2020. május 31., vasárnap

Havi zárás – Május 2020


Lassan beindult az élet. Ugyan rendes eső csak ritkán esik felénk, a természet mégis harcol a túlélésért. Ezt a cseresznyefánkon látom, amelyen sokáig alig voltak levelek. A hónap utolsó hetében azonban mintha teljesen kicserélték volna az időjárást. Nem mintha ez nem tenne jót a növenyeknek, de mégis úgy tudok örülni minden egyes napsugárnak, ami betéved a szobámba.

Az időm nagy részét még mindig itthon töltöttem, de már a munkahelyemről is kaptam feladatokat. No meg itthon is van mindig mit tenni. Beindult a tánc is, így már hetente kétszer autóba ülhetek, és kimerészkedek a nagyvilágba. Holdbéli tájként látom magam előtt a környéket, hisz akkora útépítés zajlik felénk, mint még soha.

A hónapban belevetettem magam Instragram kihívásokban, de a végére kicsit megkopott a lendületem. Illetve nem akartam mindig ugyanazokat könyveket lefényképezni. Emellett rengeteg olvasatlan Könyvmolyképzős kötetem van idehaza, így azokról nem tudok bő lére eresztve nyilatkozni. A másik pedig egy egyszerű napi téma volt, melyet drakasworld adott meg. Itt kisebb volt a nyomás, és a kiadói megkötés se zavart a képbe.

A háttérben sokat ügyködtem. Ebből van, ami a blogra is vonatkozik, van ami csak az életemre. Az előbbinek gyümölcsét úgyis látni fogjátok hamarosan, utóbbi pedig kevésbé lehet érdekes számotokra, így ezt megtartom magamnak.

2020. május 29., péntek

Tündéri gimnázium #1 - Időutazást akarok! | Sandra Regnier


Tündérek és időutazás. Nálam két olyan hívószó, ami külön-külön is elég ahhoz, hogy megfontoljak egy könyv elolvasását, de ha együtt állnak, sokkal rövidebb a gondolkodási idő. Sandra Regnier Sárkányok gyermeke sorozatának viszont addig nem álltam neki, míg az összes részt be nem szereztem, mondván hogy úgyis tetszeni fog. Az elfek öröksége azonban nem ütötte meg a mércét, és bár a vége javított az összképen, úgy látszik, nálam eddig senki sem tudta lepipálni Kerstin Gier Időtlen szerelem sorozatát. 

Magyar megjelenés éve: 2015
Maxim Könyvkiadó
ifjúsági, időutazás, fantasy
két csillag
Felicity Morgan nem pontosan az, akit az elfek megjövendölt megmentőjeként elképzelünk. A lány még csak tizennyolc éves, fogszabályozót visel, a divat nem az ő világa, és mindig úgy fest, mint aki nem aludt eleget. Fay mégis különleges sorsra rendeltetett. A neve ott ragyog az elfek ősi nagy könyvében…
Egy nap új tanuló érkezik Felicity iskolájába, aki messze a leghelyesebb srác Londonban. Ő Leander FitzMor. Vonzó megjelenésével, kedvességével és megnyerő személyiségével mindenkit az ujja közé csavar. Felicity távol marad a fiút ostromló lányok csapatától, de Leandert mégsem tudja kizárni az életéből. Mert bár az iskola legnépszerűbb diákjai sorban állnak Lee barátságáért, a fiú mégis folyton Felicity társaságát keresi.
Ahogy telik az idő, Fay egyre több furcsaságot tapasztal, és úgy tűnik, hogy Lee is titkol valamit. A lány egyre biztosabb benne, hogy valami nem stimmel, de erről csak akkor bizonyosodik meg, mikor Leevel váratlanul visszautaznak az időben.

