2020. január 31., péntek

Havi zárás – Január 2020


Nagyon régen írtam ilyet, és nem is jut eszembe, hogyan szoktam ennek nekiállni. Összegyűjtöm, hogy mi történt velem? Semmi különös. Az olvasási mennyiségről szörnyülködök? Talán. Abban az egyben viszont biztos vagyok, hogy eme jó szokásomat szeretném feleleveníteni, mert így nekem is könnyebb a havonta olvasott és beszerzett könyveimen gyönyörködni.

2020. január 25., szombat

Kedvenc műfajtól elszakadni ugyan minek | On Sai - Betekintő #19


A novelláskötetek fő ismérve, hogy egy hosszabb időszak alkotásait ölelik fel, így mind stílusban, mind kiforrottságban eltérnek egymástól. Mert ha egy téma köré épülnek fel, akkor hagyján, de így… On Sai az Apa, randizhatok egy lovaggal című regényével keltette fel anno dazumahle a figyelmemet, majd ez a lelkesedésem a Calderon duológia elolvasásához vezetett. A Szivárgó sötétséggel még lógok magamnak, de most már nincs több kifogásom, hiszen kinn van a zárókötet is.  Hozzám képest hosszú idő alatt olvastam el az Esővágyat, ez viszont már több mint egy éve volt. A jegyzeteim segítségével azonban itt egy kis betekintés abba, hogy miért érdemes elolvasni ezt a kötetet.

Megjelenés éve: 2016
Könyvmolyképző Kiadó
sci-fi, fantasy, disztópia
három csillag
Exkluzív válogatás On Sai novelláiból
Bölcsesség, derű, kínzó önvizsgálat, rakoncátlan, pajkos humor, hatalmas vállalás. On Sai világokat alkot számunkra, hogy megkönnyítse létünket a teremtett világban, és hogy ablakokat nyisson világainkra, ajtókat belső útjainkhoz. Hol képet kapsz, hol gondolatbonbont, nyugtalanító kérdést; hol egy üde ötletet, felszabadító élcet.
Tizenhárom történet, tizenhárom feledhetetlen élmény, mely elkísér!
Boldogan nyújtjuk át számodra, Kedves Olvasó.
Csemegézz, érezz, érts!

Először következzen az a három novella, mely a legjobban elnyerte a tetszésemet:

Scar első bálja
A Szivárgó sötétség sorozat második kötetének címszereplője még egész fiatal és élete első báljára készül. (Micsoda meglepetés, tudom, nem találtátok volna ki nélkülem.) Nagynénje ósdi ruhájában kényszerül elmenni, amit a legnagyobb figyelmességgel újít fel. Határozott, nem bírja az álkereszténységet. Körülötte mindenki kivirágzik, és Artúrnak is tetszik, akinek felügyeletére van bízva. Megszerettem Scar karakterét.

8 m2 a világ
Szenzi, a fürdőkád kalandjai az öntudatra ébredő gépek témakörét járja végig. Jogosan tehető fel a kérdés, hogy vajon ők gondolkodnak vagy a jövőben gondolkodni fognak? Érzékiségből se volt hiány, bár a huncut fürdőkádnak csak a gazdája kell, nem Holo, a központi vezérlő, aki amúgy fülig szerelmes belé, no mindegy. Imádtam.

Orkszar és barackillat
Az emberek klónozásával a Föld meg szegte a galaktikus egyezményt. Mindenki elporlad Pesten, ami parázs vitát vált ki. Etikusabb lett volna, ha csak a klónokat pusztítják el? A probléma megoldásaként visszahelyeznek sci-fi, fantasy és történelmi szereplőket a karanténba zárt városba. Visszatért Platon, Hitler és még maga Darth Vader is. Nincs államadósság, hiszen eladták a fontos embereket. Mark Darcy megmentő alakulatot szervez és feltűnik egy győri takarítónő is.

Forrás: Pinterest
A többi novella kevésbé nyerte el a tetszésemet, de azokról is megemlékezek egy-egy mondatban.
Jóvágású vérfarkas nősülne – A mindent elvakító vágynál csak Hali sziporkázik jobban.
Hogyan ölne Jung – Egy lelki roncs szerepjátékban éli életét.
A mágia ára – Megér egy testrészt, hogy varázsló légy?
Az emlékkufár – Aki egyszer vétkezik, az már egy spirálba rántja bele magát.
Sose szólj be varázslónak – A férfi és a nő kapcsolatának dinamikája.
Ébredés – Brutalitás, szókimondás és logika, ez a három, mi nem hiányzott oda.
Csak mi, lélekharcosok – Sorsokat látva nagy a pesszimizmusra való hajlam.
Mentsd meg Krisztust! – Eredetet ad egy hittel felfogható dolognak, hiszen nem tudhatjuk, hogyan is történhetett a valóságban.
Dajkamese – Az emberek nem véletlenül a Földre lettek kitalálva.
Esővágy – Virágnyelven minden szép.

