2021. február 28., vasárnap

Havi zárás – Február 2021


Ugyan az időjárás így hó végén eléggé tavasziasra fordult, mégis telet írunk még, mikor eme bejegyzést megírom. Szeretem a hideget, mert olyankor be lehet kuckózni, de a meleg is jó, mert akkor nem kell a fűtéssel bajlódni.

2021. február 27., szombat

Történetek, amelyek megérintettek – Olvassunk graphic novelt #3


A graphic novel műfajjal való ismerkedésemet folytatva történelmibb vizekre eveztem. Sorra is vettem két (ha szigorúak vagyunk, akkor négy) híresebbet, a Maust és a Persepolist, és mindkettő hatalmas élmény volt számomra. Ezek már hosszabbak és a szórakoztatás mellett elgondolkodtattak, így lassabban haladtam velük.

2021. február 26., péntek

Schindler listájának másik oldala | Leon Leyson

Januárban én is csatlakoztam Réka (Bari olvas) tematikus hónapjához, ahol a holokausztot dolgozta fel. Közösen olvastuk Leon Leyson A lehetetlen valóra vált című memoárját, amelyet elbeszélései és jegyzetei alapján állítottak össze. Ebben a rövidke kötetben a második világháborút megélő zsidók sorsa elevenedik meg egy kisfiú szemszögén keresztül.


Eredeti megjelenés éve: 2013
Magyar megjelenés éve: 2015
Maxim Kiadó
memoár
öt csillag

Még a legsötétebb időkben is – és főleg akkor – helye van az erőnek és a bátorságnak. Leon Leyson volt az egyik legfiatalabb, aki Oskar Schindler listájának köszönhetően élte túl a holokausztot. Leon Leyson (eredeti neve Leib Lejzon) csupán tízesztendős volt, amikor a nácik megszállták Lengyelországot, és családjával együtt be kellett költöznie a krakkói gettóba. Hihetetlen szerencsével, kitartással és ügyességgel Leyson túlélte a második világháborút, és elviselte az ördögien gonosz plaszówi lágerparancsnok, Amon Göth kegyetlenségét. Végül egy bátor és mindenre elszánt férfi, Oskar Schindler volt az, aki megmentette Leyson, valamint szülei és két testvére életét azzal, hogy az ő nevüket is felvette azoknak a munkásoknak a listájára, akiknek a gyárában kellett dolgozniuk. Ez a névsor vált Schindler-listájaként híressé.

Leon Leyson elbeszéléséből hiányzik a gyűlölet és a bosszúvágy. A visszaemlékezés tökéletesen megragadja annak a fiúnak az ártatlanságát, akinek hihetetlen borzalmakat kellett túlélnie. A méltóság és a remény könyve ez, mely regényes formában tárja az olvasó elé az elképzelhetetlent.

 

Ilyen regényeket kellene ajánlani történelemórán, mert ezekkel a személyes történetekkel sokkal többet lehet elérni, mint bármennyi magolással. Beleláthatunk az emberek gondolkodásába, hogy nem minden fekete és fehér, és a döntések meghozatala is csak utólag tűnik egyszerűnek. Fontos és jó non-fictionnek tartom, mert beszél a borzalmakról, de gyengébb gyomorral és idegrendszerrel is élvezhető. Nem mint a Maus, amit azért emésztenem kellett.

2021. február 21., vasárnap

Inkább ajándékkönyvek – Olvassunk graphic novelt #2


Nem minden graphic novel koncentrál a történetmesélésre. Kezdeti ismerkedési fázisomban kettő olyannal is találkoztam, amelyek inkább az ajándékkönyvek kategóriába esnek bele, annak viszont messze a legjobb választások. Ugyanis rengeteg csak úgy odaadós könyv létezik, ezek viszont nem csak porfogók, hanem mosolyt csalnak az ember arcára illetve elgondolkodtatnak.