Ez meg mi volt? De most komolyan kérdezem. Cukorhabos gimis történet vagy időutazós? Nagyon sokáig nekem inkább az elsőre hasonlított, mert semmi izgalmas nem történik, csak gimibe járunk. Értem én, hogy meg kellett ismerni a szereplőket, de nekem ez 250 oldalon túlságosan elnyújtottnak hatott. Sokkal hamarabb is belecsöppenhettünk volna az időutazósdiba, vagy legalább az elfek életébe, mert nem igaz, hogy Felicity ennyire egyszerű, hogy nem jött rá az elején, hogy Leevel nem minden kóser.

2020. május 23., szombat

Családi titkok | Julie Klassen


Emlékszem, úgy találtam rá Julie Klassen regényeire, mint jó választásra egy Austen vagy Brontë rajongónak. Nem is késlekedtem beszerezni egyet próbaképp, és mert A táncmester volt leértékelve akkor a Lírában, így ő lett a kiválasztott. A helyszín stimmelt, a szereplőkkel már helyenként problémáim adódtak, főleg női vonalon, de olvastatta magát. Bár ezzel a betűtípussal nem tudtam még kibékülni.

Magyar megjelenés éve: 2015
General Press Könyvkiadó
romantikus
három csillag
Jula Midwinter kalandvágyó, életvidám, gyönyörű nő. A vidéki élet éppen ezért felér számára egy kalitkával. Menekülne a nyomasztó titkokkal teli mindennapokból, a kötelessége, anyja vigyázó, szigorú tekintete elől, ám olybá tűnik, erre semmi lehetősége. Egy nap azonban váratlanl a falujukba érkezik egy jóképű, londoni férfi, Alec Valcourt, aki valami igazán különlegeset tudna mutatni a helybélieknek, már ha lenne rá lehetősége: a tánc művészetét. Julia édesanyja ugyanis betiltott minden táncot, okok azonban már a feledés homályába vesztek…
Ahogy Alec és Julia kapcsolata elmélyül, úgy derül fény lassan a régmúlt titkaira, ami nemcsak a két fiatal számára hozhat megváltást, de végre a falu is új életre kelhet.

Valószínűleg sokat várhattam el a regénytől, de viszonylag hamar kiderült, hogy nem leszünk jóban. A nyitány is kusza volt, az egyszerre feltűnő szereplők családi kapcsolatai nem voltak egyértelműek, és csak pár oldallal azután lett számomra világos. Juliát sem szerettem, így az egészet enyhítette, hogy nagyrészt Alec szemszögéből követjük végig az eseményeket, mert ha nem így lett volna, akkor nekiálltam volna közben hagymát gyomlálni kapa nélkül.

2020. május 16., szombat

Mary és Kitty, avagy az új szomszéd új kérőt hoz? | Terri Felming


Végtelen azon regények tárháza, melyek Jane Austen leghíresebb regényével, a Büszkeség és balítélettel foglalkoznak. Jómagam már több folytatást illetve továbbgondolást olvastam, de mindegyik rendre csak Lizzy és Jane sorsára szorítkozik. Ugyan feltűnik a család többi tagja is, de nem elég hangsúlyos a szereplésük. Még Georgiana Darcyval is többet törődnek, pedig aztán az eredetiben sem szerepel sokat. Ezért is voltam annyira kíváncsi Terri Fleming Észérvek és érzelmek című regényére, mely a szokástól eltérően Kitty és Mary életével foglalkozik. És igen, tudom, hogy angol nyelven kismillió velük kapcsolatos történet létezik, ezek azonban még nem jutottak el a kishazánk olvasótáborába.

