2022. június 26., vasárnap

Prága poros oldala | Pavla Horáková

Nem tudom, hogy mit gondoljak Pavla Horáková A valószerűtlenség elmélete című regényéről. Ülök a bejegyzés előtt és nézem a könyvből kiírt idézeteket, amelyek metsző pontossággal harmonizálnak a mai korral. Mindegyik gondolkozásra sarkall, és alapját képezné diskurzusoknak, olvasás közben mégis olyan sűrű volt az egész, hogy elveszett benne a cselekmény, ami viszont elengedhetetlen az élvezethez.

 

Eredeti megjelenés éve: 2018
Magyar megjelenés éve: 2021
Metropolis Media
krimi, mágikus realizmus
három csillag

A regény elbeszélője, Ada az Interdiszciplináris Antropológiai Intézet fiatal kutatója, modern értelmiségi nő, aki igyekszik megtalálni az egyensúlyt karrier és magánélet között. Mindkét területen szerzett tapasztalatai érthetővé teszik szarkazmusát és egyéni humorát. Ada érdeklődését felkelti egy kolléganője eltűnt fiának ügye, melynek véletlenszerű morzsáiban összefüggéseket és törvényszerűségeket vél felfedezni. Rájön, hogy a világ egyes dolgaihoz hiába közelítünk pusztán értelemmel, annál bonyolultabb logika rejlik a mélyebb rétegekben. Korábbi élete kereteiből kilépve elindul a titokzatos fiú nyomában, időnként a valóság szintjén is felülkerekedve…

Pavla Horáková könyve eredeti, üde és vicces olvasmány, mely a végére fantasztikumba hajló fordulatot vesz. A regény elnyerte a Magnesia Litera díjat, és Csehországban hamar bestseller lett.

 

Nagyon furcsa egy könyv. Szépirodalmi, de mégis fantasztikus. Regény, de sokkal inkább tanulmánykötet, ami a főszereplőnk kutatói állásával is magyarázható. Keveset beszélnek benne, sokkal többet elmélkedik hősnőnk, és még az álmait is megosztja velünk. Mindenhez van hozzáfűznivalója, mégsem érzem azt, hogy ismerném. Mindig mással foglalkozik, mint saját magával.

2022. június 19., vasárnap

Semmi sem az, aminek látszik | Theodora Goss

A kiadók egy bizonyos oldalszám felett erősen gondolkodóba esnek, hogy megéri-e bevállalni egy féltéglát, vagy inkább szedjék szét két kötetre a könyvet. A Delta Vision már évek óta teljes lelki nyugalommal az utóbbi utat választja, de már láttam példát erre a Könyvmolyképzőnél is. A Metropolis Media Theodora Goss a Különleges hölgyek európai utazásánál szintén bevetette, ami még jól is jött, mert így nem közel 900 oldalas monstrumot cipeltem magammal mindenhova. Az osztás helyének meghatározásáért is külön pacsi jár, mert nem akárhol szelték ketté, hanem azon a ponton, ahol szereplőink Bécset elhagyják. De ne szaladjunk ennyire előre ebben a számomra oly kedves történetben, hanem vegyük sorjában azt, hogy mi miatt ért fel a neki előre odaígért potenciálhoz.


Eredeti megjelenés éve: 2018
Magyar megjelenés éve: 2021
Metropolis Media
történelmi fikció, fantasy, krimi
öt csillag

Az alkimista lányának különleges esete folytatásában Mary Jekyll, Beatrice Rappaccini, Catherine Moreau, Justine Frankenstein és Diana Hyde, miután segítettek Sherlock Holmesnak és dr. Watsonnak a Whitechapel-gyilkosságok megoldásában, békésen éldegélnek a londoni Jekyll-házban.

Ám amikor Mary táviratot kap arról, hogy Lucinda van Helsinget elrabolták, az Athéné Klubnak az Osztrák–Magyar Monarchiába kell utaznia, hogy megmentsenek egy újabb, rettenetes kísérlet alatt álló fiatal nőt.

Hol van Lucinda, és mit csinált Van Helsing professzor a lányával? Meg lehet még menteni őt időben? Marynek és barátainak új szövetségeseket kell találniuk, szembe kell nézniük régi ellenségeikkel, és meg kell akadályozniuk, hogy a titkos Alkimista Társaság megvalósíthassa terveit.

Itt az ideje, hogy a szörny-leányok legyőzzék a múltat, és kezükbe vegyék saját sorsukat.

 

Kevesebb a véres jelenet és sokkal inkább az a kalandokkal és izgalmakkal teli utazásra, illetve a nyomozásra került a hangsúly, amit én nagyon értékeltem. Hihetetlen Ambrózy báró esetei hangulatom volt az olvasás közben, amibe belekeveredett helyenként egy kis Poirot, hiszen szereplőinkkel az Orient Expresszel utazunk. Holmes most egy kicsit háttérbe szorul, de ezáltal nagyobb teret kap az első kötetben megismert csipet-csapat, akiket külön-külön is megkedveltem, hát még mikor összekerülnek.

