2024. december 8., vasárnap

Tűz és víz | Papp Dóra

Papp Dóra Tükörlelkek sorozatára táncos vonatkozása miatt figyeltem fel, viszont sokkal többet kaptam tőle. Az első részt egyszerűen imádtam, mert amellett, hogy szórakoztatott, fontos témákkal is foglalkozott, ami mankóként szolgálhat az önmagát kereső fiatalságnak. Nem idealizál, kapunk balhés gyerekeket is, viszont mindenkit szerettem a maga gyengeségeivel és erősségeivel.

 

Eredeti megjelenés éve: 2015
Ciceró Könyvstúdió
ifjúsági
öt csillag

Kriszti és Orsi nem is lehetnének különbözőbbek.

A végzős Péterfi Krisztina mintadiák. Színötös mindenből, illemtudó, népszerű lány, a szülei szeme fénye. Legalábbis kívülről ez látszik. Olyan titkai és gondolatai vannak, amelyeket még önmagának sem mer bevallani, nemhogy a szüleinek vagy a környezetében bárkinek is. De, mint tudjuk, a titkok egyfolytában azért küzdenek, hogy előbb-utóbb felszínre kerülhessenek…

Fekete Orsolyát úgy becézik: Tragédia. Ő az a lány, aki a saját rettenetes, kibírhatatlan stílusába és az üvöltő metálzenébe menekül a problémái elől. A lány, akinek mindenki ismeri a titkát, de a teljes igazságot csak ő és a legjobb barátja, Eszter tudja. A lány, aki verekszik, cigizik, káromkodik, és úgy általában háborúban áll az egész világgal, és aki hosszú évek óta küszködik az egyszerű emberi kapcsolatokkal. De ez változhat, csak kell valaki, aki segít neki ebben…

 

Mostanában már ritkán olvasok fantasztikumtól mentes ifjúsági történeteket, és ezek között még kevesebb a magyar szerzős cím. Róbert Katalin Szelídíts meg című regénye után viszont ismét sikerült egy kincsre bukkannom, ami pont jókor talált meg. Hirtelen felindulásból vettem kézbe, és csak úgy vittek magukkal az események. És az sem zavart, hogy igazából két lazán egymáshoz kapcsolódó sztorit kaptam, mert mindegyik egyformán érdekelt.

 

Történetünk…

Krisztiről és Orsiról szól külön-külön, akikben egyedül az a közös, hogy egy középiskolába járnak. Legalábbis látszatra. Krisztinek kívülről tökéletes az élete, de belül sokat vívódik. Népszerű, de mindezt csak a családja státuszának köszönheti. Titokban azonban hatalmas lázadó, akinek vajon sikerül kibújnia a bábjából? Orsi ezzel szemben nyíltan után mindenkit, otthon is csak a zenét bömbölteti, és igyekszik mindenkit eltaszítani magától. Belül azonban ő is csak arra vágyik, mint mindenki más, hogy törődjenek vele. Képes lesz-e valaki feltörni a páncélját?

 

Kezdjük a regény elbeszélésmódjával, ami a szememben a kötet egyik nagy erőssége. Teljes mértékben elhittem, hogy tizenévesekről van szó. Legalábbis az én agyam totál azt az érzetet keltette, mintha a saját gondolataimat olvasnám 18 évesen. Ennek köszönhetően pörögtek a lapok, pedig viszonylag hosszú fejezetekből áll a regény. A két főszereplőt is jól el tudtam különíteni egymástól, mert nem csak felszínes különbséget tesz közöttük az írónő, hanem a részeiket áthatja a lényük.

 

Nagyon szerettem a sokszínű szereplőgárdát, akiknek a sorsain keresztül különböző fiatalokat érintő kérdéseket tárgyal a könyv. Engedi hibázni őket, és minderre egyáltalán nem kioktató hangnemben reagál, hanem komolyan veszi a problémáikat. Beszél például szülők által meghatározott továbbtanulásról, és az abból való kitörésről, illetve szembeállítja a nevelőszülőket a veszekedő vagy épp válófélben lévőkkel. Előkerül többek között a stréberség, az elhízás, az alkoholfogyasztás, a cigarettázás, az internetes társkeresés, valamint a felnőtté válás nehézségei.

