2017. november 30., csütörtök

Havi zárás – November 2017


Leesett az első hó. Gondolom ezt nem kell senkinek sem külön bejelenteni, mert elég ha kinézünk az ablakon. Szembetűnő egy jelenség, meg kell hagyni. Tökéletes idő, hogy bekucorodjak egy könyv mögé. Ezt is tenném, ha nem lenne ezer más dolgom. Már nem áll annyira szét a fejem, mint mondjuk két napja, de van egy hetem a szorgalmi időszakból, amit túl kéne élnem.
Hamar elszállt ez a hónap. Utólag visszatekintve mintha tegnap lett volna, hogy indulunk Interkollra, amire holnap szintén megyünk. Tevékenyen és tanulósan telt az idő, viszont nem sikerült az előre készülés. Elterveztem, hogy én most előre jól megcsinálok és megtanulok mindent, de túlságosan tevékeny vagyok. Annyi mindent csinálok egyszerre, hogy a tudatosság sínylette meg. 
Érzelmileg kevésbé labilis időszakomat éltem. Vagy nagyon jól éreztem magam, és szerencsémre ez volt a jellemzőbb, vagy nagyon kiakadtam. Csalódtam, reméltem, meglepődtem, vágytam és emellett kívülre kiegyensúlyozottságot sugároztam, amikor tudtam. De ez a sokminden biza meglátszódik az olvasási teljesítményemen. 

2017. november 25., szombat

Mágia | Trudi Canavan - Olvassunk "auf Deutsch"

Szeretek németül olvasni. Hozzászoktattak gimnáziumi tanulmányaim alatt, és hiányérzet tör rám, ha nem kerülnek ilyen könyvek a kezembe. Eddig nem éreztem késztetést arra, hogy megosszam veletek ezeket az élményeimet. Angol nyelvű könyvekről készülnek értékelések és videók, miért ne írhatnék németekről is. Szeretnék elindítani egy projektet aminek címe Olvassunk "auf Deutsch", melyben a német nyelven elolvasott regényeket veszem górcső alá. Elsőnek következzen Trudi Canavan Magie című regénye, mely Vorgeschichtéhez, azaz előzménytörténethez képest méretes féltégla. Simán nézhető önálló kötetnek, ha csak az oldalszámot és a kerekséget nézzük.

Eredeti megjelenés éve: 2009
high fantasy
! Amit tudni kell
- The Black Magician Trilogy nulladik része.
- Eredeti címe The Magician's Apprentice.
- Írónője ausztrál. 
- Még nem jelent meg tőle magyar nyelven regény.
- Eddig megjelent művei mind high fantasy besorolást kaptak.

Tessia a falusi gyógyító lányaként nevelkedik Kyraliaban és másra sem vágyik, mint hogy ő is azzá váljon - anyja nagy bosszúságára, aki legszívesebben minél hamarabb férjhez adná. Egy nagy köszönt be a lány életében, mikor is egy sebesülthöz hívják az Ura, a mágus Lord Dakon várába. Meg kell védenie magát egy sachakai varázslótól, aki brutálisan közeledik felé és mindezt ösztönös mágiával. 
Egy szempillantás alatt új távlatok nyílnak meg előtte mint Lord Dakon tanonca. Minden lelkesedés és büszkeség mellett Tessia hamar rájön, hogy a mágikus adottság veszéllyel jár. Kyralia és Sachaka között háború készül kitörni, és Tessianak gyorsabban kell elsajátítania a képességeit, mint előtte bárkinek.

2017. november 19., vasárnap

The Tea Break Award – A teaszünet díj


Hogy milyen régen is kaptam díjat...
Emlékszem, mikor vezetni kezdtem a blogot, minden alkalmat megragadtam arra, hogy kitörjek az ismeretlenség homályából. Ehhez voltak jók a book tagekre való kihívások és a díjakra való nevezések. Ezekkel fel lehet hívni a másikra a figyelmet, illetve fordítva is népszerűsíti az oldalt.
Mostanában viszont inkább magammal és a kis olvasótáborommal foglalkozom. Lehet akármilyen apró, megvan mindenkinek az oka, hogy miért éppen engem követ a tengernyi blog közül. A Varázstintára és ezáltal Csengére is a véletlen folyamán bukkantam rá, de azóta is lelkes olvasója és bloggertársa vagyok. Hasonló az ízlésünk, és bár én korban már előrébb haladok, mégis jól megértjük egymást. Ezúton is szeretném megköszönni neki, hogy rám is gondolt a díj szétosztásánál. Ez egy elismerés, hogy valamit jól csinálok, és ez jól esett.
Az ő bejegyzését ITT olvashatjátok el.