2022. június 17., péntek

Rohanó idő és sok-sok élmény – Könyvhét 2022


Elképesztően vártam a 93. Ünnepi Könyvhetet, de nem is annyira az új megjelenések miatt, mert mostanában a kiadók már egész évre elszórják a címeiket. Nem is a könyvvásárlás miatt, hiszen például az előrendeléseknél vagy a raktárvásároknál nagyobb akciókkal találkozni, mint ekkor. Itt viszont személyes kapcsolatba kerülhetsz a kiadókkal, váratlan beszélgetésekbe bonyolódhatsz a standoknál és egész nap könyvmolyok körében lehetsz.

2022. június 13., hétfő

7. Blogszületésnap – Eredményhirdetés


Tegnap zárul a nyereményjáték, viszont csak ma jutottam el odáig, hogy eredményt hirdessek. Összesen 28 jelentkezés érkezett, ami kevesebb, mint tavaly, viszont a két könyv fej-fej mellett haladt végig. Sokáig vacilláltam, hogy mikor és hol szerezzem be nektek a köteteket (mert a bejelentős képen még a saját példányaim voltak), de végül a rendelés mellett döntöttem. Ugyan jártam a Könyvhéten (amiről majd hamarosan mesélek nektek), de nem akartam megtömni a csigaházamat, viszont onnan is szereztem be nektek két apróságot.

2022. június 10., péntek

Középpontban a lányok – Olvassunk graphic novelt #20


A képregényeket fiús műfajnak tartottam addig, míg meg nem ismerkedtem a graphic novelek széles palettájával. Jelen bejegyzésben olyan kötetket gyűjtöttem össze, amelyek középpontjában lányok állnak, akik szerelembe esnek, akik az internet vad mezején harcolnak vagy épp a mélyűrt járják.

2022. június 6., hétfő

7. Blogszületésnap – Nyereményjáték

Forrás: Pinterest


Ez a nap más, mint a többi, ezt ti is jól tudjátok.

Másként állok neki szerkeszteni, és másként jár az agyam.

Köszöntsük hát blogom ha már ennyien vagytok,

S ajándékul fogadjátok el vidám kis dalom.

Boldog, boldog, boldog blogszületésnapot!

Kívánom, hogy legyen még sok ilyen szép napotok!

 

Kicsit hektikus időszakban köszöntött be a június, viszont mindenképp meg szerettem volna emlékezni arról a tényről, hogy immár hetedik éve osztom meg veletek a gondolataimat az olvasmányélményeimről. Ez az év lassabban telt el annak köszönhetően, hogy szabadidőm nagyrészében a szakdolgozatommal bíbelődtem. A tervezés és szervezés miatt azonban mindig hallottatok felőlem, és tudtam nektek mesélni a könyvekről, amik boldoggá tettek vagy épp kiborítottak.

2022. június 5., vasárnap

Elkerülhető-e a sors? | Kendall Kulper

Nem minden történet rendelkezik hívogató borítóval, ami befolyásolja a polcról való levételt. Kendall Kulper A mágikus tolvaj című könyvében is pont ezért nem bíztam, valamint A tenger boszorkánya olvasási emlékei is megkoptak, a sorozatot viszont mindenképp szerettem volna folytatni. Pozitívan kellett csalódnom a kötetben, mert élveztem a történetét, amely csak a helyszínben csatlakozik a korábbi részhez.


Eredeti megjelenés éve: 2015
Magyar megjelenés éve: 2017
Maxim Könyvkiadó
ifjúsági, misztikus
öt csillag

Mal világában a varázslat jelent mindent. Azonban ő maga mentes a mágiától, és fajtáját mindenki féli – még maga Mal is.

Így hát inkább elrejti valódi énjét, kivéve Essie Roe, a legjobb barátja elől, amikor azonban a lány kiteregeti a titkát, és Malt kitiltják az egyetlen helyről, amit ismert, ami az otthona volt, megtudja, milyen keserű az árulás.

Így hát Mal útra kel, és ritka, illegális, mágikus relikviákat keresve bejárja a világot. Amikor hall valamit egy legendás tőrről, amivel el lehet lopni egy boszorka erejét, tudja, hogy megtalálta a bosszú megfelelő formáját. A keresés során azonban Mal olyan titkokra bukkan, amiket épphogy kezd megérteni – eközben pedig a benne lakozó szörnyeteg éledezik, és kiutat keres.

 

Ezt a kötetet fel kellett dolgoznom, egyszerre nem is tudtam megírni a róla készült bejegyzést, akkora hatással volt rám. Ugyan ifjúsági történet, de az okosabbik kategóriába sorolható, ahol vannak tétek, és nem minden szál ér boldog véget, amitől sokkal életszerűbb lett az egész. És itt is sírtam, mint az első résznél, de a fiú szemszög teljesen mássá varázsolta az élményt.