy egyszer érte is eljön madár alakban egy daliás úriember. A történelem azonban közbeszólt, és csak jóval később kerül át az Élők birodalmába, amelynek cárnéja lesz. Az életük azonban nem lesz rózsás, mert a Halál cárja támadást tervez ellenük, illetve a sors is közbeszól. Vajon Marija a mesét követi vagy a saját fejét.

 

Személy szerint nekem az eleje tetszett inkább. Itt még Szentpéterváron vagyunk, ami út közben alakul át Petrográddá. Átéljük az ország szocialistává válását, a házába rengeteg családot költöztetnek, és Marijának is úttörővé kell válnia. A házat őrző szellemek, a domovojok is tanácsot hoznak létre, hisz minden családdal érkezett egy. Ezáltal a háznak egyre csak bővülnie kell, de még sem nyomja szét a körülötte lévőket, ami szerintem fenomenális megoldás. Mindenhol ott van a Párt, amivel Marija nem tud azonosulni, hisz szabadabb gondolatai vannak és látja a varázslatot.

2021. május 8., szombat

LMBTQ történetek egy kis csavarral – Olvassunk graphic novelt #7


Még eléggé ismerkedem az LMBTQ történetekkel, amelyek mostanában lettek felkapottak. Ennél is, mint a különböző nemzetek irodalmával való ismerkedésnél, sokat segít, ha a magszokott témákban olvas az ember. Ezért is esett a választásom egy fantasyre és egy történelmi fikcióra, amelynél kevésbé tudok mellélőni.

2021. május 7., péntek

A Fekete-erdő rejtekén | Eoin Dempsey

2018-ban négy csodás hónapot töltöttem el a Fekete-erdő tövében, ezért mikor először megláttam Eoin Dempsey Fehér rózsájának fülszövegét, azonnal tudtam, hogy nekem ezt el kell olvasnom. Már csak nosztalgiából is szerettem volna ismét ellátogatni az általam olyannyira szeretett vidékre, de emellett még a második világháború alatt is játszódik, amiről meg szívesen olvasok. Jó választásnak bizonyult, bár az elején egy kicsit meglepődtem az elbeszélésmódján.


Eredeti megjelenés éve: 2018
Magyar megjelenés éve: 2019
Maxim Könyvkiadó
történelmi romantikus
négy csillag

A második világháború árnyékába két idegen számára a legnagyobb kockázat: megbízni egymásban…

1943 decembere. Hitler hatalomra kerülése előtt a Gerber-család nyári lakja visszhangzott a nevetéstől. Most, hogy mély hótakaró borítja a Fekete-erdőt, a német másként gondolkodó, Franka Gerber egyedül van, és úgy érzi, hogy kilátástalan az élete. A hazájában tomboló a fanatizmus és a brutalitás miatt elvesztette az édesapját valamint az öccsét, így már nincs miért élnie.

Ekkor észrevesz egy eszméletlen pilótát a hóban, aki Luftwaffe-egyenruhát visel, és az ejtőernyője libeg a szélben. Franka nem akarja, hogy a férfi ott haljon meg, így elviszi a családja mindentől távol lévő faházába – annak ellenére, hogy gyűlöli a rezsimet, amit a katona képvisel. De amikor kiderül, hogy nem az, akinek tűnik, Franka versenyfutásba kezd az idővel, hogy felfedje a pilóta valódi személyazonosságát. A gyenge kötelékük nagyon megszilárdul, de roppant veszélyessé is válik. Miközben nyomukban a Gestapo, vajon megbízhatnak-e egymásban annyira, hogy erőiket egyesítve végrehajtsanak egy küldetést – ami pedig nem csak a háború kimenetelét, de az életüket is örökre megváltoztatja?

 

Hatalmas nosztalgiavonat volt számomra, hisz általam oly ismerős környéken járunk, és jópár helyen én magam is megfordultam. Már a 18. oldalon előjött Freiburg, ami miatt hatalmasat dobbant a szívem. A regény folyamán személyesen is ellátogatunk a városba, sétálunk a Münsterplatzon, de emellett még Stuttgartban és St. Peterben is járunk. És természetesen a végtelen Fekete-erdőben, amibe bele vagyok szerelmesedve a hegyeivel egyetemben.

2021. május 1., szombat

Űrnácik, avagy a Negyedik Birodalom a Holdon | Johanna Sinisalo

A Harmadik Birodalom Németországjáról eddig csak az ellenállók szemszögéből olvastam, amiben kevés volt a propaganda által elvakított szemszögkarakter. Johanna Sinisalo Iron Sky – Támad a Hold című regényének hősnője azonban a náci holdkolónián a hitleri ideológiának él, ami kezdetben nagyon tudott zavarni. Az idő előrehaladtával ennek mennyiség csökken, hiszen hölgyeményünk megismerkedik a földi gondolkodásmóddal, és így már nem akartam fejbevágni annyiszor egy péklapáttal.


Eredeti megjelenés éve: 2018
Magyar megjelenés éve: 2020
Metropolis Media
sci-fi, alternatív történelem
három csillag

A nácik bukása után létrejött a Negyedik Birodalom – a Holdon. Adolf Hitler holtteste (elvileg) nyomtalanul eltűnt, de a nemzetiszocialista ideológia virágkorát éli továbbra is, egy másik égitesten.

A könyv egy fiatal nőről szól, aki hisz a faji felsőbbrendűségben és mind­azokban a doktrínákban, amelyeket a Földről tanult. Ám amikor egy amerikai űrhajó érkezik a Holdra 2018-ban, minden megváltozik. Renate a Földre utazik, hogy beszélhessen az embereknek az erkölcsileg magasabb rendű náci életmód erényeiről, ám amit ott talál, cseppet sem olyan, mint a propagandában.

A világ abszurditását tükröző mű könyörtelen görbe­tükröt tart elénk, bemutatva civilizációnk vakságát és önpusztító hatásait. Politikai szatíra a hatalom szégyentelen kapzsiságáról, a tömegek manipulálásáról, az ideológiák hatásairól – és természetesen az emberiség végtelen ostobaságáról.

A regény az Iron Sky című film forgatókönyvén és Johanna Sinisalo kutatásain alapul, a könyv így annak ún. „írói változata”, megfűszerezve az űrnél is sötétebb humorral.

 

Nagyon nem akartam kézbe venni, halogatni akartam, mert egyszerűen nem fogott meg a borítója. Aztán megnéztem az eredeti film előzetesét, és az sem győzött meg. De a kíváncsiság (no meg a váróslistacsökkentés) nagyobb úr, mintsem hogy ellenállhassak nekik. Nem bántam meg, hogy elolvastam. Voltak benne érdekes gondolatok a földlakókkal kapcsolatban, csak az a náci felhang ne lengte volna át az egészet.