2017. szeptember 30., szombat

Pikáns századelő | Octave Mirbeau

Miért adják ki újra a régen írt könyveket? Mi vezeti a kiadókat erre a döntésre? Legtöbbször a filmadaptáció, de szerintem témájának aktualitása is fontos. Octave Mirbeau Egy szobalány naplója című regény meglepett. Tudtam, hogy „régi”, azt viszont nem gondoltam volna, hogy kertelés nélkül sarkítja ki a korabeli gazda-cseléd viszonyt. És még a fordítás sem új, csak a csomagolás.

Magyar megjelenés éve: 1901
Kossuth Kiadó
női sors, társadalomrajz
négy csillag
Történetünk…
Céline szolgálólány életét írja le. Legújabb munkahelyén naplót kezd el vezetni, mert annyira unalmas az élete. Felidézi előző munkahelyeit, viszonyait és közben élné a mindennapjait, ami vidéken kevésbé mozgalmas. Egy helyen sem maradt hosszabban, nem szereti a kötöttségeket és az emberek is hamar az agyára mennek. Sosincs szerencséje vagy csak a világszemlélete ilyen. Sikerült vajon megállapodnia vagy pletykás cselédközvetítő válik belőle?

~~~

Nagyon jól szórakoztam olvasás közben. Teljesen új szemszögből mutatta be számomra a századelőt. Mert nem minden olyan tiszta és állhatatos. A felszín alá csak a cselédség láthat, akik ismerik uraik és űrnőik szeszélyeit. És micsoda szeszélyek léteznek. Volt olyan Monsieurje, aki mániákusan pucolta a cipőket, vagy egész nap rendezte a kertet, de mindegyikben ott volt a csábító.

2017. szeptember 24., vasárnap

Nov-Ella à la SF | Böszörményi Gyula – Betekintő #13

Mindig is szerettem a Star Wars világát, de sosem gondoltam volna magamról, hogy olvasva is le tudna kötni sci-fi. On Sainak azonban sikerült meggyőznie arról, hogy igenis nekem való. Ezért is örültem meg annyira, mikor megtudtam, hogy Böszörményi Gyulának SF-novelláskötete érkezik. Tudtam, hogy kedvenc íróm még jobban elsüllyeszt ebben a világban.

Megjelenés éve: 2017
Könyvmolyképző Kiadó
Sci-fi
négy csillag
Nem igazán szoktam novellákat olvasni leginkább a rövidségük miatt. Szeretek elmerülni a cselekményben, a karakterekkel kalandokat megélni. De itt pár oldalban kell összesűríteniük emberek élettörténetét, nem lehetnek unalmasak. Összetettek és mindig van mögöttes tartalmuk

A Mindörökké várni című kötet 12 novellát tartalmaz, mely a már korábban nyomtatásban megjelentek mellett eddig a fiók mélyén porosodókat tartalmaz. Vannak hosszabbak-rövidebbek, koraiak és 15 évvel később íródottak, széles a paletta. Jó volt, hogy némelyiknél állt évszám az alján, örültem volna, ha ez mindegyiknél ott áll. Az illusztrációk találók, László Maya kiváló munkát végzett. Minden egyes novella képpel indul és az oldalszámok mellett is odaillő rajzok találhatók.

Az összbenyomásom mindenképpen pozitív, viszont hazudnék, ha azt állítanám, hogy mindegyik novella egyformán tetszett. Nem íróm le külön-külön mindegyikről a véleményemet, hanem kiemelném azt a hármat, ami a legjobban elnyerte a tetszésemet.

2017. szeptember 16., szombat

Szuszogók és pöfögők #1 | Scott Westerfeld

A sok romantikától egy idő után csömöröm van. Ilyenkor kell egy jó ifjúsági regény, ami a karakterek fejlődése mellett pusztán kalandról szól. Scott Westerfeld Leviatán című regénye tökéletesen megfelelt a célnak. Gyorsan haladtam vele, mégsem éreztem üresnek a történetet.

Magyar megjelenés éve: 2012
Ad Astra Kiadó
steampunk, történelmi fikció, kaland, gyerek
öt csillag
Ezerkilencszáztizennégyet írunk. Az Osztrák-Magyar Monarchia trónörökösét, Ferenc Ferdinánd főherceget meggyilkolták, és egész Európa a háború küszöbére sodródik.
Két tábor áll szemben egymással összebékíthetetlenül: a gépimádó barkácsok és a darwinisták, akik sosem látott fajzatokat tenyésztenek háborús célokra.
Ferenc Ferdinánd fia, Sándor herceg az egymásnak feszülő nagyhatalmak figyelmének középpontjába kerül, és menekülni kénytelen szülei gyilkosai elől.