És végül következzen néhány kedvcsináló idézet.
Állandóan „menj ide, menj oda”, soha egy kis pihenő! Hiába kérem az isteneket, hogy hagyjanak időt a katasztrófák között. Nem, őket ez nem érdekli! Most ez mi volt! Az e heti pestisjárványok mellé még két földrengést meg egy háborút is kaptam!

~~~
 A sci-fit nézni izgalmas, benne lakni már kevésbé.
~~~
A mi korunk átka a választások sokasága, az ezernyi út, amin járhatunk. Kísértése pedig a „mi lett volna, ha” csábítása.
~~~
– Erős kétségeim vannak kijelentésed igazságtartalmát illetően.
Az anyja! Ilyen szépen még sose mondták, hogy hazudsz, ócska ribanc.
~~~
– Hogy lehetne egy nő társ? Ha idősebb leszel, te is megérted, Ribon! Az ember azért választ barátot, hogy kegyen kivel beszélnie, és azért nőt, hogy nevelje a gyerekeket, és meleg legyen az ágya.
~~~
– Ne haragudj, Ribike, de nekem ez nem megy.
– Micsoda?

– Hogy a barátomnak tekintselek. Szeretlek. Sohasem szerettem így leányt, és tudom, sohasem fogok – nyögte vöröslő arccal, és gyors léptekkel az ajtó felé indult.

Utána szóltam:

– Ja, csak ennyi? Én is beléd vagyok zúgva. Na és?
~~~
Mi változott a világban apám gyerekkora óta? A mobiltelefonok fülklipszekké zsugorodtak, a reklámok házfalméretűvé nőttek. Új gépek, de az ember mindig ugyanaz. És mindig itt vagyunk mi, fáradt, névtelen zsoldosok, fásult lélekharcosok.
~~~
– Hogy mer minősíteni? Felsőbbrendűnek tartják magukat, pedig mi vagyunk az, amivé mindig is válni akartak.

2020. január 24., péntek

A lezárás szépsége | Mary E. Pearson


Imádtam minden egyes sorát. Nagyon hamar beszippantott a történet, pedig féltem. Féltem, hogy nem fognak eszembe jutni az előző kötetek eseményei. Féltem, hogy ha eszembe fognak, akkor negatívan fogják befolyásolni az élményt. De nem. Pont kellő ismerettel vágtam bele, és szerintem kellett is ez a távolság, hiszen így minden sérelmemet hátrahagyva tudom szeretni Mary E. Pearson A Fennmaradottak krónikái sorozat harmadik részét, Az árulás szépségét.

Magyar megjelenés éve: 2017
GABO Kiadó
ifjúsági, high fantasy
öt csillag
Lia túlélte Vendát – de a Morrighan elpusztítására törekvő gonosz erő is életben maradt, és csak a hercegnő állíthatja meg.
A közelgő háború miatt Liának nincs más választása, magára kell öltenie az Első Leány, a katona – és a vezér – szerepét. Amikor megpróbálja figyelmeztetni Morrighant, összekülönbözik Rafe-fel, és nem tudja, megbízhat-e Kadenben, aki követte őt.
A Fennmaradottak krónikájának fináléjában árulókat kell leleplezni, áldozatokat kell hozni, és végre kell hajtani a lehetetlent, mert valamennyi királyság sorsa a tét.

A kötet tartalmazza a birodalmak múltját elbeszélő történetet, a Morrighant is.

Hirtelen nem is tudom, hol is kezdjem, mert annyi minden kavarog a fejemben. Határozottan ez a sorozat legjobb része, elfeledteti velem a herceg és az orgyilkos kilétének elemzése miatti idegességet és a komizár kegyetlen játszmái miatt érzett undort is. Felhasználja az előző részek jó tulajdonságait, és összegyúrja őket mindenki legnagyobb örömére. A bejegyzés innentől viszont erősen tartalmaz olyan részeket, amelyek az előző kötetek cselekményeire elszóló jellegűek lehetnek. Meg a mostanira is. Szóval én szóltam.

2020. január 17., péntek

Pofon a valóságtól | Böszörményi Gyula


Mit csinál az író, miután sikeres lesz? Ír. De mit csinál előtte? Túlél – környezetet, társadalmat, mindent –, és csak kevesebb százalékban ír. Házal, mert szeretné, ha olvasnák a műveit, és csak a szerencsén múlik, hogy ezt elérje. Vagy mégsem?
Még decemberben hallgattam meg egy Böszörményi Gyulával készült interjút, amely közben született az az elhatározásom, hogy az évet mindenképp kedvenc íróimmal szeretném zárni, többek között vele. Arra viszont nem számítottam, hogy megvisel majd a birtokomban lévő még olvasatlan könyve, a Kucó és más életszilánkok.

Kiadás megjelenének éve: 2019