Magyar megjelenés éve: 2018
IPC-Mirror Könyvek
romantikus
öt csillag
Mary Bennet nem álmodozik házasságról. Anyja legnagyobb rémületére, Mary nem kíván nővérei, Jane (most már Mrs. Bingley) és Lizzy (most már Mrs. Darcy) nyomdokaiba lépni. Mary és Kitty még a szülői ház biztonságában él, azonban őt – húgával ellentétben – egyáltalán nem érdeklik sem a férfiak, sem a divat, sem a hízelgés. Reményei egyszerűek; zongorázhasson, olvashasson, s ne kelljen hozzámennie az első férfihoz, akit az anyja kifog neki. Csakhogy Mrs. Bennetnek nem szokása, hogy a lányaira hallgasson. Mikor Meryton egyik legtehetősebb lakosa bejelenti, hogy a fia visszatér a városba, Mrs. Bennet azonnal elhatározza, hogy egyik lányának bizony megkondulnak majd azok az esküvői harangok. A társasági életbe csöppenve Mary rájön, hogy az ígéreteket megszeghetik, a pénz győzedelmeskedhet a szerelem felett, s hogy a boldogsághoz vezető út nem mindig a kötelesség. Ám mire ráébred, hogy talán rosszul látta a dolgokat, már lehet, hogy el is szalasztotta az esélyt arra, hogy olyan jövője legyen, amilyenről soha nem is álmodott.

Szívmelengető történet, melyet nagyon szerettem. Rég nem olvastam ilyen jó Austen folytatást, versenyre kel a Longbourn árnyékával. Ez is, pont mint az említett regény nem a megszokott főszereplőkkel operál, hanem háttérbe szoruló, de figyelmet érdemlő karakterekkel. Persze itt is szerepel a szeretett Lizzym és Janem, de ők már révbe értek, boldog házasságban élnek. Izgalmas az életük, csak családanyaként nem feltétlenül a kalandokat hajszolják. Illetve Austen regényeinek pont az volt a varázsa, hogy a longbourni mindennapokba csöppentük bele, és figyelemmel kísértük Mrs. Bennett kiházasítási terveit, amit még két hajadon lányával is előszeretettel folytat. Nagyon szerettem, kedvencem lett, de most jöjjön a könyv bővebben.

2020. május 15., péntek

Minden okkal történik | Gabrielle Zevin


Másodjára vettem le Gabrielle Zevin regényét a polcról. Két hete visszaraktam az első oldal után, mert nem érzetem rá hangulatot. Nem olyan volt a nyitánya, amit vártam volna tőle, és nem mellesleg a főszereplőnk nem szereti azokat a könyveket, amiket én. De csak nem hagyott nyugodni az Egy könyvmoly regényes élete, mely anno a címe miatt tett kíváncsivá. És be kell valljam, elgondolkodtatott az életről.

Magyar megjelenés éve: 2014
Magnólia Kiadó
kortárs fikció
négy csillag
A. J. Fikry, a kiégett könyvesboltos nehéz éveket tudhat maga mögött: meghalt a felesége; az üzlete rosszabbul megy, mint valaha; ráadásul ellopták tőle legnagyobb értékét is, egy Poe verseket tartalmazó ritka kötetet. Idővel elfordul az emberektől, és még a könyvei sem nyújtanak számára vigaszt, mert a rohamosan változó világra emlékeztetik. Egy váratlan esemény folytán viszont kénytelen lesz újrakezdeni az életét, mert egy kislányról is gondoskodnia kell. A mogorva és életunt férfi hamarosan más szemmel néz a világra, igaz barátokra lel, újra szerelmes lesz, a könyvesboltja pedig a kisváros nyüzsgő központjává alakul át.
Gabrielle Zevin jó humorérzékkel megírt, varázslatos regénye tisztelgés a könyvek világa előtt, szerelmeslevél arról, miért szeretünk olvasni és miért zárunk bizonyos embereket a szívünkbe. Nélkülözhetetlen olvasmány azoknak, akiknek a könyvek a legjobb barátai és azoknak, akik hisznek abban, hogy „senki sem különálló sziget”.

Szerintem nem véletlenül merülök bele régebbi korok és fantáziák világába. Ott érzem magam biztonságban napjaink problémái elől. Ez szemellenzős hozzáállás, viszont szórakozásért olvas az ember, nem? Néhanapján azonban kezembe akad egy-egy olyan könyv, amire valamiért (az indok itt teljes mértékben változatos) rászánom magam, és végül tetszik. Ipari mennyiségben azonban mégsem olvasnám.