Útja keresztezi Deryn Sharpét, a skót lányét, aki fiúnak öltözve szolgál a brit légierőnél. Az egyikük barkács – a másik darwinista, és mindketten súlyos titkokat őriznek.
Harcok, veszedelmek és intrika szegélyezik útjukat, a nyomukban pedig ott liheg a háború.

Sosem találtam volna rá erre a könyvekre a magyar BookTube nélkül, mert már régebben jelent meg. A kiadó is megszűnt azóta, meg amúgy sem tartozott a húzónevek közé. Zsófinak azonban sikerült felkeltenie az érdeklődésemet, amiért köszönettel tartozom neki. Egy kreatív világ ismeretével és lettem több. Imádtam.

2017. szeptember 9., szombat

Valaz vendenator! | Kae Westa

Az olvasási válság szörnyű egy dolog. Amikor csak erővel tudod magadat olvasásra kényszeríteni, és akkor sem élvezed. A szavak üresen és érzelemmentesen csengnek. De én próbálkoztam, hátha Kae Westa A démon és a papnő című regénye megtöri-e a jeget. Nem jött össze neki.

Megjelenés éve: 2014
Könyvmolyképző Kiadó
romantikus, high fantasy
kettő csillag
Mortua egy vidám, szeleburdi papnő. A szellemek kegyeltjeként mindene megvan, amire vágyik: sikeres küldetések, igazi barátok és harcostársak, és úgy tűnik, lassan az első szerelem is rátalál
Ám ekkor váratlanul berendeli a vezetőség, és olyan események sűrűjébe kerül, melyekre álmában sem számított volna. Ráadásul egy szemtelen démon lesz a társa. A kalandok egyre sötétebbé válnak. A szellemek egész életében mellette álltak – de mi történik, ha most nekik van szükségük őrá?

Valian, az ifjú démon önmagával és múltja rémségeivel küzd, és bármit megtenne a lelke nyugalmáért. Úgy tűnik, a szellemek követői között végre megnyugvásra lelhet, de a múlt berögződései itt is tovább kísértik. Vajon tényleg hiába próbálja megtagadni vérszomjas természetét, vagy alattomos csapdába csalták? Mit akarhat tőle a Szárnyas Korona Lovagrendjének nagymestere, és mit a vörös köpenyt viselő, tiltott mágiát űző varázstudók? Mire megy ennyi ellenséggel szemben, ha az oldalán csupán egy idős rendházfőt, egy gyanúsan viselkedő lovagot, és egy éretlen papnőt tudhat?

2017. szeptember 2., szombat

Pöszmögés Pécsett | Pierrot és Gábor Endre

Még sosem jártam Pécsett, pedig szüleim még akkor megígérték nekünk, hogy elvisznek édesapám egyetemi városába, mikor Európa kulturális fővárosa volt. Pierrot és Gábor Endre Magister M című regényét egyfajta kárpótlásnak fogtam fel, hisz pont abban az évben játszódik, mikor mi is mentünk volna.


Megjelenés éve: 2013
Alexandra Kiadó
kaland
kettő csillag
Egy visegrádi ásatáson a Mátyás korabeli várfal kis cellájában harmincöt év körüli férfi földi maradványait tárják fel a régészek. Ez önmagában nem számítana szenzációnak, azonban a felirat, amelyet a fogoly vélhetően a kínhalála előtti órákban börtöne falába kapart, igencsak meghökkenti a kutatókat: Magister M 1872 Pécs – 1488 Visegrád.
Hogyan születhetett valaki négyszáz évvel a halála után? Tévedés történt, netán zseniális lelethamisítás áll a háttérben? A rejtély megoldása most is Jonathan Huntra vár. A New York Times Magyarországon élő újságírója ezúttal Pécsre utazik, ahol rég elfeledett, római kori kincsről szóló legendára bukkan, amely már Janus Pannonius képzeletét is megmozgatta.
Ám az értékes lelet ígéretére furcsán reagálnak új ismerősei. Valaki hazudik vagy másnak mutatja magát. De ki? A kissé rámenős, ám igencsak gáláns múzeumigazgató? A dúsgazdag osztrák műkincsgyűjtő? A csinos, de bizalmatlan pesti régésznő? Netán a fiú a nevelőintézetből, aki azt állítja, őriz egy darabot Ábray professzor időgépéből?

Havi zárás – Augusztus 2017


Eltűntem, de itt vagyok. Nem mintha annyira számítana ez a bejegyzés, de azért megírom. A magam kedvéért, mert elvileg ez az én olvasónaplóm. Jobban szem előtt kéne tartanom ezt az aspektust. 