Először is jöjjenek a szabályok, mert bőven van belőlük.
1. Köszönd meg a jelölést annak, akitől kaptad a díjat, említsd meg és linkeld be a blogját. Másold be a szabályokat a bejegyzésedbe te is.
2. Mielőtt megválaszolnád a kérdéseket, illesz be egy idézetet, amiről azt gondolod, hogy a legjobban illik hozzád, jellemez téged.
3. Válaszold meg a 8 kérdést, amiket a téged díjazó blogger tett fel.
4. Írj újabb 8 kérdést, amiket majd a te jelöltjeid fognak megválaszolni.
5. Jelöld meg azokat a bloggereket a blogjaikkal együtt, akiket megjutalmazol a díjjal, s magyarázd meg pár szóval, miért pont rájuk esett a választásod.
+1. Kívánj valami szépet az általad díjazott bloggereknek.


„Az embernek hinnie kell, hogy valamihez tehetsége van,
és azt a valamit el kell érnie, kerüljön bármibe…” 
Marie Curie

2017. november 11., szombat

Szétszakít a kegyetlenség | Erika Johansen

Már régóta tudom, hogy miért szeretek sorozatokat maratonnal letudni. Mert úgy igazából olyan, mintha egy extrahosszú regény olvasnék. Van időm belemerülni a cselekménybe, képben vagyok a szereplőkkel és látom a történet ívét. Több mint másfél év kihagyás után rendesen meggyűlt a bajom Erika Johansen Tear ostroma című könyvével. Élt bennem egy kép az első részről, de ahogy elkezdtem, egyáltalán nem az köszönt vissza. No de lássuk, hogy miért.

Magyar megjelenés éve: 2017
Agave Könyvek
high fantasy, disztópia
három csillag
A Tear királynője című nemzetközi bestseller lebilincselő folytatásában Mortmesne gonosz királysága ostroma alá veszi a birodalmat.

Tear királynője, Kelsea Glynn napról napra egyre többet tanul az új kötelességeiről. A szomszédos Mortmesne királyságának járó rabszolgaszállítmányok leállításával magára vonta a Vörös Királynő haragját, a félelmetes zsarnokét, aki sötét mágiával táplálja hatalmát. Rettegett és megállíthatatlan serege megindul Tear felé, hogy visszavegye, ami az övé.
Miközben közeledik a morti sereg, Kelsea rejtélyes kapcsolatba lép az Átkelés előtti időkkel, és rádöbben, hogy csak egy furcsa és valószínűleg veszélyes szövetségesre számíthat: egy Lily nevű nőre, aki egy olyan világban küzd az életéért, ahol nőnek lenni már-már főbenjáró bűn. Tear sorsa – és ezzel együtt Kelsea lelke – múlhat Lilyn és az ő történetén, ráadásul Kelsea-t egyre jobban szorítja az idő, hogy válaszokat találjon.

Erika Johansen tovább szövi az első kötetben megismert kedvenc szereplők, köztük Buzogány és a Vörös Királynő történetét, és izgalmas, új szálakkal gazdagítja hajthatatlan ifjú hősnőjének időn átívelő, mágiával és rejtélyekkel teli sorsát. 

2017. november 4., szombat

A Rosignol nővérek | Kristin Hannah

Az érzelmekkel teli könyvek nem biztos, hogy megfelelőek egy érzelmektől labilis időszakban. Éppen elég az embernek a maga baja, nem kell még itten a másét is a nyakába vennie. Talán ezért is olvastam olyan sokáig Kristin Hannah Fülemüle című regényét. Heves reakciókat váltott ki belőlem ez a csodálatos könyv. Valami ilyet vártam volna el a Veritytől.