2020. május 9., szombat

De mi történt Devonban? | Victoria Connelly


Mindig is szerettem volna egy lánytestvért, abból is inkább nővért. Hogy legyen kire támaszkodnom, hogy legyen kitől tanácsot kérnem. Ez azonban sajnos nem adatott meg érthető okokból, így maradtak a barátok. Viszont nagyon szeretek egynemű testvérek kapcsolatáról olvasni, és pont emiatt tetszett Victoria Connelly Mr. Darcy örök című regénye is, amely az Austen-rajongók sorozat harmadik része. És igen, megint az Austen fanatizmusom került előtérbe, viszont a valódi problémái miatt szerettem oly nagyon ezt a történetet.

Magyar megjelenés éve: 2019
Lazi Könyvkiadó
romantikus, chick lit
öt csillag
Victoria Connelly Jane Austen által ihletett trilógiájának harmadik regénye Sarah és Mia Castle története. A két testvér között nagyon szoros a kapcsolat, annak ellenére, hogy a kilenc év korkülönbség és nagyon más személyiségük akár el is választhatná őket egymástól. Alec Burrows viszont, akit devoni nyaralásuk alatt ismernek meg, próbára teszi a közöttük levő szoros köteléket.
Alecről sajnos csak idővel derül ki, hogy vajon Jane Austen főhősei közül inkább Willoughbyra hasonlít-e, aki veszélyes, és jobb lenne, ha távol tartanák magukat tőle, vagy Mr. Darcy, akinek szerelmét és odaadását elnyerni minden nő álma.
Mindenesetre Jane Austen és regényeinek szenvedélyes szeretete közös a nővérekben, így mindketten szeretnének hinni abban, hogy Mr. Darcy örök, és előbb vagy utóbb, de hozzájuk is elérkezik a megfelelő férfi.

Először is szeretném leszögezni, hogy a sorozat kötetei különálló regényként is olvashatóak. Ugyan bizonyos ponton kapcsolódnak egymáshoz, és ezek a kapcsolódások szívmelengetők, de nem lényeges elemei a cselekménynek. Én például nagyon örültem nekik, de szerény személyem olvasta az előző két részt is.  

2020. május 8., péntek

A Keresztapa színre lép #2 - Nyargalások időn és téren | Alexandra Bracken


Szenvedésem végére értem. Ezt azonban csak magamnak és a makacsságomnak köszönhettem. No meg a szépérzékemnek, hisz engedett elcsábulni nem is egy, hanem egyszerre két könyvvel. Alexandra Bracken Passenger sorozatának második része, a Világok utazóit ugyan jobbnak mondanám az előzőnél, de még mindig kusza. Sajnos nem tudok egyetérteni az írónő köszönetnyilvánításának első mondatával, mert nem sikerült ezt helyrepofoznia a kéziratot.

Magyar kiadás éve: 2018
Maxim Könyvkiadó
időutazás, ifjúsági
két csillag
Etta Spencer nem sejtette, hogy időutazó, egészen addig, amíg egy napon a tengeren ébredt, a múltban. Az első kötet folytatásában, megfosztva a nagy hatalmú varázstárgytól, ami egyetlen reménye volt anyja megmentésére, ezúttal szintén időutazó kedvesétől, a 18. századi kalóztól, Nicholastól szakad el, csakúgy, mint a saját természetes életidejétől. Mikor akarata ellenére a Gubancolóknál köt ki – e lázadó utazók vették el tőle a csillagórát –, megesküszik, hogy megszerzi tőlük a csodatévő műszert, és végleg megsemmisíti. Ehelyett vezérük, Henry Hemlock felfedi előtte titkát.
Hirtelen minden megkérdőjeleződik, amiért Etta eddig küzdött. Olyan útra kell lépnie, amely egész jövőjét átformálja. Nicholas a lány keresésére indul. Segítői és társai ebben, a kezdetben ellenséges Ironwood rokona, Sophia és az eleinte szintén érdekből melléjük álló kínai zsoldoslány, Li Min. Nemcsak Ettát keresik, de a mindent befolyásoló, az idővonalat átállító csillagórát is. Ez utóbbi egyre iszonyatosabb pusztítást okoz, s a tét is fokozatosan nő. Mindeközben egy olyan ősi erő is belép a műszerért folyó küzdelembe, amely sokkal hatalmasabb és gonoszabb, mint az egymással vetekedő időutazó családok. A tét immár egy világégés.