A hónap felében nyaralni voltunk a Balatonon, ahol a napon olvasás mellett nemigen csináltam mást. Jó, anyával főznünk kellett, de amint tehettem, lefoglaltam egy nyugágyat. Felfedeztem a napozás előnyeit. Eddig nemigen szerettem, de rájöttem, hogy így háborítatlanul olvashatok, és emellett még szép színem is lesz. Végig jó időnk volt, ami igen csak meglepett. Nem volt kánikula, de azt amúgy sem szeretem. Túráztunk is, ami az új lábamnak jó kis kihívás volt. Várak és hegyek kerültek terítékre. Felfedeztem újra, hogy mennyire is szeretek kirándulni, és ezt a jó szokásomat a jövőben is folytatni fogom.
Nyakamon az egyetem, és amint hazajöttünk, azzal kezdtem el foglalkozni. Meg úgy általánosságban utolérni magamat, mert két hét kihagyás rengeteg. Felvettem a tárgyaimat a sok ETK-s halogatás után, beiratkoztam táncra és ennek apropóján megrendeltem az első kontaktlencsémet. Segítőként ellátogattam a bALEK-hétre is, ami így teljesen más volt. Sokkal fárasztóbb, mint résztvevőként. Vasárnap az előkészítő munkáknál voltam jelen, illetve csütörtökön látogattunk el fertőrákosi strandra, alias "Ibizára". Már nagyon várom a jövő évet, mikor mi leszünk a soron.

Augusztusban olvastam: (4970 oldal - Hűha, ez igen, puszi, puszi!)
A nyaralásnak és a jó időnek hála rengeteg időm volt olvasni. Meg is lepődtem, hogy mind a négy könyvet elolvastam, amit vittem. Nem is lett volna elég, ha nem veszek még pluszban hozzá. Mert a két hét hosszú idő. Próbáltam vastag és lassan haladósakat vinni, de jöhetett volna még pár.
- Böszörményi Gyula: Mindörökké várni
- Scott Westerfeld: Behemót (Leviatán #2)
- Trudi Canavan: Magie (Die Gilde der Schwarzen Magier #0.5)
- Deborah Harkness: Az éjszaka árnyai (Mindenszentek-trilógia #2)
- Scott Westerfeld: Góliát (Leviatán #3)
- Joy Adamson: Elza és kölykei (Oroszlánhűség #2-3)
- Garth Nix: Sabriel (A Régi Királyság #1)
- Dan Brown: A Da Vinci-kód (Robert Langdon #2)
- Licia Troisi: Gyilkosok szektája (Égvilág #1)
- Kerstin Gier: Für jede Lösung ein Problem

Szeptemberben tervezem:
- Petra Durst-Benning: Die Liebe des Kartographen
- Kerstin Gier: Az álmok második könyve (Silber #2)
- Émile Zola: Hölgyek öröme
- Demi Kirschner: Öld meg Jana Robinst! (Ellopott élet #1)
- Octave Mirbeau: Egy szobalány naplója
Majd meglátjuk, hogy mennyire jut ténylegesen időm. Ha újra beáll a napi rutinom, akkor jobb lesz. De jelenleg még nagyon a nyári időszámításban élek.

Beszerzések:



- Scott Westerfeld: Góliát (Leviatán #3)
Megszerettem a sorozatot, és az első két rész után muszáj volt a harmadikat is olvasnom. De mivel nyaralásra mentünk, a házhoz szállítás lehetetlen volt, a könyvesboltban kószálva meg tudtam, hogy nem bukkanok rá. Szerencsére Keszthelyen a régi Alexandra helyén Líra-Móra nyílt, ahova aztán végül megrendeltem. És azonnal rávetettem magamat.

- Dan Brown: A Da Vinci-kód (Robert Langdon #2)
- Licia Troisi: Gyilkosok szektája (Égvilág #1)
Idén is ellátogattunk a káptalantóti Lilomkertbe, ami egy termelői piac, ahol minden van, min szem szájnak ingere. A könyvek se maradnak ki a jóból, bár csak egy stand foglalkozik velük. Visszatérő vásárlóként csak gyönyörködtem a régebbnél-régebbi könyvekbe, nem is reméltem, hogy találok magamnak valót. Aztán a utolsó dobozok hoztak megváltást. Először Dan Brown könyvet láttam meg, és azonnal tudtam, hogy ez nekem kell. Aztán két Licia Troisi könyv is a kezembe került, melyek közül ez jött haza velem. Nem tudom, hogy jobban jártam volna-e a másikkal, ezt már sosem tudom meg.