Magyar megjelenés éve: 2016
Park Kiadó
történelmi fikció, női sors
öt csillag
Franciaország, 1939
Carriveau csendes kis falujában Vianne Mauriac férjétől, a frontra induló Antoine-tól búcsúzik. Nem hiszi, hogy a nácik megszállhatják Franciaországot, ám ez mégis bekövetkezik: menekülő franciák hordái érkeznek, teherautó-konvojok, tankok, az égboltot elsötétítik a repülőgépek, és bombák hullanak az ártatlan áldozatokra. Amikor egy német parancsnok rekvirálja a házát, Vianne a kislányával együtt rákényszerül, hogy egy fedél alatt éljen az ellenséggel. Élelem, pénz és remény nélkül, az egyre növekvő veszélyek közepette kénytelen egyik nehéz döntést hozni a másik után.
Vianne húga, Isabelle lázadó tizennyolc éves, aki az ifjúság nyughatatlan szenvedélyével keres értelmet az életének. Miközben párizsiak ezrei menetelnek a háború ismeretlen borzalmai elől, Isabelle találkozik a partizán Gaëtannal aki hisz abban, hogy a franciák az országhatárokon belül szembeszállhatnak a nácikkal, és szenvedélyesen egymásba habarodnak. Ám amikor a fiú elárulja, Isabelle csatlakozik az Ellenálláshoz, és többé hátra se néz: újra és újra az életét kockáztatja mások megmentéséért.
Kristin Hannah érzékenyen tárja elénk hogyan harcoltak a második világháborúban a nők. A Fülemüle két nővér története, akiket tapasztalataik, ideáljaik, vérmérsékletük és körülményeik elválasztanak egymástól, és mindketten saját veszélyes útjukon indulnak el a túlélés, a szerelem és a szabadság felé a németek által megszállt, háborútól szétszabdalt Franciaországban. E szívszorító regény a lélek erejének és a nők állhatatosságának dicsérete. Olyan könyv, amely mindenkihez szól, és egy életre szóló élményt nyújt.

~~~

Egy bő és részletes fülszöveg bevágása után nem tudnám olyan jól összefoglalni a cselekményt, mert annyi minden történik benne, hogy az megérne egy külön misét. Meg félek, hogy kihagynék belőle valamit vagy túl sokat árulnék el. Kísérőtöknek viszont szívesen jelentkezem a második világháborús hátországi túrán. Mert nem csak a fronton történnek borzalmak, mint azt A könyvolvajból és az Árnyalatnyi reményből már megtanultuk.
„Ha e hosszú élet során megtanultam valamit, az így szól: a szerelemben felfedezzük azt, akivé válni akarunk, a háborúban felfedezzük azt, akik vagyunk.”

2017. november 2., csütörtök

Havi zárás – Október 2017


Már szeptemberben beharangoztam, hogy váratlan dolgok forgatták fel fenekestül az életemet, és ezt értsétek teljesen szó szerint. Néhány dologban egyáltalán nem ismerek magamra, mert tudtam eddig is, hogy eszméletlenül be tudom osztani az időmet, de hogy ilyen könnyen ki tudom engedni a kezem közül az irányítást... Na ezt azért nem.  
Szeretem az őszt, ez az én tavaszom. Itt érzem igazán jól magam, sálba-sapkába bugyolálva. Mikor elrejthetem az egyre csak karcsúsodó alakomat, és tényleg különleges az az ember, aki mögé lát. Érzelmi hullámvasutat jártam be, egyszer fenn voltam, másszor lenn, és ez nagyon meg is látszódott az olvasási teljesítményemen. Akkor van nálam gond, ha nem tudom a rutinszerű dolgokat nyugodtan végezni. Ha nem tudok kézbe venni egy könyvet, vagy addig húzom-halasztom, míg három hétig tart elolvasni. 
Nem könnyű az élet. A könyvek se ezt sugallják, de ott minden egyszerűbben és gyorsabban oldódik meg. Vagy csak a főhős töprengését és rágódását arányaiban lerövidíti az író. Sok órát töltöttem azzal, hogy újra összerakjam magamban a dolgokat, aztán egy hirtelen fordulat megint visszalökött a folyamat elejére. 

De hogy ne csak a nyavajgásomat kelljen olvasnotok, rá is térek a mókás dolgokra, már amennyire egy Interkoll az lehet. Megbízott alelnökként részt kell vennem ilyen végeláthatatlan hosszúságú diskurzuson, ahol megtanulhattam, hogy ha jogásszal vitatkozol, úgyis alul maradsz, hiszen ő még az élő fába is beleköt. Viszont volt egy jó utam a székesfővárosba, jártam a hírhedt BME-n és aludtam a tizenharmadik emeleten. És ez még csak a kezdet. További szakkollégiumos kalandok várnak rám, amiből nem maradhat ki a sushi. Sikeresen megkedveltették velem, és már alig várom, hogy mikor ehetek újra. A Monarchiának nem csak ebben a szegletében jártam, hanem tegnapelőtt sikeresen bevettük barátnőmmel a bécsi udvart. Neki ez már a harmadik éve, hogy ott tanul, nekem még mindig tud meglepetést okozni. Egy angol nyelvű filmeket vetítő moziban néztük meg a Thor: Ragnarök-öt, ami határozottan a legjobb Thor film. Elborult a rendező agya, mikor megálmodta koncepciót, és ahogy azt megvalósította. Lazára vették a figurát, sorakoztak a poénok, amik a nyelvi nehézségek miatt nem mindig ütöttek, de majd magyarul. Nem volt olyan vicces, mint a Galaxis őrzői, de nem volt rossz. Talán azért vagyok már kritikusabb, mert annyi Marvel film megvalósítást láttam már.