Könyvmolyképző Kiadó
önéletrajz, novella
négy csillag
Böszörményi Gyula József Attila-díjas író 1964-ben született. Aztán valamicskét élt családban, de leginkább kórházakban, egészségügyi intézetekben, szociális otthonokban múlatta az időt. És közben írt. Megírta, amit látott, hallott, tapintott, érzett. Mi pedig most csokorba szedtük önéletrajzi írásait – íme.

A könyv hét írást tartalmaz, hat novellát és a címben is megemlített kisregényt, mely ugyan már megjelent kétszer is, mégis nagyon nehezen lehetett megszerezni. Ezért is örültem, mikor kiderült, hogy kiadják ismételten. Hisz már híres, most már biztos meg fogják venni és el fogják olvasni.

Mindegyik írást életében megtörtént események ihlettek, amiről informálódva teljesen más szögben tűnnem  k fel emberek és helyzetek. Például a Pöttyös-ben a hírhedt apjával játszik, aki később otthagyta őt és az édesanyját. A nagyapját és Olgi nénit kifejezetten kedveltem. Mindketten pozitív személyiségként tűnnek fel, az egyik mint a sajnos korán meghalt szövetséges, a másik meg mint képzeletének fejlesztője. Szerintem Olgi néni is közrejátszott abban, hogy ilyen élénk képzelőereje lett a kis Gyulának. Ezek a családi képek nem árasztanak magukról idillt, de mindenképpen jobb helyzetben volt így, mint utána.

2020. január 11., szombat

Búcsúm Angriától | Charlotte Brontë


Ifjúkori zsengék utolsó, még általam nem olvasott példánya Charlotte Brontë Caroline Vernon című kötete. Emlékszem, hogy megannyiszor átírtam az újabb és újabb lapokra, amelyen még molyos időszakom előtt vezettem a könyves kívánságlistámat. Tudtam, hogy nem lesz kiforrott, de kíváncsi voltam rá, és nem bántam meg. Bér azért rendesen megizzasztott és szenvedtem az olvasása közben.

Magyar megjelenés éve: 2005
Lazi Könyvkiadó
romantikus
két csillag
Charlotte Bronte itt közreadott két kisregénye, a Julia és a Caroline Vernon cselekménye egy képzeletbeli királyságban a korabeli Angliára erősen emlékeztető Angriában játszódik, szereplői pedig ismerősek már a szerző A Stancliffe-fogadó és a Henry Hastings kapitány című kisregényeinek olvasói számára. Mindkét írásmű jellegzetesen romantikus alkotás korának szülötte, s a fő-fő példakép, Byron mellett a kortárs francia regények (a szerző szavaival élve "kifinomult és erkölcstelen olvasmányok") hatásáról árulkodik.
A Julia címszereplője a korabeli divatos társaság hölgyek típusát testesíti meg, aki egyúttal ideálja is annak a bájosan naiv gyermeknek, Caroline Vernonnak, aki ebben az előkelő környezetben tűnik fel először, majd a második kisregény központi figurájává lép elő. A teatralitástól és melodramatikus hajlamaitól szabadulni képtelen operaénekesnő-édesanya és Northangerland gróf szerelmének törvénytelen gyümölcse ekkor már bakfissá serdült. A még ártatlan gyermekként megismert szereplő hamarosan a női csábítás teljes fegyvertárával felszerelkezve Zamorna herceg – Angria uralkodója – pártfogoltjaként éli meg élet első nagy szerelmét. A környezetének hatására formálódó, az ármánytól s a színészkedéstől sem idegenkedő Caroline azonban kellően naiv még ahhoz, hogy áldozatául essék a bizarr kapcsolatnak.


A kötet két történetet tartalmaz. A rövidebb Juliát és hosszabb, címadó Caroline Vernont. Mindkettő Angriában játszódik, Charlotte és Branwell kitalált világában, mely nagyon hajaz a valóságra, mégis nagyobb szabadságot engedve meg maguknak. A másik két kötetet (A Stancliffe-fogadó, ill. Mina Laury) már régen olvastam, és be kell valljam, nem nagyon emlékszem belőlük sokmindenre. Így félvakon vágtam bele az olvasásba, amitől már az első pillanatban visszahőköltem.

2020. január 10., péntek

Szubjektivitás | Jane Austen



Azt se tudtam, hova legyek örömömben, mikor szülinapomra megkaptam barátomtól Jane Austen Lady Susan-jét. Ugyanis ez volt az utolsó Austen regény, amelyet nem olvastam, viszont régóta fájt rá a fogam. Megérte várni, és ugyan azóta már láttam az ez alapján készült filmet, az mégsem tetszett annyira, mint ez a kisregény.