Miért nem ezzel kezdték? Persze értem én a „felfedezzük a képeségünket, hogy aztán majd a következő részekben használjuk” felfogást, de ez már nem az első könyve volt az írónőnek. Több az értelmes karakter, kevesebb a nyáladzás, ami határozottan a könyv előnyére vált. Egy ponton az izgalom is megérkezett egy fordulat formájában, de aztán megint felültette a gyerekeknek szánt hercegnős kisvasútra, és oda volt az egész varázs.

2020. május 1., péntek

Generációs leves | Steigervald Krisztián


Öreganyám tévéjéből bömböl a mise egész nap, régen még sokat sütött nekünk, ma már semmit. Apa a gép előtt próbálja oktatni az ifjúságot, majd a digitális világból kiszakadva inkább kinn tölti a szabadidejét. Anya munkából hazatérve a telefonját nyomkodja ahelyett, hogy könyvet venne a kezébe. Öcsém pedig éjszakába menően játszik a barátaival. És vagyok én, a blogger, könyvmoly, frissen végzett közgazdász, aki munkája miatt az idő nagy részét a virtuális térben tölti. Nem is lehetnénk különbözőbbek, mégis egy fedél alatt élünk.

Nemrég láttam egy pódiumbeszélgetést YouTube-on, ahol D. Tóth Kriszta épp Steigerwald Kirsztiánnal, Nyáry Krisztiánnal és Nyáry Lucával beszélgettek a generációs különbségekről. Mikor megtudtam, hogy ebben a témában könyv fog megjelenni, kaptam az alkalom. Így került hozzám a Generációk harca Steigerwald Krisztiántól. Érdekel a téma, és friss munkavállalóként meg aztán pláne jól esik megismerni a körülöttem zajló világot.

Megjelenés éve: 2020
Partvonal Kiadó
önfejlesztés
öt csillag
STEIGERVALD KRISZTIÁN évek óta tart előadásokat arról, milyen történelmi, technológiai és kulturális események hatására változtunk meg az utóbbi csaknem száz évben: hogyan hatottak az egyes korszakok a gondolkodásunkra és világlátásunkra, miért alakultak ki ebből a különböző (veterán-, baby boomer, X, Y, Z és alfa-) generációk, melyiknek milyen jellegzetességei vannak, miképpen viszonyulnak egymáshoz, és hogyan érthetnék meg egymást ezek tagjai a jobb együttműködés érdekében – egy sikeresebb, boldogabb élet reményében.
Generációk harca című könyvének legfontosabb célja, hogy letisztítsa a generációkról az igaztalan sztereotípiákat, valamint feltárja értékeiket. Így mindenki felismerheti a saját generációs korlátait, és a nemzedékek között dúló csatározások helyett képesek leszünk magunkat kívülről szemlélni, másokat megérteni – vagy akár nevetni is azokon a szituációkon, amikor csupán a generációnk beszélt belőlünk…

Teljesen AHA élményt nyújtott. Nem szoktam önfejlesztő vagy társadalomtudomány témájú könyvet olvasni, de ez teljesen lekötött. Oldalról oldalra értek a felismerések, hogy ki miért viselkedik otthon és a nagyvilágban úgy, ahogy. Szerintem fontos téma, amiről nem lehet eleget beszélni. Hiszen együtt éljük meg a 21. századot, és lassan már én is kezdem a „Bezzeg az én időmben…” hozzáállást.