2021. február 20., szombat

Mentsük meg Aranyhajat | Marissa Meyer

Öt év. Ennyit vártam a szívemnek oly kedves Holdbéli krónikák sorozat harmadik részének magyar megjelenésére. Ugyan folytathattam volna angolul is, ám akkor még nem voltam olyan szinten, hogy bátran meg mertem volna lépni, és tudtam, hogy nem fogja visszaadni ugyanazt az érzés, mint magyarul. Aztán amikor kiderült, hogy átveszi a Könyvmolyképző, akkor már csak türelmesen kellett várnom a Cress megérkezéséig. Marissa Meyer ismét alkotott, és bár itt érzetem egy kis átvezetőkötet hangulatot, mégis szerettem minden egyes sorát. És már nagyon kíváncsi vagyok, hova fog kifutni a történet.


Eredeti megjelenés éve: 2014
Magyar megjelenés éve: 2020
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági, sci-fi, fantasy
négy csillag

Még a jövőben is akadnak bajba jutott hölgyek…

(Mert néha még a legerősebbeket is meg kell menteni…)

Cress mindent kockára tett azért, hogy figyelmeztesse Cindert Levana királynő gonosz tervére; még úgy is, hogy gyerekkora óta egy műholdba zárva él, netmonitorok társaságában. A rengeteg képernyő előtt töltött idő alatt Cress zseniális hackerré vált. Csakhogy parancs érkezett Levanától, hogy keresse meg Cindert és az ő jóképű tettestársát.

Amikor Cinder, Thorne kapitány, Scarlet és Farkas Cress kiszabadítására irányuló merész küldetése félresiklik, a csapat szétválik. Cress végre kiszabadul, ám ezért súlyos árat kell fizetnie. Mindeközben Levana királynőt semmi sem állíthatja meg abban, hogy feleségül menjen Kai császárhoz.

Lehet, hogy Cress, Scarlet és Cinder nem önként vállalkozott arra, hogy megmentse a világot, de talán egyedül ők képesek rá.

Vajon megtalálják a kiutat a legreménytelenebb helyzetekből?

 

Rájöttem, hogy miért is szeretem egyre inkább a sorozatot. Míg az elején teljes mértékben követte a feldolgozott mese ívét, addig a Cressnél már annyira eltávolodunk ettől a köteteken átívelő cselekményszál miatt, hogy csak a főbb elemei maradnak meg. Visszatérnek a régi szereplők, de emellett új háttereket is megismerhetünk.

2021. február 19., péntek

Titkok végtelen labirintusa | Emmi Itäranta

Emmi Itäranta munkásságával A tiltott álmok városával kapcsolatban találkoztam, de végül úgy alakult, hogy nem ezt olvastam tőle először, hanem A teamesternő lányát. Ezt a döntésemet utólag is csak támogatni tudom, mert ugyan szépirodalmi stílusában hasonlít egymásra a két regény, történetében nagyon különbözik. Talán ez is volt a legfőbb oka annak, hogy nem tudtam zöld ágra vergődni vele.


Eredeti megjelenés éve: 2015
Magyar megjelenés éve: 2019
Metropolis Media
ifjúsági, fantasy, disztópia
három csillag

Eliana a Szövők nagynevű házában éli mindennapjait, és gyakorolja különleges mesterségét, miközben szörnyű titkot hordoz magában: birtokolja az álmodás képességét. A sziget vezetői olyannyira tartanak az álomlátóktól, hogy azokat, akik álmodnak, munkatáborokba zárják.

A látszólagos biztonság szövedéke, melyet Eliana a mindennapok rutinjából maga köré sző, felfeslik, amikor egy csupa vér, eszméletlen lányt találnak a Szövők háza előtt, akit támadói megfosztottak a beszéd képességétől. Az egyetlen kulcs a titokzatos lány kilétéhez egy láthatatlan tintával készített tetoválás a tenyerében: Eliana. Vajon mi köze van a szövőlányhoz? Miért éppen Eliana nevét viseli magán? Mi köti össze a két lányt?

A sziget múltját szörnyű titok övezi, amit a korrupt, elnyomó hatalom minden eszközzel rejteni próbál. Hamarosan Eliana élete is veszélybe kerül. Ha meg akarja menteni magát és mindazokat, akik fontosak számára, fel kell élesztenie önmagában azt az erőt, amit egész addigi életében szégyellt átoknak tartott: az álmait.