Általam olvasott példány megjelenési éve: 2007
Ulpius-ház Könyvkiadó
levélregény, női sors, romantikus
négy csillag
Jane Austen e regényének hősnője, a fiatalon megözvegyült, kacér és agyafúrt Lady Susan, látszólag kedvére játszik a férfiszívekkel. E képességére nagy szükség van, mert nem csupán ő akar férjhez menni, de elhanyagolt, félénk és szégyenlős lányát is mielőbb a házasság révébe szeretné juttatni. Fondorlat követ tehát fondorlatot, s már-már úgy tűnik, sikerül mindenkinek port hintenie a szemébe, amikor az egyik elbolondított férfi féltékeny felesége megjelenik a színen…

Sokat nevettem az olvasás közben, és annyi humoros megfogalmazás volt a műben, hogy alig bírtam őket kijegyzetelni. Lady Susan órási forma, fricskát ad az akkori társadalomnak. Lehet az ő karakterét szeretni, nem szeretni, de miatta alakulnak ki a nézeteltérések, és teszik érdekesebbé vagy inkább szenvedéssé a környezetét.

Történetünket...
41 levélben beszélik el, ahol főleg Lady Susan és sógornője, Mrs. Vernon leveleit olvashatjuk. No ők nem ám egymásnak írnak, hanem inkább egymásról. Őladysége tőle eltiltott barátnőjének önti ki szíve lelkét, míg a másik hölgy a családjának panaszolja el a hívatlan vendég botrányos viselkedését. Ugyanazokat az eseményeket olvassuk más-más szemszögből és így olyan vicces, hogy mindegyik másképp állítja be a történteket. Imádom a pletykákat. Most akkor ki is ferdít?

2020. január 4., szombat

Ebihalacska újabb kalandjai – Barangolások Ensen innen és túl #2 | Norbert Winney


Most már tudom, hogy a kiadók nem csak külföldi sorozatokat, hanem magyarokat is kedv szerint kaszálnak el. Nem váltották be a hozzá fűzött reményeket? Vagy csak egyszerűen kiábrándultak belőle? Ilyenkor az író felelőssége, hogy beletörődik vagy fejet felemelve más utakat keres. Norbert Winney (Vakulya Norbert) sem járt másként a Kalandok Óperencián innen és túl sorozatának második részével, a Sellők, hollók és csodalámpák című regényével. De láss csodát, mégis elolvashattam, és a polcon egymás mellett tökéletes harmóniában fognak csücsülni. És még a kiadójelzés is harmonizál egymással, amelyet unokatesóm fedezett fel a minap. A következőnél javasoljuk a „C” betű használatát.

Magyar megjelenés éve: 2019
Underground Budapest
fantasy, mesefeldolgozás
három csillag
Közhírré tétetik!
A Habshár-szigetek királynője férjet keres!

Vízfüttyő Loson, a vakmerő kalandor, elfogadja a felkérést… hogy olyan kihívás elé állítsa a jelölteket, amelyet csak a legrátermettebb teljesíthet. Küldetését ármány, árulás, hatalomra törő varázslók és sosem látott mitikus lények szegélyezik, a távoli szigeteken éppúgy, mint Óperencia közepén, vagy Al-Ibabha városában, a mesés keleten…

Loson kalandban és humorban bővelkedő, felhőtlen kikapcsolódást nyújtó történetei mesés világának különböző szegleteibe kalauzolják az olvasót, Óperencián innen és túl…

Néha jobb, ha hagyjuk, hogy történjenek velünk a dolgok, mintha konokul a saját akaratunkat erőltetjük.


Kötetünk három kalandot mesél el, melynek központi mozgatórugói a címben szereplő szavak, és tisztem röviden elmesélni, hogy ezek miről szólanak.

2020. január 1., szerda

Évnyitó 2020 - Összegzés és kitekintés

Forrás: Pinterest

Óriási sebességgel érkeztem meg 2019 év végére, és nagyon vártam ezt az időszakot. Nem is igazán az ünnepi készülődés miatt, mert azt idén szívesen átadtam volna másnak, hanem mert VÉGE.

Vége egy korszaknak, mert diplomás közgazdász lettem.
Vége egy élethelyzetnek, mert három és fél év után hazaköltöztem a kollégiumból.
Vége van soproni tanulmányaimnak, amely város tanintézményeibe 2007 óta tanultam.
Vége van a csak tanulós éveknek, mert hivatalosan is lett munkám.
Vége van egy évtizednek, és ebbe furcsa belegondolni.