 

Forrás: Pinterest

 

Mindkét főszereplőnket egyformán szerettem, de talán Krisztivel tudtam inkább azonosulni, mert ő is tanárgyerek. Nyíltan meri kritizálni a spanyoltanárnőjét, aki nem tanít megfelelően, és ami nagyon ismerős szituáció volt. Az elvárások elől a táncba menekül, ami viszont csak az övé, és nagyon is ügyes benne. Teljesen bele tudtam élni magam ezekbe a részekbe is, mert táncos szemmel is nagyon jók voltak a leírások. Öröm volt látni, ahogy fokozatosan felvállalja ezt az énjét, ami végül abban csúcsosodik ki, hogy ő koreografálja – természetesen parterével, Vikivel együtt – a végzősök szalagavatós koreográfiáját.

 

Orsi ugyan sokkal rebellisebb, mint én valaha is voltam, viszont a lobbanékonyságában tisztára magamra ismertem. Imád drámázni, amit szintén nagyon éltem. Az iskola feketebáránya azonban csak egy szerep, amivel védi magát a váratlan veszteségektől és csalódásoktól. Ami a szívén az a száján, de mégsem akar magáról és az érzéseiről beszélni. Nehezen dolgozza fel a múltat, és nehezen is fogadja el a külső segítséget. Kihágásai miatt nem feltétlen követendő példát állít vele, de ettől is csak még inkább életszagú az egész.

 

A párhuzamosan futó történeteknek köszönhetően két szerelmi szálat is kapunk, aminek én nagyon örültem. Mindkét esetben nagyon bírtam a flörtölős részeket, Kornél inkább a zárkózott hősszerelmest alakítja, Olivér pedig idegesítően aranyos, de a lányokhoz hasonlóan itt sem tudok dönteni. Kornél idősebb a többieknél, így rajta keresztül az egyetemi életbe is kapunk betekintést, hogy mennyire kikészülnek a mérnökhallgatók. Bírtam, hogy olyan kis okoska, de Olivér is hasonlóan szorgalmas, viszont neki nincsen stabil szülői háttere. Megdobogtatták a szívemet, és nagyon meglepődtem azon is, hogy Olivérék továbbjutottak a csóknál.

 

Az osztálytársak közül ki kell még emelnem Esztit és Vikit, akik szintén szerves részét képezik a cselekménynek. Előbbi Orsi legjobb barátnője, aki által az írónő a testképpel kapcsolatos kérdéseket vizsgálja meg. Utóbbi pedig Kriszti tánc- és lelki társa, aki a kötet egyetlen meleg szereplője. Viki egy csupaszív srác, aki megérdemli a boldogságot. A híresztelések ellenére pedig általa elfogadást erősíti meg.

 

Forrás: Pinterest

 

A felnőtteknél azonban már nem mindenki szerepelt ilyen jól. Kriszti irányításmániás szüleitől a falnak mentem, akik még egy egyszerű verset sem engednek neki kiválasztani, nemhogy mit és hol tanuljon. Sokmindent írnak elő neki, de soha nem kérdezik meg tőle, hogy mit szeretne. Emiatt pedig olyanokért is kér bocsánatot, amiről nem tehet. Orsi anyja a másik véglet, mert neki gyakorlatilag mindegy mit csinál a lánya, mindenhogy elfogadja. Emellett azonban egy olyan fickóval van együtt, aki teljesen kihasználja. Az egyedüli mintának tekinthető felnőtt Orsi angoltanára, Paul, aki különórákat tart a lánynak, ahol nem is igen a nyelvi fejlődésére koncentrálnak, hanem próbálja megnyitni. Pedagógiai mestertanulmányt folytat, és inkább viselkedik pszichológusként, hiszen odafigyel a diákja lelki egészségére.

 

A tánc mellett még nagyobb szerepet kap a könyvben a zene. Mindegyik szereplőnknek nagyon különböző az ízlése, viszont egymásnak mutogatva bővítik az ismereteiket. Előkerülnek itt külföldi előadók, mint Rihanna vagy az Imagine Dragons, de a magyar bandák is képviseltetik magukat, mint a Hiperkarma, a Brains vagy a 30Y. Szerettem ezt a sokszínűséget, mert ezáltal az olvasói előtt is kitárja a világot. És el tudom képzelni, hogy a fiatal és a zenében kevésvbé járatos olvasók utánajárnak ezeknek a számoknak és előadóknak, mint anno én tettem az SZJG esetében a Reni által olvasott könyveknél.