A teamesternő könyve díjnyertes szerzőjének második regénye is hozza mindazokat az értékeket, melyeket az első regényben is láttunk. Lírai elbeszélőmód, szépirodalmi igényességgel megírt világalkotás, összetett karakterek és egy különleges mitológia fonalai szövődnek össze Itäranta eme legújabb remekművében.

A kritikusok Ursula K. Le Guin és Sheri S. Tepper írásaihoz hasonlítják Emmi Itäranta stílusát.


Tetszett is meg nem is. Szeretem a szépen megírt regényeket, és az írónő ismét lenyűgözött a képi világgal. A sziget, a légi gondolák és a szövőnők munkájának leírása ismét egy csodálatos világot tárt elém, azonban ezekkel az elemekkel már nemigen tudott mit kezdeni. Csendesen fonta a regény fonalát, aztán jött a szerelmi szál, ami felborította a racionalitást.

2021. február 13., szombat

A hársfaágak csendes árnyán | Anne C. Voorhoeve

Gimnázium alatt elég komolyan foglalkoztam a német nyelvvel, ezáltal a kultúrájukkal és a történelemükkel is, de ezidáig könyvben csak a második világháborúról olvastam. Aztán megláttam Anne C. Voorhoeve Lilly átmegy a falon című regényét, és tudtam, hogy a kettészakított Németország a másik olyan téma, amiről nagyon szívesen olvasnék. Bár a regény ifjúságibb volt, mint amire a besorolásából sejtetni lehetett, mégis hitelesen adta át, milyen is lehetett a kettészakított Németország.


Eredeti megjelenés éve: 2004
Magyar megjelenés éve: 2017
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági, történelmi
három csillag

1988. A tizenhárom éves Lilly bepakolja a hátizsákját. Jénába készül, az NDK-ba. Ott él ugyanis csodálatos nénikéje, Lena a férjével és a gyermekeivel – csak ők maradtak Lillynek, miután édesanyja meghalt.

Ám annyira azért nem egyszerű dolog Nyugatról Keletre költözni. Nemcsak a bürokrácia emelte falakat kell lerombolnia, hanem a keletnémet rokonok életét beárnyékoló múlttal is meg kell küzdenie. Lilly azonban nem hagyja magát elijeszteni, és egy új világot sikerül meghódítania magának.

 

Többet vártam volna tőle, mégis a hatása alá kerültem. Olvasás közben végig a Das Leben der Anderen (A mások élete) című Oscar-díjas film járt a fejemben, amelyet földrajzórán néztünk még meg, és szintén hasonló időszakban játszódik. Több témával is foglalkozik, mint például a szülők elvesztése, az árvaság feldolgozása vagy a család fontossága, de leginkább az NDK és az NSZK közti ellentét feszül végig a könyvön.

 

Történetünk…

egy retrospektív elbeszélés, amelynek igazából csak az előszóban és az epilógusban van jelentősége. Főhősnőnk, Lilly egy bentlakásos iskolába kényszerül, mert édesanyának kiújul a rákos betegsége, és nem sokkal később bele is hal. A temetésre azonban ellátogat a nagynénje is Jénából, aki az egyetlen élő rokona, de egy fal választja el őket egymástól, így nem fogadhatja örökbe. Lilly azonban ebbe nem akar beletörődni, és megszervezi a szökését egy nem megszokott útvonalon, hiszen ő az NSZK-ból az NDK-ba akar eljutni, amely szintén nem egy könnyű dolog. Ám csak a karácsonyt tudják együtt tölteni, mert csak rövid időre kap vízumot. A történelem azonban az ő malmukra hajtja a vizet.

2021. február 12., péntek

Boszorkányok krónikája | Bauer Barbara

A Kétszáz éves szerelemmel kezdődött minden. Megjelenésekor tele volt vele az internet, és így jutott el hozzám az Bauer Barbara neve. Végül nem ez lett az első olvasmányom az írónőtől, de egyáltalán nem bánom. Sokkal romantikusabb, és misztikusabb, mint vártam, és simán beleillik a fantasy zsánerébe. Kevesebb benne a történelem, inkább az Elsuttogom százszorhoz hasonlítanám.


Eredeti megjelenés éve: 2019
Jaffa Kiadó
történelmi romantikus, fantasy
négy csillag

Szentirmai Róza egy isten háta mögötti faluban él fiával, a tizenegy éves Janóval. Családjában a bábamesterség anyáról lányára szálló tudomány – őt is szívesen hívják, ha gyermek érkezik a házhoz. De ismer gyógyírt a női test és lélek minden bajára, kezében van a csábítás és a testi örömök fokozására szolgáló csodaszerek titka, ahogy az összetört szívek balzsama is, férfinak, nőnek egyaránt. A faluban az a szóbeszéd járja, hogy tudása nem e világi: felmenői között boszorkány is akadt. Úgy látszik, csak a saját életét nem tudja egyenesbe hozni, az egyetlen férfi, akit valaha szeretett, gyűlöli.

Egy napon Rózát furcsa, valóságosnak tűnő álomból ébresztik. Míg álmában máglyára vetették, a valóságban a háza ég le. Bár fiával sértetlenül megmenekülnek, hamuvá és porrá lett életükből semmi más nem marad, csak egy bordó, bőrkötéses könyv – egy hosszú évszázadokat átfogó napló, mely a semmiből került elő, benne egy üzenettel. Róza késztetést érez, hogy beleírjon egy kérdést a bordó könyvbe, melyre megdöbbentő módon válasz érkezik. Válasz – kétszáz évvel korábbról. Róza kíváncsian ered útnak, hogy megtudja, ki írhatta a sorokat. Miközben az árvíz után újjászülető Szeged utcáit járja a könyvvel a kezében, egyre többet tud meg egy olyan világról, amelynek már a nyomai is csak az emlékezetben élnek. A könyv sorai az egykori Boszorkányszigetre vezetik, ahol a fák és gyomok között meghallja a múlt suttogását, a talpa alatt pedig megérzi az egykori máglyák hamujának perzselő érintését.

Bauer Barbara új regénye egy évszázadokon átívelő, mágikus szerelem története, melyben párhuzamosan elevenedik meg a híres szegedi boszorkányperek sötét időszaka és a két világháború közötti Magyarország falusi valósága. A nagy kérdések – hogy mit jelent nőnek lenni, mi kell a boldogsághoz, mi vezet az igaz szerelemhez – talán minden korban ugyanazok. Egy azonban biztos: férfi kell hozzá, mégpedig az igazi!

 

Ez egy ízig-vérig szerelmes regény némi történelemmel megfűszerezve. Nem hasonlít a kedvenc köteteimhez, de a fantasy miatt kevésbé rökönyödtem meg miatta, hisz érdekelnek a boszorkányos történetek. Emellett szintén érződik a kutatómunka, illetőleg a személyes indíttatás, ami mindig egy pluszt ad az írónő könyveinek.

2021. február 7., vasárnap

Az ismerkedés – Olvassunk graphic novelt #1


Szeretem magam elképzelni a történeteket, ezért is tartottam olyan sokáig magam távol a képregényektől. Ugyan van egy-két korai rémképem, mikor gyerekként arra vetemedtem, hogy ilyet fogjak kézbe, ám ez annyira elhalványult az évek során, hogy talán nem is igaz. Aztán egy szép napon azon gondolkoztam, hogy vajon mit is olvassak el először az ebook olvasómon. Év vége lévén nem akartam nagy fába vágni a fejszémet, így jöttek szóba a képregények, vagyis inkább graphic novelek, mert ez utóbbi elnevezést én jobban szeretem. Hihetetlen nagy lelkesedéssel vetettem bele magamat, és egymás után jöttek az újabbnál-újabb kötetek.

2021. február 6., szombat

Elgyengült láncszem | Böszörményi Gyula

Sosem gondoltam volna, hogy egy Ambrózy kötetről ilyen véleményem lesz, de A Barnum-rejtélyt befejezve, amely a sorozat hatodik része, az volt az érzésem, hogy elfáradt a történet. Mintha Böszörményi Gyula elvesztette volna a kezdeti lelkesedését, és csak a rajongókat szerette volna kielégíteni evvel a regénnyel. A megvalósítás továbbra is példaértékű, és rengeteg kutatómunkát ölt bele Gyula bátyó, mégis maradtak bennem hiányérzetek.


Eredeti megjelenés éve: 2020
Könyvmolyképző Kiadó
ifjúsági, történelmi, krimi
négy csillag

1901. április 3-án hatalmas tömeg gyülekezik a Monarchia ékköveként emlegetett magyar székesfővárosban, Budapesten, a külső Kerepesi úton. A többezres csődületben inasoktól az arisztokratákig mindenféle rendű és rangú ember képviselteti magát. Reggel 6 óra 20 perckor aztán az izgalom a tetőfokára hág. A tömeg felmorajlik, a rendőrök sorfalat állva próbálják az izgága embereket hátrébb szorítani. A cinkotai vasútállomás különvágányára ekkor pöfög be az első hatalmas teherszerelvény, mely Budapestre hozza az amerikai „humbugkirály”, Barnum és Bailey kerekeken gördülő „városát”, a Greatest show on earth-öt, vagyis a Föld legnagyobb cirkuszi látványosságát.

A tömegben ott van egy fiatal hölgy is, a Marosvásárhelyről származó Hangay Mili, a hírneves magánzó detektív, Ambrózy báró hitvese. És ahol ennyi ember verődik össze, ott bűnözők is akadnak szép számmal. A bűntettre pedig, mely sokkal hajmeresztőbb, mint a cirkusz bármely csodája, nem is kell sokáig várni.

Szerencsére kéznél van a kor legkiválóbb „szoknyás detektívje”, Mili báróné, aki rögvest nyomozásba kezd.

Tessék betérni! Jó szórakozást, különleges izgalmakat!

 

Mindig jó visszatérni egy szeretett világba, és most sem volt másképp. Már az első lapoktól kezdve elkapott a hangulata, amelyet a cirkuszi világ csak tetézett. Utóbbival azonban egy csipet Ámeriká is költözött a lapokra, így spórolva a magyar nyelv szépségeivel, illetve a villa csupaszív szolgálóhadával, akik eddig mindig csak színesebbé tették az eseményeket.


2021. február 5., péntek

Egy csepp nem csepp | Emmi Itäranta

Mi jut eszünkbe először a finnekről? Először is nagyon messziről a nyelvrokonaink. Másodjára  viszont ha földrajzórán jobban odafigyeltünk, akkor tudjuk, hogy az erdők mellett az ezer tó országa. Ez utóbbival kapcsolatos Emmi Itäranta A teamesternő könyve, amely egy lassú folyású posztapokaliptikus cli-fi középpontjában a vízzel és annak hiányával.


Eredeti megjelenés éve: 2012
Magyar megjelenés éve: 2015
Metropolis Media
társadalmi sci-fi, disztópia, cli-fi
öt csillag

Noria Kaitio tizenéves lány, és a mai Finnország területén él… csak éppen néhány száz év múlva. Az éghajlatváltozás és a globalizáció következményeként új népvándorlás zajlott le, a természeti katasztrófák pedig végérvényesen átrajzolták a Föld térképét. A nyersanyagok elfogyta utáni új világban a fejlett technika eszközei jórészt már feledésbe merültek, és a legdrágább kincs az édesvíz. A rendkívül vegyes népességű Skandináv Uniót könyörtelen katonai diktatúra uralja, mely szigorúan védelmezi az ismert vízlelőhelyeket. Ugyanakkor a lakosság csupán sótlanított tengervízzel olthatja szomját.

Noriára édesapja két örökséget bíz: a kínai teamesterek – a víz őrzői – ősi tudományát, valamint egy senki más által nem ismert édesvízlelőhely titkát. E kettős felelősség nehéz döntések elé állítja a lányt: segítsen faluja szomjazó lakosságán, vagy őrizze tovább tiltott tudását? A helyzet megoldásában jó szolgálatot tehet egy, a múltból származó, rejtélyes tárgy… amennyiben sikerül a titkát megfejteni.

 

Csodálatos és szívfacsaró – ez a két szó jutott eszembe a könyv befejezése után. Erős történet volt a javából, de nem a cselekményessége miatt, mert sokkal inkább a fogalmazásmódjával ejtett rabul. Örömmel süllyedtem bele a szavak tengerébe, és csak hömpölyögtem az árral. Különleges olvasmány, amely élményt Zsófinak köszönhetek, hisz ő hívta fel anno a figyelmemet az írónőre.