 

Végezetül pedig szeretném kiemelni még azt, hogy a komoly témák mellett nagyon jól szórakoztam rajta. Sütött belőle a frissesség és a lendület, a két különálló történetnek köszönhetően sosem volt unalmas. Sokkal többet kaptam tőle, mint amit vártam, és hatalmas kedvenccé vált.

 

Összességében

Meglepett, hogy mennyire is szerettem mind a tanító jellég, mind a humorát. A fiatalok problémáival foglalkozik, és örültem, hogy mindezt hús-vér szereplőkkel teszi, akik közül senki sem tökéletes, csak maximum látszatra. És végre megkaptam azt a TÁNCos könyvet, amit kerestem, bár itt ugyan csak az egyik szál szólt arról, mégis eddig ez volt a legjobb ebben a témában, mert annyira természetesen kezelt mindent IS.

 

„Mi ekkor éltünk csak igazán; számomra a tánc egy életstílus volt, és egyáltalán nem merült ki abban, hogy egymás teste mellett vonaglunk. Szükségünk volt a koreográfiákra, így lett minden egyes dalból dráma, akárcsak egy színpadra szánt darab. Ennek akartunk élni. A tánc segítségével kaptuk meg azt a valamit, ami hiányzott a mindennapjainkból.”

~~~

„– Sosem gondolkoztál azon, hogy ha jó vagy valamiben, akkor mindent meg kellene tenned azért, hogy még jobb lehess, és minden lehetőséget ki kellene használnod a fejlődésre? Arra, hogy kamatoztasd a tehetségedet?”

~~~

„Kell, muszáj… meg kell csinálnom, mert elvárják tőlem. Mindent, mindig csak kell. Szegedre kell mennem, csillagos ötösre kell felelnem magyarból, mert anya magyartanár és nem szabad szégyent hoznom rá. El kell viselnem Hárpia spanyolóráit, azt, hogy Vikit a háta mögött gúnyolják, azt, hogy Tragédia röhög rajtam, azt, hogy mindenki mindig a közelemben akar lenni, velem akar járni, velem akar barátkozni, de nekik egy pillanatra se jut eszükbe, hogy én ezt nem akarom. Mindent csak KELL.”

~~~

„[…] ne azt gyászold, ami nem adatott meg, inkább arra gondolj, amid megvan. Mindenki életében máshol vannak lyukak, amiket sohasem fog tudni betömni vagy pozitív élményekkel kitölteni, ezért arra kell koncentrálni, ami teljes, egész, meg arra, ami még teljesebbé teheti a mindennapokat.”

~~~

„Hibákat kell ejteni, és bizonyos hibákat nem is egyszer kell elkövetni ahhoz, hogy tanulhassunk belőlük. Fejlődni csak így lehet.”

~~~

„Abban a pillanatban jöttem rá, hogy vannak olyan dolgok az életben, ami ellen felesleges küzdeni: le kell nyelni őket, meg kell tenni, összeszorított fogakkal végigcsinálni, mert nem lehet minden fenékig tejfel.”

~~~

„A múlt… a múlt nagyon trükkös dolog. Hozzánk tartozik, bennünk él, és azzá tesz bennünket, akik vagyunk. Ám emellett azt is el kell fogadnunk, hogy a múlt csak egy része az életünknek. A jelen és a jövő együtt képes sokkal erősebb lenni, mint az, ami eddig meghatározott minket. Nem azt mondom, hogy el kell engednünk a múltat. Észben kell tartanunk, mit jelent számunkra. De emellett tisztelnünk kell önmagunkat annyira, hogy esélyt adunk a jelen és a jövő változásainak. Hogy azok határozzanak meg minket, hogy formáljanak minket, ahogy halad előre az idő. Az elfogadás és a változtatás félelmetes dolog. De aki szembe tud nézni a félelmeivel, biztos jövőt építhet magának. Az az ember boldog lesz.”

~~~

„– Tudod, a félelem jó dolog. Ha nem lenne, minden túl egyszerű lenne, nem volna mit legyőzni.”

 

A sorozat további részei:

Tükörlelkek 2. (#2)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése